Autor Zpráva
Radim
Profil *
Ahoj. Chci se zeptat jestli v databázi potřebuju primární klíče. Jde o inzertní portál. tab1 - users;tab 2 - inzeraty; mám tam primární klíče, ale zdá se mi že tam jsou zbytečné. Používám ten příkaz inner join na získání výsledků z inzeraty a současně z users.
Chapu to správně, že primární - a v§bec jakékoliv klíče, jsou vlstně sloupec navíc, který zabíraá tada navíc? Např. sloupec id by měl prim key, když by id=65, pak by se prim key=65 také?
Jde mi o to necpát tam něco co nepotřebuju, abych ušetřil velikost databáze...
Leo
Profil
A ktery sloupec vam ted zaznamy (radky) jednoznacne identifikuje? Leo
Radim
Profil *
já jsem to ještě nezkoušel, ale vím jen o příkazu ORDER_BY (nebo jak to je) a za tím se má uvést sl1. Ale jak to udělat pro více sloupců nevím.
Radim
Profil *
Pardón, te jsem se spletl...
Oprava:
mám tabulku users a sloupec id
pak mám tabulku inzeraty a sloupec id
oba sloupce jsou na zacatku
MzM
Profil *
při spojování tabulek podle nějakých klíčů jsou primárni klíče jednoznačně výhodné a velmi zrychlují práci nad db. Z praxe vím, že se pomocí vhodně zvolených indexů dá select hodně zrychlit. Jednou se mi to podařilo asi 250x.
Vždycky jde proti sobě rychlost a obsazené místo. Ale jak už jsem tu kdesi jednou psal, takhle šetřit místem netřeba.
roberta
Profil
Radim
primárny kľúč slúži na jednoznačnú identifikáciu záznamu. bez neho by sa ti mohlo stať, že by si mal napr. v tabuľke users 2 alebo viac záznamov úplne rovnakých. totiž existujú ľudia s rovnakými menami, priezviskami, vekom, dokonca aj rodné čísla majú 2 ľudia rovnaké... a ako by si ich od seba odlíšil? -> primárnym kľúčom :) a okrem toho to má aj iné výhody ako jednoznačnosť, napr. primárne kľúče sa automaticky indexujú => rýchlejší prístup k dátam, ...
MzM
Profil *
Teď se koukám, že jsem do toho vnesl zmatek. Ale za to může radim. ;-) Primární klíč je označení sloupečku, k němu se db nějak chová. Jedna z vlastností je, že primární klíč je jednoznačný, tedy neexistuje druhý řádek se stejným primárním klíčem.
To očem jsem psal já je index. Tak, jestli jsem někoho zmátl, tak se omlouvám.
Ještě pro ty, co neví, co index je. Je to vlastně maličká tabulka, kde je jednak hodnota toho sloupečku, na který je klíč použit (velmi často právě na ten primární klíč) a jakýsi ukazatel, kde tenhle řádek je ve skutečné tabulce. Užitek tohoto klíče je v tom, že hodnoty jsou seřazené a dá se na ně aplikovat rychlejší vyhledávání, tuším označované jako b-tree a jiné...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0