Autor Zpráva
ajajaj
Profil
Ahoj, prosím o pár názorů jak nejlépe navrhnout databázi. Už jsem začal s několika tabulkami a stojím před rozhodnutím jak dál.

Jedná se o e-shop který obsahuje kategorie, podkategorie, položky, modely položek.
Poslední stránka kam může zákazník dojít, je stránka položky. Pokud má položka modely, zobrazí se jako řádek v objednávkovém ceníku.
Každý model/položka může mít 0-... proměnných o 1-... hodnotách. Každá kombinace těchto hodnot je unikátní, určitě k ní později napasuji i EAN kod. Možná pro EANy vytvořím i samostnou tabulku, ještě nevím.

A teď mi jde o to, jakým způsobem uchovávat tyhle všechny hodnoty, když je budu později používat pro parametrické vyhledávání.

příklad: tričko xy má 3 modely (motivy obrázků), každý z nich má 4 barvy a 5 velikostí.

Varianta 1) mám to všechno nasypat do tbl KOMBINACE co řádek to jedna možná kombinace tzn. pro příklad s tričkem 60 řádků a k tomu asi hned i ten EAN
nebo
Varianta 2) do tbl KOMBINACE uložit jen id výrobku, id modelu a k němu do druhého políčka string ze všech možných kombinací, které mají stejnou cenu?

Těch položek tam budou tisíce, takže počet variant půjde ke stovkám tisíc. Zákazník může zadat že chce vyhledat všechny XL košile v šedivé barvě a ještě navíc si může vzpomenout, že by se mu líbilo, aby košile měla žluté knoflíky, rolovací rukávy a byla ze 100% bavlny - tyhle hodnoty bych asi řešil jako tagy. Jak by měla vypadat ideální db pro tento typ dotazu?

Děkuji
Kajman
Profil
Varianta 3) mít číselníky parametrů i možných hodnot, v jedné tabulce mít těch 60 modelů (tam bude např. počet kusů skladem) a to mít provázané s další tabulkou, kde budou v tomto případě ke každému tričku tři řádky s identifikací parametru a hodnoty.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0