Autor Zpráva
wolfik
Profil
Dobrý den,
už teď se stydím za to co se chci zeptat, ale nedá mi to. Člověk někdy musí začít...

umím vytvořit toto: www.mojestranky.cz/projekty.php
ale nevím jak se dělá toto: www.mojestranky.cz/index.php?page=projekty
Chtěl bych si o tom něco vygooglit, ale nevím jak se tomu říká.
Poradíte mi, prosím?
Peter45
Profil
Hezke url adresy?
Darker
Profil
Jak bys to chtěl dělat?
wolfik
Profil
darker:
Jak bys to chtěl dělat?
No to právě nevím. Nevím proč skoro všechny weby používají např. index.php?page=projekty místo projekty.php .
Chci se o tom něco dozvědět, zjistit výhody používání a tak, ale nevím jak to formulovat do googlu když nevím co to je.
Miloš
Profil
To, co je za otazníkem (?page=projekty) je název proměnné a její hodnota, která se předává scriptu na serveru.
V tomto případě se přes adresu posílá název proměnné page a její hodnotou je textový řetězec projekty.
PHP script na straně serveru potom vloží obsah příslušného souboru; velmi zjednodušeně – do hlavní obsahové části umístí text souboru projekty.php a ty potom v prohlížeči uvidíš tento soubor jako obsah hlavního <div>u.
(ve skutečnosti je tohle ten nejhloupější způsob vkládání, ale pro pochopení jako příklad snad postačující)
wolfik
Profil
Takže něco jako když do každého soouboru inkluduju hlavičku, menu a patičku ale obráceně?
Jakože budu mít jeden soubor s hlavičkou, menu a patičkou a do toho hlavního divu budu pokaždé vkládat jiný obsah? Něco jako iframe?
Miloš
Profil
V zásadě ano.
wolfik
Profil
Děkuju, takto mi to stačí. Teď už vím co mám hledat.
janbarasek
Profil *
Je to proměnná, jde to i přes podmínku. ty vlastně vytváříš spoustu souborů, ale tohle je jen 1 soubor index, zbytek je generovaný. ( zde písu o proměnných: http://php.baraja.cz/promenna.php ). Ještě čti třeba tady: http://polopate.jakpsatweb.cz/index.php?page=include2 odsud dál je to celkem srozumitelný, je to php. Přiznám se: Taky jsem to dlouho nemohl pochopit :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0