Autor Zpráva
peta
Profil *
Existuje nejaky pekny prehled databazi?
Nedavno se mi dostala do rukou hlaska k MySQL neco na zpusob:
"po precteni dokumentace jsem zjistil, ze MySQL delal clovek, ktery o databazich nema ani poneti"

Taky se ke mne donesla hlaska, ze jsou databaze, kde pridanim polozky se databaze vyvazi. Neco jako BTree nebo tak.

Takze by mne zajimalo,
- jake databaze vlastne jsou
- jake se daji provozovat jako free
- a ktery hosting to dovoluje jako free?

Je mi jasne, ze MySQL neni idealni a treba ted jsem mel moznost videt DB, kde byla anketa a zapisovany log. V logu kolem 400.000 polozek. Rychlost zpracovani nic moc, aspon si stezovali na hostingu, ze to moc zatezuje, ci co...
Potom jsem mel moznost slyset o problemu s DB, kde jse jim nahromadilo za 3 roky kolem 4.000.000 zaznamu a dotaz trval kolem 1ms. Coz by u SQL urcite neslo
kaifman
Profil
Clovek co vypustil tuto hlasku zrejme neumi anglicky kdyz po precteni manualu neco takoveho prohlasi.

MySQL je dobra databaze ale musi se to s ni umet. Svedci o tom i to ze dva z nasich nejvetsich vyhledavacu jedou prevazne na ni. Vsechno je jenom otazka navrhu aplikace. A samozrejme i to jestli ten kdo navrhuje ten manual opravdu cetl a ne ze si precetl nadpisy sekci a tvrdil jak je to na *****.
kaifman
Profil
jinak k otazce ktere jsou free ... da se rict ze temer vsechny (s urcitymi omezenimi), staci si jen precist manualy ;-)
thingwath
Profil
No, pokud jde o to free, tak ,as beer` má dneska nějakou free verzi už asi každý. Když ji má Oracle a teď i IBM... kdo může ještě zůstat pozadu?
bohumil
Profil *
no mysql je na hostinzich nejrozsirenejsi, tze pokud se ti jedna i o prijatelnou cenu za hosting, tak spise mysql. jinak dobra free databaze je firebird, ktera je znama spise u delphi programatoru. Neco jako je Firebird je i PostgreSql. Ten ale tusim jede jenom na linuxu. Pak je tu MSSQL a Oracle. Jejich plne verze jsou sice drazsi, ale free verze by mela na klasickou db stacit. Je to omezeno pouze velikosti db. Obsahuji vsechny funkce jako plne verze.

Kazdopadne MySql toho neumi tolik, co ostatni. Jde o to, zda vsechny ty vlastnosti ostatnich db vyuzijes...
Martin
Profil
peta
K čemu tu databázi budeš přesně využívat? Zkus třeba SQLite
Kajman_
Profil *
Pokud se jedná o databáze běžně dostupné na hostinzích, tak bych si při složitějších věcech vsadil na PostgreSql... MySQL sice v nových verzích snad už taky nějak umožňuje programovat triggery, procedury a funkce, ale na serverech většinou bývají ozkoušené - tedy starší verze.

Pokud to budeš mít na vlastním serveru a budou ti stačit nějaká 4GB dat (nebo kolik tam je), tak jdi klidně do oraclu - to je taky šikovná databáze ;-)

Ale na běžné weby MySQL bohatě stačí.
peta
Profil *
Martin
Obecne... K cemu je co dobre. Pro zajimavost.
Ja osobne zatim pouzivam MySQL+PHP a zatim jsem s tim nemel problemy. Ale take jsem nemel 4.000.000 dat a nevim, jak by se to zachovalo se selectem.
Treba mi se libi, jak je promakany MyAdmin. S tim se da delat spoustu zajimavych veci, vcetne generovani dotazu, kvuli kteremu to obcas pouzivam.

Ale, kdyz se ptas, rekneme, ze budu prehanet...
Budu tam chtit mit forum, chat, ankety, lidi online, inzeraty s textem kolem 500 znaku.
Tabulka anket by mohla presahnout i 4.000.000 zaznamu, protoze tam dam treba 100 anket.
Chat by take mohl presahnout 4.000.000 zaznamu, kdyz zavedu 10 mistnosti a v kazde by bylo tak 100 lidi a psali by o 106... Tak bych potreboval pro kazdeho provadet delete, select a to nejlepe z jedne tabulky.
Ale samozrejme tyhle veci by se dali resit vice tabulkami, aby nebylo tolik vysledku pohromade, kdyz se to stejne nevyuzije.
Hugo
Profil
peta

Tyto požadavky by měla MySQL zvládnout dobře. Důležité je nastavení indexů a optimalizace dotazů. Pokud nemáš vlastní server, tak se stejně musíš zařídit podle toho co je na tvém hostingu.

Dobrá db je postgresql, ale s tou jsem se zatím setkal spíš vyjímečně (týká se free hostingů).
kaifman
Profil
a v cem je tak magicke to cislo 4.000.000 ?
peta
Profil *
kaifman :) Na tom nesejde, proste priklad :) Milion je malo, 9 je moc, tak neco mezi :) 4 je prave realne cislo, ktere nedavno resil jeden clovek v mem okoli. Spatne nastavil jeden z klicu na (HASH) misto BTREE a vysledkem bylo, ze pri poctu 4m zaznamu se vkladal novy do 10s.
Preindexovani pri zmene indexu, pridani a pod, trvalo kolem 40 minut. Po odtraneni chyby, oprava i pridani trvalo do nekolika milisekund.
Proste mne to zajimalo, kdyz rikal, ze nepouzil MySQL, ze to by se z toho zblaznilo, tak jake jsou jeste jine DB.
kaifman
Profil
Tak z preindexovani 4.000.000 zaznamu se zblazni kazda databaze :-)

Jinak indexovani hashe misto nejakeho sloupce je hodne starej trik. Hasnes si sloupce podle kterych vyhledavas a zaindexujes napr. prvnich 6 znaku hashe a prvotne hledas v nem. Vzhledem k souhre pekne statickeho rozlozeni hashe (napr. md5) a btree indexovani jsou selecty pekelne rychly i v hooodne moc zaznamech (samozrejme ze to zavisi na tom co ten select ma provadet) a DB jde celkem na jisto na par seeku. Stejne tak ale i inserty jsou u MySQL pri takovymhle indexovani bezproblemovy.


Co to bylo za DB?
printf
Profil
PostgreSQL by měla běžet i na WinXP, jde o souborový systém. Nicméně když jsem byl jednou nucen PostgreSQL použít, nepodařilo se mi zprovoznit obdobu prostého auto_incrementu, v manuálu bylo něco o typu serial ale to mi také nefungovalo. Určitě to ale nějak půjde.
thingwath
Profil
PostgreSQL od verze 8 na Windows běží, celkem i bez problémů, se mi zdá. Obdoba mysqlího auto_incrementu mi tam funguje zcela v pohodě.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0