Autor Zpráva
Dife
Profil
kdyz chci vyhledat pošt tak mi databaze vychrli co chci

ale kdyz to zadan bez diakrytiky tak me to danou vec nezobrazi ...


potrebuju aby db pochopila ze ma najit vse co je z diakytikou a take bez ni.


neznate nekdo nejakou radu .,?

dekuji za cokoliv
Casero
Profil
Dife
Co ještě v php odstranit diakritiku? strTr()
Dife
Profil
Casero

ne tak to nejde tak se to chova naprosto stejne jako kdybych to napsal bez diakritiky
Kajman_
Profil *
Obecně si můžete data uložit i s odstraněnou diakritikou a vyhledávat v tom pomocném sloupečku.

Stejně nechápu, jak s tím můžete mít problém, když diakritiku nepoužíváte.
Dife
Profil
Kajman_

obecne to nepuzivam jen ja ale mnoho jinych a dikritika je dulezita pri vypisovani z db
Dife
Profil
Kajman_


abych to upresnil potrebuju se zeptat databaze na slovo post a chci po ni aby vypsala bez rozdilu jestli je ve slove hacek ci velke pismeno vse co obsahuje dotycny retezec.


hledal jsem neco a nasel jsem :

CONVERT( _cp1250 'ěščř' USING utf8 ) COLLATE utf8_general_ci;

ale najak to nefunguje jedine co pomohlo tak kdyz v databazi prepnu porovnavani z : utf8_czech_ci na utf8_general_ci

tak to dela to co chci. jenze ja chci vest dotaz ne menit porovnani v databazi..


dekuji
BetaCam
Profil
abych to upresnil potrebuju se zeptat databaze na slovo post a chci po ni aby vypsala bez rozdilu jestli je ve slove hacek ci velke pismeno vse co obsahuje dotycny retezec.

ale Kajman_ ti na to přece odpověděl :)

Prepošlu ti sem post, kterej sem psal na jiném serveru na podobné téma před nějakou dobou i když je to v podstatě rozšířený popis řešení které uvedl Kajman_.

Mužes si treba udelat dva sloupce v DB a už pri vkladani textu do jednoho vlozit s diakritikou a do druheho bez diakritiky. Pak z hledaného výrazu odstraníš diakritiku a prohledáš sloupec v DB kde diakritika neni. Pokud se tam nekde hledanej výraz najde necháš si vypsat sloupec ve kterém diakritika je. Pak ti je fuk jestli to nekdo zada s diakritikou nebo bez.

Pokud hledám výraz "štěstí" tak vráceny budou všechny varianty s diakritikou tedy napr. :
štestí
štesti
stestí
stěsti
atd.

nehrozí tedy že se nekdo pri psaní článku sekne a napiše "štestí" místo "štěstí" a pak pri hledání ve článcích by ti to při hledaném výrazu "štěstí" ten článek nenašlo.


Ale v podstatě ti tímto řešením vzniká "redundance" dat a tím pádem vše co je sní spojeno.
Dife
Profil
BetaCam


ale to je prece zbytecne abych delal dalsi sloupec s tim samym textem jen bez diakritiky.

spatne jsem zrejme formuloval dotaz

jde o to ze chci vytahnou vsechny radky ktere obsahuji v textu slovo post bez rozdilu na diakritiku
krteczek
Profil
Dife: je otázka jestli to co napsali chápeš správně... k dnešnímu dni neexistuje jiný jednoduchý způsob u MySql databáze než výše popsaný. Takže pokud chceš vyhledávat bez diakritiky, nezbývá než přidat sloupeček a do něj znovu text bez diakritiky
david8445
Profil *
myslim, ze to jde resit takto:
SELECT jmeno FROM lidi WHERE jmeno COLLATE 'utf8_general_ci' LIKE '%krc%';
potom ve sloupci s razenim 'utf8_czech_ci' najde i jmeno 'Krčma'.
kubakubikula
Profil *
Ahoj, přesně tento zápis jsem potřeboval, ale v této podobě nefunguje, potom nevrací select žádný výsledek.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0