Autor Zpráva
Bouda
Profil
Dobrý den.

Existuje prosím nějaký standart jak postupovat při tvorbě stránky?

Myslím například tvorbu českých stránek názvy divu.
<div id="wrapper"> nebo <div id="obal"> nebo <div id="objekt1">


Vím, že si to můžu pojmenovat jak chci, ale pokud existuje něco čeho by bylo vhodné se držet, tak bych to raději tak udělal.

Případně jestli to vadí robotům při indexaci a podobně...

Nemáte prosím nějaký odkaz, který by mi pomohl? Nebo to nemám vůbec řešit?
Jsem docela začátečník, tak ať tam od začátku nebastlim kraviny :)
Díky
panther
Profil
Bouda:
Myslím například tvorbu českých stránek názvy divu.
neexistuje. Každý pojmenovává podle sebe. Zhruba půl na půl se objevují české a anglické názvy, které se překrývají (wrapper, header, content, footer nebo obal, hlavicka, obsah, paticka).

ale pokud existuje něco čeho by bylo vhodné se držet, tak bych to raději tak udělal.
bude stačit, když se v tom vyznáš ty (a pokud možno i všichni ostatní).

Případně jestli to vadí robotům při indexaci a podobně...
nevadí.

Vůbec to neřeš. Pojmenovávej spíš věcně, původně modrý #blue se může později přebarvit na zeleno a už se v tom nikdo nevyzná. Proto raději #news než #blue.


Píšeme standard, s „t“ se píše standarta.
Joker
Profil
Bouda:
Standarty (= prapory) určitě ne, že by byl nějaký standard (= norma) pro IDčka, o tom taky nevím.

Podle mého názoru když budou správné značky na správných místech, nebudou tam zbytečné značky, kód bude čitelný a snadno udržovatelný, tak to je správně.

Případně jestli to vadí robotům při indexaci a podobně
Myslím, že robotům jsou IDčka prvků ukradená.

edit: Moc pomalý... zajímavé, že se mi neobjevilo upozornění na pantherův příspěvek.
Je ale dobrá připomínka, že je dobré prvkům dávat názvy/třídy podle jejich logického významu a ne podle vzhledu, protože vzhled se může časem měnit a pak je matoucí když <div id="zeleny"> je modrý.
Pohan
Profil *
Dobrá rada: komentuj kód. To znamená, že kde začíná kód např. pro menu, vlož komentář <!-- Menu -->, tam kde začíná obsah pak <!-- Obsah --> atd. Lépe se v něm orientuje.
panther
Profil
Pohan:
To znamená, že...
lépe komentovat tam, kde daný blok končí. Začátek je většinou poznat podle názvu identifikátoru.

Joker:
zajímavé, že se mi neobjevilo upozornění na pantherův příspěvek.
upozornění se zobrazuje se zpožděním, taky jsem si toho už všiml. Nicméně, standard/t jsem tam editoval později, ale ještě před tebou :-)
Bouda
Profil
Ok díky i za opravu pravopisu :)
(manželka je češtinářka, tak to občas schytam :-D )

Takže jako hlavní poznatek si odnáším - komentovat hlavně konec </div> a pojmenovávat věcně.
Pohan
Profil *
panther:
Zda komentovat začátek nebo konec bloku kódu ponechávám na kodérovi, hlavní je komentovat. Osobně mi při sjíždění kódu vyhovuje komentář na začátku, který ještě pro zvýraznění zapisuji takto:
<!-- ?? Komentář-->

Ono taky komentovat patičku před </body> mi připadne jako nesmysl. ;-)
panther
Profil
Pohan:
Ono taky komentovat patičku před </body> mi připadne jako nesmysl. ;-)
nejde o patičku. Jde o tom, že Obsah nemusím komentovat před blokem, který má id="obsah". Pokud správně odsazuješ kód, nelze název identifikátoru přehlédnout.

Naopak, když o 200 řádků níže mám </div>, nemám šanci vědět, k čemu to je koncová značka - je tedy dobře ji okomentovat.
Pohan
Profil *
Tak chyba v mém předchozím příspěvku, v komentáři se nezobrazují dva znaky "plný čtvereček" nebo jak je nazvat.
Joker
Profil
Pohan:
Zda komentovat začátek nebo konec bloku kódu ponechávám na kodérovi, hlavní je komentovat.
To asi záleží na způsobu psaní kódu, třeba mně to přijde zbytečné.
Místo toho komentáře bych použil právě ID prvku.
Chci-li najít menu, dám vyhledat "menu"... v kódu jako tento:
<!-- Menu -->
<ul id="menu">
se k menu dostanu ať už tam ten komentář je nebo není.
Když chci konec menu, najdu si začátek menu a pak související koncovou značku, v rozumném editoru (ať už je to textový editor jako PSPad nebo Bluefish, nebo vývojové prostředí typu VisualStudio) by to neměl být problém.
S komentáři může vzniknout problém typu:
        </div>
      </div>
      <!-- patička -->
    </div>
...ukončuje patičku ta značka o řádek výš, nebo o řádek níž?
Nox
Profil
Joker:
Dej to hned za tag a vyřešeno :)
Pohan
Profil *
Joker:
Ono jde třeba i o kódy, které po někom převezmu třeba k úpravě nebo opravě (nejsem profík, bavím se tím v rámci mých zkušeností). Programátoři a kodéři jsou nezřídka také zkratkaři. O začátečnících nemluvě - bordeláři, popletové. V kódu jsou pak šílenosti jako id="cn-tb" nebo id="neco2" a to je potom peklo se v něm vyznat. Komentování na konci je jistě dobrá věc, ovšem na začátku bych ho taktéž nepodceňoval. Nejde zdaleka jen o komentování menu, obsahu, patičky, ale např. i o několik tabulek v obsahu atd. Tam se komentář na začátku o co vlastně jde vyloženě hodí.
_es
Profil
Pohan:
hlavní je komentovat
V HTML má to komentovanie nevýhodu, na rozdiel od napríklad C, že sú tie komentáre súčasťou výsledného produktu, teda stále posielané návštevníkom.
Takže ak má web ambíciu byť vysoko navštevovaný a rýchlo načítavaný a nejedná sa o výukovú ukážku HTML kódu, tak tam je heslo "hlavne nekomentovať".
panther
Profil
_es:
Takže ak má web ambíciu byť vysoko navštevovaný a rýchlo načítavaný
pokud nekomentuješ každou kravinu, ale přidáš pár komentářů ke koncovým značkám bloků HTML, tak to tolik nezdržuje. Přidaná hodnota je mnohem větší než zpoždění při načítávání stránky.
Mistr
Profil
_es:
Neviděl bych to tak příkře. Při střídmém komentování, myslím, nebude problém.
Pohan
Profil *
_es:
Jistě, nepřehánět. Nedokážu přesně určit jaká je únosná datová velikost komentářů. Postřehne návštěvník, že se mu při načítání stránky o velikosti 360 kB (HTML + JS + obrázky...) přinačte 500 B komentářů?
Nox
Profil
Není myslím problém projet finální verzi nějakým regexpem a poodstraňovat komentáře (uložené verze s nima ti samozřejmě zůstanou)

Navíc je tu mod_deflate/mod_gzip a to už je pak vliv komentářů skoro úplně žádný
Joker
Profil
_es:
V HTML má to komentovanie nevýhodu, na rozdiel od napríklad C, že sú tie komentáre súčasťou výsledného produktu
Přesně z toho důvodu jsem do svého šablonovacího systému dal direktivu pro komentář... čili do šablony se dá dát komentář, který pak ve výsledné stránce nebude.
Taurus
Profil
Komentuju na začátku i na konci a přidávám i slůvka "začátek" a "konec". Sice se název třídy s komentářem může shodovat, ale hlavní je, že zeleně psaný komentář v pspadu mi krásně opticky oddělí potřebnou část.
_es
Profil
panther:
Přidaná hodnota je mnohem větší než zpoždění při načítávání stránky.
Aká tam je pridaná hodnota pre bežného návštevníka, ktorého ten zdrojový kód vôbec nezaujíma?

Nox:
je tu mod_deflate/mod_gzip a to už je pak vliv komentářů skoro úplně žádný
Rozsiahlejšie textové komentáre nie sú veľmi komprimovateľné.

Taurus:
hlavní je, že zeleně psaný komentář v pspadu mi krásně opticky oddělí potřebnou část.
To má byť dôvod na posielanie nadbytočných dát všetkým návštevníkom?
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Pokud člověk nevyvíjí dvoukrokově (s oddělenou vývojovou a veřejnou verzí), musí si vybrat. Svědomí těch, co sobecky zvolí vlastní pohodlí před menší datovou velikostí, to většinou unese.

Rozsiahlejšie textové komentáre nie sú veľmi komprimovateľné.
Nebyla řeč o rozsáhlejších komentářích.
Taurus
Profil
_es:
Nechápu otázku. Důvodem komentáře je mé pohodlí, což jen opakuju. Vím, že posílám pár bajtů navíc.
mckay
Profil
Taurus:
Myslím, že _es předtím narážel asi na to, že se řešila větší velikost stránky s vloženými komentáři.

Já osobně jsem pro to, nechávat komentáře skryté (podobně jako Joker mám šablonovací systém a komentáře z výsledné stránky mizíkuji).
Dranel
Profil
Já tedy komentuji koncové tagy, abych věděl, co vlastně uzavírám. A aby to věděl případně i někdo jiný, kdo můj kód bude číst. Jsem totiž HTML & CSS kodér, takže povětšinou po mě čte kód ještě někdo jiný (programátor, správce webu).
panther
Profil
_es:
Aká tam je pridaná hodnota pre bežného návštevníka, ktorého ten zdrojový kód vôbec nezaujíma?
ne pro návštěvníka, ale pro všechny, kdo do kódu budou ještě koukat - ať spolupracovníci, já po několika měsících či někdo zcela cizí.

Na tohle tu budou asi dva názory, těžko rozsoudíme, který je ten správnější.
Bubák
Profil
panther:
Na tohle tu budou asi dva názory, těžko rozsoudíme, který je ten správnější.
Já myslím že oba, bude to různé případ od případu.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0