Autor Zpráva
MagicPowa
Profil
Dobrý den, dneska mě v časopise uhodily do očí NAS servery. Měl bych několik dotazů zejména ohledně hostingu webových stránek, jelikož se zabývám tvorbou webových stránek a mám několik hostingů, za které platím několik stovek měsíčně. Koukal jsem po NAS serveru s maximální cenou do 3000,- Kč. Momentálně ho nechci závazně objednat, ale do budoucna bych ho rád vyzkoušel.

Doma mám internet po kabelu (Download: 12 776,69 kbit/s, Upload: 1 767,01 kbit/s, Web odezva: 15.9ms17.2ms18.1ms).

a) V případě použití NAS serveru místo profi hostingů na hosting hraje důležitou roli upload internetu, ano?

b) Umožňuje každý NAS server v relaci do 3000,- Kč PHP, MySQL, zkrátka sloužit jako webový hosting?

c) Server je nepřetržitě zapojený do napájecí sítě, do routeru s přístupem k internetu a do počítače pomocí RJ45? Přes co se k serveru přistupuje z počítače?

d) Lze se v domácích podmínkách s NAS serverem vyrovnat profi hostingu? Samozřejmě v konfiguraci NAS serveru ne, hlavně ne ve výše zmíněné cenové kategorii. Webové hostingy mají nesrovnatelně lepší konfigurace, X jádrové procesory, spoustu paměti. Avšak oni na těch sestavách mají mnohem větší množství webů a ne jen 1-5, což by byl můj případ. Ne žádné velké požadavky dejme tomu, co web to 200 lidí denně.

e) Jak obtížná je konfigurace NAS serveru, aby na něm mohly býti umístěné dynamické weby (PHP, MySQL)? Instalace PHPčka, MySQL databáze, phpMyAdmina atd.

f) Nějak si nedovedu představit jak se poté směřují DNSka z domén na domácí NAS server. Které adresy se tam zadávají?

g) Lze udělat webový hosting popř. jak (návod, článek), přímo na mém stolním počítači? Je mi jasné, že by musel být nonstop zapnutý a nepřetržitě připojený k internetu, aby to mělo smysl a z hlediska spotřeby je to neefektivní, ale jde mi jen o zkoušku.

Děkuji za odpovědi.
Joker
Profil
MagicPowa:
V případě použití NAS serveru místo profi hostingů na hosting hraje důležitou roli upload internetu, ano?
Ano

Umožňuje každý NAS server v relaci do 3000,- Kč PHP, MySQL, zkrátka sloužit jako webový hosting?
Každý asi ne, je to u nich napsané.

Server je nepřetržitě zapojený do napájecí sítě, do routeru s přístupem k internetu a do počítače pomocí RJ45? Přes co se k serveru přistupuje z počítače?
Přes síť, NAS je prostě (další) počítač v síti.

Lze se v domácích podmínkách s NAS serverem vyrovnat profi hostingu?
Můj názor: Ne. Proč si to myslím:
1. Nejen konfigurace, ale služby celkově. Zálohování, monitorování, zabezpečení proti výpadku,...
2. Pokud na tom poběží jeden web, zjistíte, že to bude nakonec stát víc peněz a bude mít horší komfort než webhosting
3. Vyplývající z 1. bodu, když spadne server webhostingu, obvykle to v řádu minut-hodin někdo vyřeší, ne že po návratu z dovolené zjistíte, že minulý týden na chvíli vypadl proud a od té doby stránky nefungují.

Nějak si nedovedu představit jak se poté směřují DNSka z domén na domácí NAS server. Které adresy se tam zadávají?
Na adresu co máte od poskytovatele připojení k Internetu... samozřejmě musí být veřejná a (měla by) statická.
Když budete mít NAS za routerem, je potřeba ještě nastavit přesměrování na routeru.

Lze udělat webový hosting popř. jak (návod, článek), přímo na mém stolním počítači?
Samozřejmě, pokud na něm je webový server (což je při tvorbě webových stránek skoro nutnost), stačí ho zpřístupnit "zvenku" a případně provázat s nějakou doménou.
shaggy
Profil
MagicPowa:
jelikož se zabývám tvorbou webových stránek a mám několik hostingů, za které platím několik stovek měsíčně
S tým internetom čo máš, ti to vystačí tak na dve stránky za normálne prevádzky, pretože 1,7Mbit je žalostne málo (tou rýchlosťou pôjdu dáta od teba).
mafos
Profil
Přes necelým rokem jsem se taky rozhodl pro vlastní hosting, tak pár postřehů co jsem řešil. Koupil jsem si starší server Dell, pentium 3 (800mhz), 512mb ram. Zprovoznil jsem na něj Linux debian (největší problém pro začátečníka - první setkání s Linuxem). Nyní na něm provozuji Apache 2, PHP, MySQL, e-mailový server. Procesor vytížen do 5%, pamět použítá 270 mb z těch 512. Teď pár odpovědí na Tvé otázky:

MagicPowa:
a) V případě použití NAS serveru místo profi hostingů na hosting hraje důležitou roli upload internetu, ano?
Hraje, ale osobně mám internet 12000/2000 kbps a šlape naprosto bez problému. Dokonce mi připadá, že odezva je někdy rychlejší než u profi hostingu. Možná je to ale jen pocit.

b) Umožňuje každý NAS server v relaci do 3000,- Kč PHP, MySQL, zkrátka sloužit jako webový hosting?
Jelikož sám provozuji webový server a e-mailový server na PC z aukce za 1100Kč, tak bych se toho nebál.

c) Server je nepřetržitě zapojený do napájecí sítě, do routeru s přístupem k internetu a do počítače pomocí RJ45? Přes co se k serveru přistupuje z počítače?
No tak já se připojuji přes SSH a předpokládám, že u NAS serveru to bude stejné. Tedy stáhneš si např. program Putty a přes něj se připojuješ ze svého PC na server.

d) Lze se v domácích podmínkách s NAS serverem vyrovnat profi hostingu? Samozřejmě v konfiguraci NAS serveru ne, hlavně ne ve výše zmíněné cenové kategorii. Webové hostingy mají nesrovnatelně lepší konfigurace, X jádrové procesory, spoustu paměti. Avšak oni na těch sestavách mají mnohem větší množství webů a ne jen 1-5, což by byl můj případ. Ne žádné velké požadavky dejme tomu, co web to 200 lidí denně.
Myslím, že pokud tam nebudeš mít desítky webů se složitými skripty apod. tak asi nebude problém.

e) Jak obtížná je konfigurace NAS serveru, aby na něm mohly býti umístěné dynamické weby (PHP, MySQL)? Instalace PHPčka, MySQL databáze, phpMyAdmina atd.
U NAS serveru nevím, ale na normální serveru s Linuxama je to jedna z těch jednodušších věcí. Zatím za nejobtížnější považuji e-mailový server a hned v závěsu je konfigurace FTP - ty mi dali nejvíc zabrat.

f) Nějak si nedovedu představit jak se poté směřují DNSka z domén na domácí NAS server. Které adresy se tam zadávají?
Musíš mít veřejnou (pevnou) IP adresu. Potom povolit porty v routeru, nastavit firewall v serveru atd. U Tvého registrátora pouze změníš IP adresu z té co tam je teď na Tvoji IP adresu. Jestli máš pevnou IP nebo ne Ti řekne Tvůj poskytovatel internetu.

g) Lze udělat webový hosting popř. jak (návod, článek), přímo na mém stolním počítači? Je mi jasné, že by musel být nonstop zapnutý a nepřetržitě připojený k internetu, aby to mělo smysl a z hlediska spotřeby je to neefektivní, ale jde mi jen o zkoušku.
Jasně že jo. Stačí jen správně nastavit. Server vlastně není nic jiného než PC, jen mnohem výkonější.
Davex
Profil
MagicPowa:
Koukal jsem po NAS serveru s maximální cenou do 3000,- Kč.
Takto levné NAS pro jeden HDD jsou použitelné pouze pro nenáročné domácí použití k zálohování dat případně ke sdílení souborů s kamarády. Pro provoz webových stránek nejsou vhodné, protože mají pomalý procesor, málo paměti, nelze do nich cokoliv doinstalovat a složitě se aktualizují (pouze pokud se výrobce rozhodne, že vydá nový firmware).

ad b) Každý to neumožňuje, ale např. QNAP TS-110 má PHP i MySQL.

ad d) Souhlasím s Jokerem. S využíváním služeb profi hostingu se nemusíš starat o provoz serveru a můžeš se plně soustředit na budování kvalitního obsahu.
Ne žádné velké požadavky dejme tomu, co web to 200 lidí denně.
Na hraní to možná stačí, ale pro seriózní weby s dobrou dostupností se levný NAS nehodí.

ad g) Na zkoušku si můžeš nainstalovat připravené balíky jako XAMPP, Wampserver a EasyPHP.
MagicPowa
Profil
Díky moc všem, kteří se zapojili do diskuse a dali užitečné rady.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0