Autor Zpráva
Step
Profil
Potřeboval bych poradit jak vyhladit průběh grafu (nebo funkce, nevim jak bych tomu moh říkat). Zkoušel jsem vážený a klouzavý průměr, ale to nestačilo. Ty hodnoty hrozně skáčou.

originální hodnoty
bez vyhlazení
použit vážený průměr ze tří hodnot, váhy 0.8, 1, 0.8
"vyhlazeno"

Ještě mě napadlo použít na ten průměr víc hodnot, což by mělo pomoct, ale zase bys to nerad moc zkreslil. Nevíte někdo o nějaké dobré metodě na toto. Zkoušel jsem googlit, ale nic co sem našel mi nepomohlo.
Kacko
Profil
Jednoduse sniz detailnost. Pokud je rozsah 24 mesicu a mas data pro kazdy den, tak zapocitavej hodnoty z kazdeho x-teho dne, dokud to nebude dostatecne vyhlazene.
Step
Profil
Kacko:
No to zas ne, chci aby ten graf měl co největší výpovědní hodnotu.
Už jsem to docela vyřešil, ten vážený průměr dělám aktuálně ze 17-ti hodnot, váhy rostou od 0.2 do 1 a potom zase zpátky na 0.2, začátek a konec je trochu víc zkreslenej, ale to snad ještě nějak vyřešim.

Jenom mě zajímalo jestli na to existuje nějaká konkrétní metoda, ze školy si ještě pamatuju něco o vyhlazování pomocí funkce sin(t)/t, ale nevim jak to použít:-)

PS v tom prvním odkazu jsou aktuálně oba dva grafy, není zas tak těžký poznat, který je který:-)
Kacko
Profil
Step:
Schvalne to zkus jestli mas cas.
Step
Profil
Je fakt že to vypadá dost podobně, když použiji ten svůj průměr ze 17-ti:-)

Problém je, že zas tolik těch hodnot tam nemám, jsou tak průměrně 3/týden, ale mám to vybraný z db jako týdenní součty, takže těch hodnot je tam okolo 100.
Takže když budu vynechávat hodnoty tak jich budu mít zas moc málo na to, aby to bylo pěkně vyhlazený...

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0