Autor Zpráva
ybznek
Profil
ahoj, mám takový problém, nedařilo se mi něco vygooglit a mám strach experimentovat, abych neudélal něco s databází...

takže připojuju se k cizí databázi, zálohovat v podstatě nemůžu, takźe nechci dělat nějaké zásadní zmény...

potřebuju do tabulky s kódováním latin1_swedish_ci vložit text v utf-8, jak to mám provést, aby se nestalo něco s češtinou?
Alphard
Profil
zkusil bych
set names 'utf8'

snad to databáze správně převede

nejde o žádnou zásadní změnu, set names je platné jen pro aktuální připojení a vložená data můžete smazat bez ovlivnění současných, takže se nemusíte bát
ybznek
Profil
Alphard
díky moc za pomoc..

mohly byste mi ještě vysvétlit
SET CHARACTER SET
set names

obvykle to nepouźivám, ale pro přiště, co to vlastně dělá?
Kajman_
Profil *
Do sloupečku v latin1 lze dát znaky pouze ze sady iso-8859-1, tedy západoevropské znakové sady, kde nejsou speciální české znaky. Češtinu tam tedy nedáte (budou tam otazníky). Jedině použít nějaké html entity - ale to nebude pravá čeština a jinde než v html to fungovat nebude.
Alphard
Profil
ups, latin1, to mi uniklo

takže nyní doporučuji změnit kódování na utf8, tam se vejdou západoevropské i středoevropské znakové sady
jde ale o zásadnější změnu, bez zálohy bych měl docela strach
ybznek
Profil
Kajman_
jak myslíš j„ jinde než v html to fungovat nebude.“ myslíš v podstatě na jakémkoliv webu?
Alphard
jak to myslíš?
Alphard
Profil
je to ten samý problém, do tabulky v kódování latin1 se nemohou vložit jiné znaky než ty, které dané kódování obsahuje a západoevropská znaková sada neobsahuje některé naše znaky (písmena s diakritikou), proto Kajman_ jako případnou možnost uvedl entity (skádají se z & ascii znaku ;), ale ty budou vykresleny pouze při interpretaci html kódu

jediná možnost, jak z toho ven, je zvolit kódování, které obsáhne všechny potřebné znaky, to je třeba utf-8, problém je v tom, že MySQL sice umí transformovat kódování, ale bez zálohy je to riskantní

seznam znaků obsažených v latin1 je třeba zde, jsou i něketé naše, ale např. ř nebo ů byste hledal marně

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0