Autor Zpráva
Lisoe
Profil *
Zdravím,

mám následující strukturu databáze.

V tomto projektu se jedná o prodej produktů na jednotlivých pobočkách, kde je možný následně si dopočítat i VAT. Tady je vše v pořádku, zadávám si produkty, ty si vážu na pobočky a následně odesílám objednávku (kde ukládám objednávku + její detail). Ovšem chtěl bych to rozšířit o možnost, kdy si na pobočce mohou vybrat uživatelé "Přímé zadání", kde budou mít možnost zadat částku + sazbu DPH, která se na danou položku vztahuje. A tady přemejšlím, jak upravit strukturu databáze.

Přemýšlím vytvořit další tabulku "vat" (id, amount) a u tabulky project_order_detail přidat sloupec "vat_id", kde u položek, které by to měli již vyplněné, by se to automaticky předvyplňovalo. Je to správná úvaha? Plus ještě přemejšlím, jak toto rozlišit u merchandise, jestli tam přidat "type", kde bude nějaké odlišení "custom", či něco podobného?

Díky za rady
Keeehi
Profil
Tedy nedá se říct, že by ti bylo zrovna dvakrát rozumět. Pochopil jsem z toho, že se ptáš zda vytvořit číselník DPHček pro jednotlivé položky z objednávek. Jako udělat to můžeš ale přijde mi to zbytečné. Jde o to, že když hodnota dph v budoucnu změní, ty potřebuješ, aby u starých položek zůstala stejná. To znamená, že bys do té tabulky jen přidával nové a nové sazby. To už tu hodnotu v té době aktivního dph můžeš mít přímo u každé položky v objednávce. Ušetříš si zbytečný join.
Naopak pro položky v nabídce k prodeji to smysl má. Tam tě nezajímají historické hodnoty a když se změní výše dph některé z jejích úrovní, tak to chceš reflektovat u všech produktů v nabídce spadajících do této kategorie. A změna na jednom místě je pak vhodná.
Lisoe
Profil *
Keeehi:
Chápu, díky. Dal jsem tedy DPH přímo ke každému produktu u objednávky, to dává asi největší smysl.


Ještě mám druhý dotaz, přemýšlím jak nejlépe řešit "credit balance". Protože mám tabulku order, kde ukládám cenu objednávky. K tomu budu potřebovat udělat tabulku credit, kde budu ukládat informace o uživateli, částce (zda si nahrál kredit, nebo utratil - vztahuje se na objednávku). A nevím jak to správně udělat, abych to mohl dobře prolinkovat. Má smysl mít k tomu např. 2 vazební sloupce "order_id", kde bude uložené ID objednávky a pak něco jako "transfer_id", která bude navázaná na tabulku, kde budu ukládat veškeré informace o nahraných kreditech?

Díky moc za radu

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0