Autor Zpráva
mzk
Profil *
Zdravím,
mám takový dotaz na zkušenější - mám tabulku:
id (PK s auto_increment)
kategorie, nazev (dohromady unikátní klíč)
hodnota

má smysl do takové tabulky dávat i PK, když ho vlastně supluje unikátní klíč, když akorát zabírá místo?
vkládání řeším pomocí INSERT ... ON DUPLICATE UPDATE...

jaké to má výhody/nevýhody to takhle řešit?
_es
Profil
mzk:
Primárny kľúč môže tvoriť aj dvojica (kategorie, nazev). Primárny kľúč je vlastne len špeciálny unikátny kľúč.

jaké to má výhody/nevýhody to takhle řešit?
To si musíš sám rozmyslieť, v akom tvare ti vyhovujú dáta v databáze.
tiso
Profil
mzk: na toto existuje jednoduchý test: budeš sa na tabuľku odkazovať z iných? Ak áno, použi PK, ak nie, tak ho nemusíš použiť.
Camo
Profil
A preto, že nevieš či sa v budúcnosti na ten PK odkazovať nebudeš je dobrým zvykom dávať ho do každej tabuľky.
joe
Profil
V každé tabulce bys měl být primární (identifikační) klíč, který každý řádek jednoznačně identifikuje.

Otázkou tedy je, proč bys měl používat unikátní klíč, pravděpodobně proto, že nikdy nechceš mít více záznamů se stejnýma hodnotama, pravděpodobně tedy půjde o primární klíč.
mzk
Profil *
joe:
Otázkou tedy je, proč bys měl používat unikátní klíč, pravděpodobně proto, že nikdy nechceš mít více záznamů se stejnýma hodnotama, pravděpodobně tedy půjde o primární klíč.
právě to myslím - že by tam byly dva primární klíče (což podle mě je zbytečný), ale potřeboval jsem to tak nějka potvrdit. Přecejenom je lepší si to ověřit..

tiso:
na toto existuje jednoduchý test: budeš sa na tabuľku odkazovať z iných? Ak áno, použi PK, ak nie, tak ho nemusíš použiť.
nebudu se na ni odkazovat z jiných tabulek

Camo:
je dobrým zvykom dávať ho do každej tabuľky.
právě proto mi to vrtalo hlavou - sice je to dobrým zvykem (dělám to tak i já), ale v tomhle případě mi to přišlo zbytečný

díky za reakce pánové!
_es
Profil
mzk:
že by tam byly dva primární klíče (což podle mě je zbytečný)
Primárny kľúč môže byť len jeden - ten ktorý si zvolíš - môže ho tvoriť aj index nad dvojicou stĺpcov. Unikátnych kľúčov môžeš mať aj viac - obvykle je však len jeden a je súčasne aj primárnym kľúčom.
mzk
Profil *
_es:
Primárny kľúč môže byť len jeden
zapoměl jsem to dát do uvozovek - bylo to myšlený obrazně.. jako že by zastávaly stejnou funkci (a to že obojí je jednoznačným identifikátorem danného řádku)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0