Autor Zpráva
jirkaFM
Profil *
Dobrý den,

potřebuji poradit, jak vytvořit velmi jednoduchou webovou fotogalerii.

Moje představa je následující: po kliknutí na link se otevře menší okno bez panelů, v něm se načte první fotka, pod ní budou pouze dva odkazové přepínače "další" a "předchozí", které budou přepínat mezi fotografiemi ve složce.

Můžete mi prosím poradit, jak toho docílit? Předpokládám, že bude nutno použít js, zatím jsem jej moc nestudoval, budu rád za jakoukoliv radu či odkaz.

Děkuji, Jiří Cienciala
Petr ZZZ
Profil
Fotogalerie se dá udělat i v HTML+CSS, v nouzi i v samotném HTML, ale CSS je výborná věc, vřele doporučuji. Každá fotka na samostatné html-stránce, s odkazy na předchozí a následující stránku. Já to tak mám udělané (můžeš se mrknout: zdobenec (Trichius) atd...), ale zda je to profesionální řešení, vůbec netuším, prostě jsem to jinak udělat neuměl. Je-li kopyto té html stránky pořád stejné, vypadá to, jako kdyby se přepínaly jenom fotky. Ve skutečnosti se pohybuješ od jedné stránky ke druhé, od té ke třetí atd...

Tady máš jednoduchý html-kód bez jakýchkoli formátů (na ty je CSS):

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">
  <title>Galerie Jirky MF</title>
</head>
<body>
  <h1>Galerie fotek z poslední dovolené</h1>
<p><img src="fotka2.jpg" width="600" height="200" alt=" starý dub "></p>
<p>
<a href="fotka1.html">předchozí</a>
<a href="fotka3.html">následující</a>
</p>
</body>
</html>


Toto musíš uložit jako .html a takových souborů potřebuješ tolik, kolik máš fotek: fotka1.html, fotka2.html, fotka3.html, fotka4.html, fotka5.html atd... Nezapomeň upravit i width="600" height="200" podle reality, v každém souboru taky jména fotek a cesty k sousedním souborům. Pokud ale nic nevíš, měl by sis základy html a css nastudovat, a počítej s tím, že to chvíli trvá, než to člověk začne chápat.
jirkaFM
Profil *
Děkuji za návrh, stránky již mám vytvořeny a nějakou dobu již fungují, nicméně právě tomuto řešení, které navrhujete, jsem se snažil vyhnout:-) Hledal jsem skript, který by proměnné přiřadil název další nebo předchozí fotografie ve složce tak, abych nemusel v podstatě pro každý slajd psát vlastní html kód. Ale nejspíš se tomu nevyhnu. Tohle řešení půjde bezproblému využít při malém počtu fotek, ale na webu zaměřeném hlavně jako prezentace vlastních fotek, to bude pěkná drbačka:-)

Každopádně děkuji
Petr ZZZ
Profil
Tak jestli to vyřešíš podle svých představ, tak se prosím o to řešení poděl, taky by mě to zajímalo :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0