Autor Zpráva
PetrX
Profil *
Ahoj,
měl bych dotaz ohledně MySQl při použití PHP. Na svém webu se takřka ve všech stránkách připojuji k MySQl a vykonávám několik dotazů na databázi, a právě zde si nejsem jist počtem vykonaných dotazů na databázi. Jaký počet dotazů je optimální? Stává se mi, že v jedné stránce provádím i více než 5 dotazů, což nevím jestli je optimální nebo zcela běžná věc, jelikož hostuji na webzdarma, kde je hodinový limit 8000 dotazů a 1500 připojení do DB a občas se mi stává, že limit přesáhnu a stránky nějaký čas nejedou.
Prosím tedy všechny, kteří dané problematice rozumí, aby mi poradili jak optimalizovat dotazy na DB. Díky
25k
Profil *
Víc než 5 dotazů? :D

Ja na svem portalu provadim v urcitych akcich minimalne 10x nasobek a jede to jak blesk :)
PetrX
Profil *
No mi právě jde, kolik těch dotazů je otimálních MySQl ovládám jen zlehka a proto se ptám zkušenějších a chtěl jsem také vědět, zda-li to je tím počtem nebo zkrátka jenom velkým počtem návštěv stránek (průměrně 450 denně)
roberta
Profil
PetrX
450 návštev denne nie je až tak veľa. ani 5 dotazov do DB. žiaľ máš free hosting, tak musíš počítať s výpadkami rôzneho typu.
PetrX
Profil *
Chápu, že to není nějaký mega web, a že u free hostingu sem tam s výpadkem musim počítat. Spíše jsem se chtěl jen informovat, jelikož na internetu jsem nic nevypátral a nebo jsem nevěděl spíše co hledat.
Joker
Profil
Tohle záleží spíš na "hardwarovém omezení". Respektive na počtu povolených připojení do databáze. Nebo spíš pokud hosting má nějaké omezení počtu dotazů, že stránka o těchhle parametrech přetížila server, to asi těžko :-)
Příklad: WebZdarma, tam je omezení nějakých 8000 dotazů za hodinu. Takže pokud web při zobrazení stránky udělá v průměru třeba 5 dotazů do databáze, máte maximální limit kolem 1600 zobrazených stránek za hodinu.
Což je celkem OK, pokud tam nemáte nějakou interaktivnější záležitost, jako třeba diskusní fórum.

Pro zajímavost, zrovna nedávno jsem zkoušel, jak moc zatěžuje databázi můj "skoro redakční systém" :) Počítal jsem volání metody query() databázového objektu (ekvivalent mysql_query), takže tam není započítané třeba připojení k db, výběr databáze a podobně.
A obvykle se to pohybovalo taky kolem těch 5, nejčastější hodnota byla 4. A to si myslím, že databázovými dotazy vcelku šetřím :-)
Joker
Profil
Jo, ještě něco:
o vytížení databáze nerozhoduje ani tak počet návštěv jako počet zobrazených stránek.
Když to deset lidí pořádně rozjede na diskusním fóru, pro měření návštěvnosti to bude 10 návštěv. Ale nedivil bych se, kdyby na WZ ten hodinový limit SQL dotazů vyčerpali během půl hodiny, možná i míň ;)
PetrX
Profil *
Takže bych spíše měl hledat jiný hosting a ne hledat chybu v počtu dotazů na DB. Jestli to tedy dobře chápu.
Joker
Profil
Asi jo, na free hostingu holt musíte s výpadky počítat. I když kód stránky bude vypadat takhle:

<title>ahoj</title>
<p>ahoj</p>

pořád to může mít ve špičce výpadky.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0