Autor Zpráva
Mch81
Profil
Zdravim a predem dekuji za pomoc. Potrebuji vytvorit databazi, ve ktere bych mohl snadno vyhledavat, zadavat atd.

Mam 3 tabulky. Moto, Auto osobni, Auto nakladni. Kazda tabulka ma az 70 sloupcu a zhruba 10 - 15 sloupcu je stejnych v kazde tabulce. Nabizi se situace udelat jednu velkou tabulku a potom si umim predstavit jednoduche vyhledavani, ale nevim, zda to je dobre reseni. Dale muzu vytvorit 3 tabulky, ktere se podle me lepe spravuje, ale zase je obtiznejsi pro vyhledavani. A nakonec mam tabulku fotky, kde by byly ulozene fota jednotlivych vozu a motorek a u kazdeho fotky by byl cizi klic daneho zaznamu z ostatnich tabulek. To ovsem vede k tomu, ze auta a vozi budou muset mit svoje id napr: mo0001 atd, ao0001, an0001, atd (cizi klic)., aby nevznikl bordel pri zobrazeni nejakeho auta a jeho fotografii. Doufam, ze to je srozumitelne a date mi radu, jakou cestou se ubirat.
Joker
Profil
Mch81
Kazda tabulka ma az 70 sloupcu
Týjo. Opravdu je potřeba tolik sloupců?

Zásadní otázka je, jak se s těmi tabulkami pracuje. Pokud v drtivé většině případů pracujete jen s jednou z nich, asi bych nechal zvlášť. Pokud naopak kvůli těm 10-15 stejným sloupcům musíte typicky slučovat všechny tři, asi by bylo lepší vyrobit jednu společnou.
Navíc je otázka, jestli by ty tabulky měly být právě tři... může jich být i víc než tři... podle struktury a použití.
Mch81
Profil
Týjo. Opravdu je potřeba tolik sloupců?
bohuzel ano, jelikoz ve formulari je hodne zadavacich poli, ktery tam zadavatel chce :(

Zásadní otázka je, jak se s těmi tabulkami pracuje.
zakladni funkce - zadavani, editovani, mazani, vyhledavani.

Vyhledavani funguje tak, ze mam formular, kde je asi 5-6 poli, ktere chci libovolne kombinovat a podle toho ziskavat potrebne zaznamy. Po vyhledani se mi zobrazi 4 udaje z kazdeho radku, tyto udaje jsou ve vsech tabulkach, ve vypisu, ktery dostanu, si vyberu jeden zaznam, nasledne se mi otevre detail daneho zaznamu se vsemi daty + fotografiemi.
Joker
Profil
Mch81
bohuzel ano, jelikoz ve formulari je hodne zadavacich poli, ktery tam zadavatel chce :(
To ještě neznamená, že to všechno musí být jako sloupce stejné tabulky :)
Jaké jsou to třeba sloupce?

zakladni funkce - zadavani, editovani, mazani, vyhledavani.
Tak se pracuje se všemi tabulkami :-) Jde o to vyhledávání- když se vyhledává, tak typicky jen v rámci jedné z těch tabulek, nebo naopak typicky přes všechny?
Mch81
Profil
ad 1) radio - prvni majitel, radio - bourane, vybaveni - ruzne checkboxy, ktere jsou ruzne podle typu stroje atd. Neco je povinne vyplnit a neco ne.

ad 2) no pokud vyberu typ stroje, tak vyhledavam z jedne tabulky a pokud chci vse, tak vyhledavam ze vsech a musim pro to udelat cyklus, aby vyhledal nejdrive z tab. vypsal, vyhledal z druhe atd
TomášK
Profil
Zvolil bych toto schéma:

dopravni_prostredek( id, 10-15 spolecnych sloupcu )
auto( dopravni_prostredek_id, 50 sloupcu pro auto )
nakladak( dopravni_prostredek_id, 50 sloupcu pro nakladak )
motorka( dopravni_prostredek_id, 50 sloupcu pro motorku )
foto( dopravni_prostredek_id, obrazek )

Problém s fotkami tam nebude, vyhledávání by taky nemělo dělat problémy.

A pro další diskutující předkládám otázku: Je 70 sloupců v tabulce koncepčně špatně? Měl bych to raději rozdělit do více tabulek - jen abych tam neměl tolik sloupců? Mně na 70 sloupcích nepřijde nic špatného (pokud jsou odůvodnitelné a neduplikují se tam data), ale nedokážu říct, jestli to není považováno za stejně odpudivé, jako celý zdroják v jednom souboru místo toho, abych to rozsekal na kompaktní části.
Mch81
Profil
jj nad necim takovym jsem uvazoval jen bych to udelal spatne, protoze bych FK (auto, moto, nakladak) hodil do tabulky dopravni_prostredek, takto mi to dava vesti smysl. Diky

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0