Autor Zpráva
kuba123
Profil *
Chtěl bych spustit seznamku určenou menšinové komunitě. Zajímalo by mě, kolik člověk může počítat že by mohla zabírat databáze mysql? Chápu, že to bude záviset i na tom kolik dat tam vložím. Tady je rozvrh tabulek a sloupců:
http:// /x8wMhwU8/insert-values-xls
(na uložto cz nevím proč to sem nejde vložit)
datumy se vkládají jako text, pokud jsem si všiml.
Ještě mě napadlo že bych snad seznamku mohl upravit tak, aby se text inzerátu ukládal do txt souboru.


obrázky/fotky se ukládají do adresářů, ale na webzdarma je jen 50 mb pro databazy


Ještě dodám, že v té tabulce jsou i tabulky týkající se fora a nějakých dalších věcí, ale jelikož mám jen základní verzi seznamky, tak tyto nebudou zaplněny daty. Bude tam jen to co se týká klasické seznamky.


oprava: 20 MB pro mysql, asi dost málo, že?
Fisir
Profil
Reaguji na kubu123 [#1]:
datumy se vkládají jako text
Dají se tak uložit, ale je to faktická chyba, v MySQL je pro datum a čas speciální datový typ.

20 MB pro mysql, asi dost málo, že?
Ne že bych měl nějaké super odhady, ale mělo by ti to stačit. (Kdyžtak mě někdo opravte.)
Joker
Profil
kuba123:
na uložto cz nevím proč to sem nejde vložit
Nejspíš se sem někdo přes to snažil vložit něco škodlivého.

datumy se vkládají jako text, pokud jsem si všiml.
Data se mají vkládat jako datum (DATE, nebo DATETIME).

Jinak spíš než proměnné v INSERT dotazech by byl užitečnější seznam sloupců a jejich datových typů.

Hrubý odhad velikosti záznamu se dá udělat asi takhle:
• Pokud tabulka obsahuje nějaký delší text (řekněme u typického záznamu ve stovkách znaků a víc) nebo binární data (BLOB), mělo by stačit ostatní sloupce ignorovat a vzít průměrnou (očekávanou) délku obsahu¹ „dominantního“ sloupce.
• U tabulky složené z „malých“ sloupců vemte textové a binární sloupce podle velikosti obsahu a ostatní po 5 bajtech, s výjimkou typu CHAR, tam to je 3x velikost sloupce².
• Pro přesnější odhad viz dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-requirements.html

No a toto krát očekávaný počet záznamů dá zhruba velikost tabulky.

¹ U českých textů v UTF-8 zabírají znaky bez diakritiky 1 bajt a s diakritikou 2 bajty. Četnost znaků s diakritikou v běžném českém textu je údajně kolem 15%, takže velikost českého textu s diakritikou v UTF-8 by měla být zhruba 115% počtu znaků.
² Pro MySQL a UTF-8.
kuba123
Profil *
Formát času a datumu se tedy pokusím změnit. Seznamka má možnost vkládat komentáře a posílat vzkazy. Ale uvažoval jsem o tom asi tak, na popis k profilu alias Inzerát bude stačit tak max 250 znaků. Jinak žádné texty tam nejsou. Je tam telefonní číslo. A ty vzkazy bych asi omezil na délku 170 a snad i nějak omezit jejich počet, nebo aby se to pak samo mazalo. Co jsem zatím zkoušel vytvořit 3 profily tak na velikosti tabulky se to neprojevilo ani o bajt. Nevím ovšem, jestli je toto normální.
juriad
Profil
kuba123:
Taková rýpavá otázka: proč by kdokoli měl věřit a svěřovat své údaje seznamce, o které ví, že běží na hostingu zdarma a tedy její autor není ochoten do ní investovat.
Slušný hosting, na kterém nebudeš mít problém s místem, seženeš i s doménou za pět stovek na rok - dvě večeře v restauraci. Navíc tam nebudeš mít nucenou reklamu a budeš naopak mít víc možností.
kuba123
Profil *
juriad:
A co bych z toho měl, když bych za to platil? Je to nezisková služba. Nejsem firma abych na tom vydělával a finančně se mi to vyplatilo. Každopádně si rád vyzkouším jestli taková seznamka bude fungovat jako redakční systém, protože jsem to nikdy nedělal. A pokud se najde někdo kdo by byl ochotný za to pravidelně platit, tak to klidně dám na běžnou doménu.
Joker
Profil
kuba123:
A co bych z toho měl, když bych za to platil?
Lepší parametry služeb, podporu a web bez cizích reklam.

Je to nezisková služba. Nejsem firma abych na tom vydělával a finančně se mi to vyplatilo.
Většina zábavy anebo koníčků stojí nějaké peníze.
Ale juriad zmiňoval spíš to, že jako uživatel by moc nevěřil projektu běžícím na freehostingu. Svou logiku to má, kolik práce asi bude ochotný do webu vložit někdo, komu je líto do něj vložit pár desetikorun měsíčně?

Mně ale připadá na nějaké pokusy freehosting dostačující.
kuba123
Profil *
Joker:
Mě taky. Navíc ono s tím fakt není moc práce. Když pominu to, než se to člověk naučí rozchodit a že musím přepsat popisky z angličtiny do češtiny, tak to celkově vypadá tak na týden práce. Já už se moc o php nezajímám a nechci vyplýtvat všechen čas na něco, co dělám jen na zkoušku a ze zvědavosti.

Díky za odpovědi.
juriad
Profil
kuba123:
Podle tvého popisu mi přišlo, že se snažíš rozjet větší projekt, ale nejsi ochotný do něj trochu investovat. Pokud je to pokus nebo projekt ve stádiu vývoje/rozběhu, freehosting ti bude v pohodě stačit.
Chtěl jsem jen nabídnout alternativu k zamyšlení; lidé se často zaseknou na tom, že mají freehosting a raději pořád tu svoji stránku bastlí s omezenými prostředky, místo aby si uvědomili, že vlastně chtějí lepší hosting, byť nebude zdarma.

Pokud by ses rozhodoval, jestli budeš raději mít 200 uživatelů a umožníš vzkazy o délce 200 znaků, nebo 400 uživatelů a vzkazy 100 znakové, myslím, že freehosting by byl cestou do pekel. Pokud slouží kalkulace v tomto vláknu jen pro informativní odhad velikosti a možností a víš, že je tam dostatečná rezerva, klidně zůstaň u wz.cz.

Představ si, že budeš chtít provádět každý den zálohu databáze, to může být po nějaké době i několik MB. A teď se rozhodni, kolik dní staré zálohy chceš uchovávat...
kuba123
Profil *
Oprava:
Tak datum není ve formát textu ale data a datetime.

juriad:
Ona ta seznamka je docela velkolepá. Když jsem zprvu něco hledal na netu tak jsem hledal něco ve smyslu, že tam bude kategirie, pár údajů a vkládání inzerátu. Ale to co jsem našel nakonec obsahuje zakládání profilů s mnoha údaji. Já nemusím programovat nic, jen přepsat jazyk a taky si přizpůsobit layout. Takže o nějakém developingu zde nemůže být řeč. Je to už naprogramované.

Jasně, že kdyby mě ten hosting přišel moc pomalý tak to nemá cenu, ale zase nechci trávit celé dny administrací.

Ony ty zkrácené informace mají svou výhodu v tom, že je s tím pak méně práce při kontrole. Já chci hlavně umožnit těm lidem, aby si mohli najít někoho podle svého gusta a zkusit napsat. Vlastně to má výhodu, že budu muset jen kontrolovat nové profily (nikoliv inzeráty). Zálohu provádět nechci.
margin
Profil *
Že je databáze na wz.cz pomalá a přetížšná, není tajemství, ale informace, kterou kterou ti potvrdí i moderátoři fóra wz.cz.
kuba123
Profil *
Webzdarma má ale i jiné domény ne? Pouřívají všechny stejnou databázi?
jenikkozak
Profil
kuba123:
Problém není tolik v databázi samotné, ale v serveru, na kterém databáze běží. („Běží“ není ten správný pojem, ona spíše jde, s občasnými přestávkami.) Však si to vyzkoušej sám.

Uvědom si, že co ušetříš na hostingu, to mnohonásobně přeplatíš na reklamě, abys menšinovou komunitu přesvědčil k tomu, aby se ti registrovali na web, který nepůsobí důvěryhodně.
Joker
Profil
kuba123:
Webzdarma má ale i jiné domény ne? Pouřívají všechny stejnou databázi?
Doména s hostingem nesouvisí (ve smyslu že jiná doména neznamená jiný hosting). Takže je to jeden WebZdarma, který má koupených více domén.
kuba123
Profil *
Dej sem nějakou stránku na které se používá databáze na bezdarma. Já jsem s tím zatím žádný problém neměl. Maximálně mi přišla pomalá rychlost nahrávání na ftp v době před několika lety. S mysql zkušenost ještě nemám.


na webzdarma
Joker
Profil
kuba123:
Z mých zkušeností největší kameny úrazu byly dvě věci: Jedna zjevná, malá velikost databáze, a druhá skrytá, limit počtu SQL dotazů za hodinu.

Jinak v současné době myslím že na WZ už není aktivní web na kterém bych se podílel, buď se přesunuly na placený hosting, nebo skončily.
kuba123
Profil *
Joker:
Aha, tak už jsem tu informaci našel:

Jak jsou nastaveny limity MySQL?
Pokud se setkáte s chybou typu User ... has exceeded ... resource ..., znamená to, že na vašem účtu bylo provedeno přiliš mnoho připojení resp. dotazů do databáze než je povoleno. Toto omezení existuje proti uživatelům, kteří extrémním způsobem zatěžují server a bez těchto limitů by byla ohrožena dostupnost služby jako celku.
Očekáváme, že "slušně" napsané skripty (tj. mimojiné takové, které se připojují v průběhu zpracování jednoho skriptu do databáze jen jedno), by na toto omezení nikdy neměly narazit. Ve výjimečných případech jsme připraveni toto omezení zajímavým projektům zvýšit. (To se ale s jistotou netýká webu typu chat, jejiž princip nedovoluje při velké návštěvnosti rozumné fungování na sdíleném serveru.)
Současné nastavení je takovéto:

* počet připojení za hodinu ... 1500
* počet dotazů za hodinu ... 8000


Tak to číslo mi připadá úplně v pohodě pokud by to bylo pro členy. Ale problém by mohl být s boty, kteří by mohli klikat na různé sekce nebo zkoušet rychlé hledání.


Mimochodem, nezávisí snad počet dotazů na návštěvnosti stránek? Při otevírání stránek návštěvníkem a klikání se určitě pokaždé odesílá dotaz na to jestli je uživatel přihlášen. I když by návštěvníků v jednom okamžiku bylo 5 nebo 20, tak pokaždé probíhají dotazy na minimálně dvě tabulky: tabulka se sessions a tabulka s online uživately. Pak tam je ale ještě statistika, dotaz na poslední registrované uživatele a nejpoblíbenější uživatele.


20 lidí * 4 mysql dotazy * 20 kliků během hodinové návštěvy. To by bylo 8000 dotazů. Pokud ale uživatel ještě bude klikat na vzkazy a další tak se počet dotazů zvýší, takže by to asi fakt vypadávalo.


Jo, ty statitiky se načítají jen na úvodní stránce. Takže po přihlášení nebo při hledání se provádí asi jeden nebo dva dotazy.
kuba123
Profil *
No, ještě mě napadlo, že bych mohl ty stránky upravit tak, aby se načítání statistik provádělo jednou za hodinu a výsledek by se uložil do html souboru. Pak by se jen načítal z html souboru a za hodinu se to zase aktualizuje. Podobně by mohl existovat soubor pro každou kategorii seznamky (podobně jako jsou kategorie na seznamka.lide.cz). Takže se nebudou znova volat ty dotazy, když už ty data byly vyvolány.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0