Autor Zpráva
Tori
Profil
Zdravím,

chtěla bych se zeptat, jestli z praxe považujete za vhodnější používat pro fonetické symboly IPA nějaký Unicode font (jako např. wikipedie), anebo problematické znaky převést na obrázky (např. http://www.thefreedictionary.com/)? Nemám ještě úplně zmapovaný zdrojový text, ale budou určitě potřeba i některé znaky z azbuky.
(Neřeším teď preference lingvistů používat IPA, češtinu + část IPA, nebo vlastní symboly - jde mi o tu realizaci.)

Díky moc za radu.
habendorf
Profil
Písmo je vždycky lepší než obrázky.
Petr ZZZ
Profil
Ve dvoubajtovém kódování zvládne Unicode 65.536 znaků, ve čtyřbajtovém víc než 4 miliardy. Už to dvoubajtové, myslím, písma jako azbuku, řečtinu, čínštinu a kdoví jaká další obsahuje. Hodně podrobný popis je na selfhtml (bohužel německy a bohužel tam nejde v IE zvětšit písmo, ale jsou tam odkazy na zdroje v angličtině). Doporučuji deklarovat utf-8, to by mělo zvládat písma přinejmenším všech větších národů světa:

<head>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">
…
</head>

Je dobré napsat to hned za otevírací značku head, ještě před ostatní tagy.

IPA extensions (PDF)
Joker
Profil
Petr ZZZ:
Ve dvoubajtovém kódování zvládne Unicode 65.536 znaků, ve čtyřbajtovém víc než 4 miliardy.
…a v příkladu je uvedené UTF-8 :-)
Já bych doporučil použít UTF-8.

Ovšem Tori se předpokládám ptal na to, jestli jsou IPA symboly dost podporované ve stávajících fontech.
Za prvé, UTF-32 sice teoreticky umožňuje přes 4 miliardy různých hodnot, jenže Unicode zdaleka nemá tolik znaků.
Za druhé, na což se asi Tori právě ptá, počítačové fonty typicky neobsahují všechny Unicode znaky.

Ale myslím, že IPA symboly jsou docela podporované, alespoň na Wikipedii se mi snad vždycky zobrazují správně.
Tori
Profil
Petr ZZZ
Díky za zajímavý odkaz, příležitostně si ty stránky pročtu. Trochu jsem si nebyla jistá, jestli utf-8 je ok i pro starší windows+IE6, ale zřejmě tedy ano.
Tori
Profil
Joker:
Za druhé [...] počítačové fonty typicky neobsahují všechny Unicode znaky.
Ano, tak jsem to myslela. Utf-8 používám vždy, ale zatím jsem nikdy nepotřebovala znaky, které by nebyly v některém ze standardních fontů (české, západoevrop.+severské znaky, řečtina + azbuka).
Petr ZZZ
Profil
Joker:
Díky za upřesnění, koukám, že mám v rozlišování Unicode a UTF ještě trochu zmatek. :)

UTF-32 sice teoreticky umožňuje přes 4 miliardy různých hodnot, jenže Unicode zdaleka nemá tolik znaků.
A to je právě dobře, poněvadž takto máme pohodlnou rezervu. :)

Tori:
IE6 alespoň podle mé zkušenosti utf-8 umí. A zrovna koukám, Yuhů nezná žádný důležitý prohlížeč, který by měl s utf-8 problémy.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0