Autor Zpráva
Pavel Dumbrovský
Profil
Dobrý den,
mám takovou zajímavou otázku: Co mi zabrání udělat si skript na rozesílání mailů a třeba někomu, kdo mi dluží prachy, odeslat 1.000.000 x jeden mail. Je to trestný, dá se to vystopovat?

Moderátor Joker: Upravil jsem titulek
Railbot
Profil
Pavel Dumbrovský:
Co mi zabrání
Nic.

Je to trestný, dá se to vystopovat?
Je. Spam ti nic neříká? Dá, všechno jde.

Trochu mi uniká smysl čeho bys tím chtěl docílit. Pokud bys tím ze sebe chtěl udělat většího vola, než je dlužník, pak by to smysl dávalo.
Pavel Dumbrovský
Profil
Jen se ptám na teorii, ty kecy si můžeš odpustit. Pokud vím, tak spam je nevyžádaná pošta reklamního charakteru, ale když známýmu pošlu mail a omylem víckrát, tak je to co? A co všechno se odesílá s mailem v hlavičce, počítám že adresy mail serveru z kterýho to jde, něco dál?
Joker
Profil
Pavel Dumbrovský:
Co mi zabrání...
Když použiju termíny z psychologie, u většiny lidí tomu asi brání hlavně vnitřní překážky, tj. aktivní vnitřní (tzn. morálka a úvaha, že to nestojí za možné problémy) a pasivní vnitřní (nedokáží takový skript napsat).

Je to trestný
O tom by rozhodl soud.

dá se to vystopovat?
Ano.

Jen se ptám na teorii, ty kecy si můžeš odpustit.
Nicméně Railbotova poznámka je k věci a je pravdivá.
mckay
Profil
Nechci být v OT, ale vztahuje se k to určitě k tématu. V jakém zákoníku máme hledat jak je to se spamem? Slyšel jsem právě, že v Americe, nebo někde jinde je trestný spam pouze, pokud uvádí klamné informace, tak by mě zajímalo jak je to V ČR. Díky, za případné vyvrácení a odkaz.
Bubák
Profil
České zákonodárství slovo spam nezná. Takže význam pojmu spam u nás není přesně definován. Něco jiného je "nevyžádané obchodní sdělení", ale na to se Pavel Dumbrovský neptá.

Pravděpodobně to bude přestupek:
Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, § 49 Přestupky proti občanskému soužití (1) c:
úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním,
Joker
Profil
mckay:
Nechci být v OT, ale v jakém zákoníku mám hledat jak je to se spamem?
Pokud jde o nevyžádaná obchodní sdělení, tak to řeší zákon 480/2004 Sb "o některých službách informační společnosti", řeší to Úřad na ochranu osobních údajů.
Jestli chcete vidět konkrétní příklad, tady: http://www.pooh.cz/a.asp?a=2015831
...náš oblíbený ovocný hosting konečně za ty své spamy dostal pokutu.
<mimo-téma>Náš oblíbený ovocný hosting má v poslední době vůbec zajímavé problémy</mimo-téma>

edit: omylem jsem odeslal nekompletní příspěvek.
Pokud jde o to na co se ptá Pavel Dumbrovský, čili terorizování někoho tak, že ho budu zahlcovat e-maily, v první řadě bych mu nechal típnout ten server, případně to řešit jako přestupek proti občanskému soužití viz Bubák, právník by z toho možná vydoloval i nějaký trestný čin, podle obsahu toho e-mailu možná i vydírání (případně útisk a podobně)... ale to by chtělo spíš právníka už.
Pavel Dumbrovský
Profil
http://cs.wikipedia.org/wiki/Spam
Zde je výňatek ze zákona a spam je spojován s nevyžádaným obchodním sdělením. O tom, že by někdo poslal nějakou neobchodní zprávu víckrát není ani čárka.. Takže si myslím, že jediný co by mi teoreticky hrozilo je přidání serveru do blacklistu.
Carrot
Profil *
Pavel Dumbrovský:
Co mi zabrání udělat si skript na rozesílání mailů a třeba někomu, kdo mi dluží prachy, odeslat 1.000.000 x jeden mail. Je to trestný, dá se to vystopovat?
Technicky to nebude tak jednoduché, jak by se zdálo.
Od sebe doma to odeslat prakticky nemůžeš (všechno by šlo hned do spamu) a webhostér by ti takovou radovánku asi rychle típnul, protože nemá chuť dostat své IP adresy do blacklistů.
Pavel Dumbrovský
Profil
Bubák:
schválnostmi
:D tak to mě pobavilo, za to bych asi dostal poznámku do žákajdy že?
Pavel Dumbrovský
Profil
Carrot:
Technicky to nebude tak jednoduché, jak by se zdálo.
Od sebe doma to odeslat prakticky nemůžeš (všechno by šlo hned do spamu) a webhostér by ti takovou radovánku asi rychle típnul, protože nemá chuť dostat své IP adresy do blacklistů.
Ano to je věcná poznámka. Skript mám hotový, na tom nic není, ale s hostingem už je třeba opatrně. Většina dobrých hostingů tohle ošetřuje, nebo má dokonce fci mail defaultně zakázanou. Mám k dispozici vlastní server, ale je pravda, že do blacklistu se nechce dostat nikdo.
Joker
Profil
Pavel Dumbrovský:
Ano, na http://cs.wikipedia.org/wiki/Spam máte napsáno, cituji:
Spam je nevyžádané masově šířené sdělení (nejčastěji reklamní) šířené internetem.
I když je pravda, že tohle spíš než "spam" (čili masové rozesílání zpráv spoustě příjemců) by bylo spíš "tapetování", "zahlcení", "flood" (zaslání velkého množstí zpráv jednomu příjemci), ale myslím, že říkat tomu spam je přijatelné zjednodušení.

:D tak to mě pobavilo, za to bych asi dostal poznámku do žákajdy že?
Pokud jste líný si ten zákon najít, tak:
za přestupek podle odstavce 1 písm. b) a c) pokutu do 3000 Kč

pravda, že do blacklistu se nechce dostat nikdo.
Mně by spíš vadilo, že nejenže bych tím porušil zákon, ale ještě bych byl za vola a za hnusného spammera. Ale tak každému co jeho.
vynalezce
Profil
Pavel Dumbrovský:
odeslat 1.000.000 x jeden mail.

Nemohl by dotyčného za tohle žalovat i poskytovatel emailu (seznam atp.)?
Petr ZZZ
Profil
Navíc, pokud by v tom mejlu byla výzva zaplatit dluhy, bylo by to myslím ono "nevyžádané obchodní sdělení".
Pavel Dumbrovský
Profil
Nejlíp by vyšlo poslat prázdnej mail xkrát , to není žádný sdělení..
vynalezce
Profil
Pavel Dumbrovský:
Nejlíp by vyšlo poslat prázdnej mail xkrát , to není žádný sdělení..

Otázka je, jestli ten email dojde - antispam by to mohl zablokovat nebo server nepřijmout
DoubleThink
Profil *
vynalezce:
antispam by to mohl zablokovat
Možná, ale takového pravidla si nejsem vědom. Prázdné spamy se moc neposílají.
Ostatně viz The Apache SpamAssassin Project - Tests Performed: v3.3.x.

nebo server nepřijmout
K tomu není důvod.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0