Autor Zpráva
blazej44800
Profil
Dobrý deň. Mám jeden problém ja mám nastavenú súkromnú ip adresu a potom ju neaký router prekladá na verejnú. A tu vzniká problém. Ak by som mal verejnú ip adresu tak by som sa na moj localhost dostal tak ze zadam moju ip adresu http://ip. Ale ako to je ak mám súkromnú??
Ďakujem za všetky rady

Moderátor Joker: Titulek „problém s prekladom súkormen ip na verejnú“ nebyl přesný vzhledem k řešenému problému, upravil jsem ho.
Joker
Profil
blazej44800:
K tomu slouží technika zvaná přesměrování portů, port forwarding.

Na routeru lze (obvykle) nastavit přesměrování nějakého konkrétního portu na nějakou konkrétní IP adresu v síti. Router pak veškerou komunikaci „zvenku“ na daném portu automaticky předává dané IP adrese.

HTTP má (standardně) port 80, čili stačí nastavit přesměrování portu 80 na nějaký počítač vnitřní sítě. Zvenku se pak připojuje na IP adresu routeru.
Z toho logicky vyplývá, že každý port může být přesměrován jen na jeden počítač.
No a z toho zase vyplývá, že pokud tu místní síť spravujete, není problém, ale pokud to je síť někoho jiného (například nějakého místního poskytovatele připojení), nejspíš to problém bude.
blazej44800
Profil
Ani inak to nejde?? Ja do routera nemám vôbec žiaden prístup. Nedá sa to spraviť neako inak?
Joker
Profil
blazej44800:
Jak jsem psal u předchozího dotazu, vnitřní síť se při pohledu zvenku jeví jako jediné zařízení, vnější síť komunikuje s routerem a ten se pak stará o směrování provozu (proto je to taky router, směrovač).
Čili obecně počítač z vnitřní sítě bez problému může zahájit komunikaci ven, ale je problém, aby byl serverem pro klienty z vnější sítě (čili aby se komunikace zahajovala „zvenku dovnitř“).
Typický problém třeba při hraní PC her po Internetu, kdy počítač bez veřejné IP může být jen klient (připojit se ke hře) a ne server (tvořit hru).

Ani inak to nejde?
Další možnost obejití toho problému je třeba VPN (virtuální privátní síť, například Hamachi).
To samozřejmě naráží na to, že všechny počítače se musejí nejdřív připojit k té virtuální síti, takže to může být řešení pro situace typu „Chci propojit svůj počítač v kanceláři a svůj počítač doma“, ale těžko tak půjdou provozovat třeba veřejné webové stránky.
blazej44800
Profil
neviem, som v tom lajik ale k čomu potom slúži súbor C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts??
Davex
Profil
blazej44800:
Ani inak to nejde?
Bez přístupu k routeru s překladem adres to zařídit nejde. Požádej ISP o veřejnou IP adresu.

k čomu potom slúži súbor C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
Soubor hosts slouží k překladu jména počítače na IP adresu.
Hooonza
Profil
blazej44800:
Ak by som mal verejnú ip adresu tak by som sa na moj localhost dostal tak ze zadam moju ip adresu http://ip. Ale ako to je ak mám súkromnú??

A co použít dynamic DNS?
Dynamic DNS Providers List
Některé modemy/routery se k službě DDNS dokáží samy připojit (např. FRITZ!Box Fon WLAN 7170, ale i hromada dalších).
blazej44800
Profil
Chcem sa ešte spýtať: je to ťažké aby ISP mi pridelil verejnú IP adresu? Nakoľko nemám so svojím ISP dobré vzťahy nerád by som za ním šiel s neakou neuskutočniteľnou požiadavkou.
A ešte jedna otázka: na akom princípe funguje NanoStationM5?? Preto že ten ISP to poskytuje cez to: na dome mám skrinku (nanostation M5) ktorá smeruje niekde inde na neaké podlhovastné antény. Veľmi mi to pomôže.
Ďakujem. :D
Davex
Profil
blazej44800
S přidělením veřejné IP adresy by neměl být problém a většinou stačí jen požádat.
blazej44800
Profil
A niečo o ubiquity nanostation M5 nevieš??
blazej44800
Profil
Ani keď má ISP nastavený systém na pevno?? Ide o to že musí používať proxy na preklad a potom mna by zaradil pred neho?? Ja totiž mám internet do domu zavedení diaľkovo cez nanostation M5 a tam by nemohol byť problém??
Davex
Profil
blazej44800:
Požádej je o veřejnou IP adresu. Jako jejich zákazník bys technické detaily řešit neměl. Buďto ti jí naroutují nebo nastaví NAT 1:1 - záleží to na architektuře jejich sítě.

Ta nanostation je klasický n-kový WiFi klient na 5 GHz s integrovanou anténou, ale to asi už víš.
blazej44800
Profil
A čo je NAT?
karel_
Profil *
[#1] blazej44800
Velmi podstatný je účel - pro koho, a za jakých podmínek má být protokol http:// přístupný:
- je-li to pouze pro "testovací" nebo "předváděcí" účely mezi několika známými, lze neveřejnou IP adresu vyřešit některou službou typu Hamachi.
- až teprve pokud by měl být web z lokálního stroje přístupný pro "širší" veřejnost, pak (se domnívám že) by mělo podstatný význam řešit veřejnou IP, nebo presměrovávat porty (neřešim-li, že pro tyto účely se už více hodí klasický hosting).
jajadass
Profil
No ja mam problem s hrou viecong dam založit server ale nikdo ho nenajde. Mám veřejnou IP. Není to třeba antivirem.
Předem děkuji
Bouda
Profil
jajadass:
Spíš než antivir, je to firewall. (můžeš se pokusit na chvilku firewall vypnout a uvidíš, jestli se to nerozjede).
tomasr
Profil
Zdravim, také nemám veřejnou ip a nemohu si ji zařídit (neptejte se proč:)). Napadlo mě zda lze nějak udělat, aby stream, kterej vytvářím z webky se hned uploadoval na nějaký hosting kde už by stream byl normálně dostupný? Nebo se musí stream vysílat na počítači na kterém se tvoří?
Počítám, že by to trochu zvýšilo už tak velkou prodlevu, kterou vlc produkuje (cca 5s), ale kdyby to šlo, tak by to bylo super.

Anebo ještě lépe, šlo by streamovat až na tom serveru? Zajímali by mě všechny možnosti, nic o tom nemohu najít.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0