Autor Zpráva
Mufna
Profil
Zdravím Vás. Jaké mám dát rozlišení a v jakých jednotkách ("pixel/cm" nebo "pixel/inch") pro obrázek velký 122 cm x 20 cm, který budu dělat v grafickém programu (konkrétně v Paint Shopu). Bude určen i pro tisk venkovního plakátu. Je to možná trochu otázka mimo zaměření tohoto fóra, takže se omlouvám. Zatím chci dát rozlišení 200 px/inch, případně 300 px/inch . Co by to udělalo, kdybych místo px/inch použil px/cm ? Rozměry souboru budu zadávat přímo v "cm"
Bubák
Profil
Mufna:
obrázek velký 122 cm x 20 cm
Dal jsi rozměry správně, taková dlouhá nudle?

Co by to udělalo, kdybych místo px/inch použil px/cm ?
Nic, program to přepočte, tak pokud zadáš 78 px/cm, případně 117 px/cm, vyjde to nastejno, až na drobný rozdíl daný zaokrouhlením, jako 200 DPI, případně 300 DPI
Petr ZZZ
Profil
Rozumné bude vyrobit obrázek podle toho, na který účel je požadavek rozlišení vyšší, v tomto případě tedy asi podle požadavku pro tisk. Výsledek uložit ještě jednou pod novým jménem a tento druhý soubor zmenšit pro internet. Je jedno, zda použiješ px/inch nebo px/cm, ale není jedno, kolik těch pixelů bude ten inch (nebo cm) mít. To není až tak jednoduché rozhodnout, třeba na pohlednice je dobré vyšší rozlišení (to bývá tuším 300 px/inch, ale nejsem si jistý), protože jsou malé a kouká se na ně zblízka. Na plakát, který sotva kdo bude studovat ze vzdálenosti 30 cm, by mohlo stačit rozlišení menší (např. 120 px/inch). Nejlepší je vyrobit obrázek v co nejvyšším rozlišení, pro všechny případy, a z toho pak dělat kopie pro ten který účel a zmenšit každou kopii jinak, vždy podle konkrétní potřeby.
Bubák
Profil
Petr ZZZ:
Na plakát, který sotva kdo bude studovat ze vzdálenosti 30 cm,
Proto mě zarazilo, že Mufna chce šířku 20 cm , což je dokonce o centimetr méně, než šířka stránky A4, na kterou se běžně kouká z blízka.
breeta
Profil *
Pokud to bude pro ofset tak 300 DPI CMYK ale v Paint Shopu bych určitě nedělal sazbu textu kvůli ostrosti tisku předpokládám že program text převede do rastru což není dobré.
Petr ZZZ
Profil
[#4] Bubák
Taky mi ten formát přišel neobvyklý, ale třeba se ten rozměr týká jen obrázku a plakát bude širší? Mufno! Jak to je? :-)
embee
Profil
Ja bych to udelal 300dpi, je to klasicke tiskove rozliseni a je velmi jednoduche DPI snizit pro jine ucely, se zvysenim uz to tak jednoduche neni :)

zraktka kdyz to udelas v 300dpi, nemuzes nic zkazit.
Mufna
Profil
Bubák
Dal jsi rozměry správně, taková dlouhá nudle?

Bohužel ANO :-)

Bubák
Proto mě zarazilo, že Mufna chce šířku 20 cm
Petr ZZZ
Taky mi ten formát přišel neobvyklý ... Mufno! Jak to je? :-)

Chlapi, 20 cm je výška, 122 cm je šířka, a jsou to rozměry celého plakátu, kde bude trochu toho textu a zřejmě jeden obrázek, který bude samozřejmě menší, takže bude mít max. 20 cm na výšku (spíš míň), na šířku tak 30-50 cm.

breeta
v Paint Shopu bych určitě nedělal sazbu textu kvůli ostrosti tisku

Hmmm... myslíš že to bude taková katastrofa ? Font si ohlídám, zvolím nějaký "čistý" + bych do "došmudlil" kdyby to někde nemělo čisté okraje. Jinak ve finále to budu ukládat v rastru a v jiným formátu než je nativní pro Paint Shop - ten by asi nikde v tiskárně nepřelouskali, takže budu ukládat v *.psd (Paint Shop ho podporuje) a taky asi v *.tiff, možná ještě v něčem jiném.

embee
Ja bych to udelal 300dpi

Souhlasím, asi to bude nejleší

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0