Autor Zpráva
unlucky
Profil
ahoj, nevíte jak řešit zkratky pro měsíce? V angl je třeba červen jun, červenec jul. Jak mám udělat v češtině? červen a červenec se hodně podobají, to bych musel napsat celý název rovnou.
Tori
Profil
Například ČSOB používá v 1.pádě "čvn, čvc" (Odkaz, 2.strana).

Myslím si, že české zkratky měsíců nejsou kodifikované, ale spadají mezi čistě grafické zkratky (tj., tzn., např., apod.), takže bych se při jejich vytváření řídila následujícím:

Nejobvyklejší způsob mechanického zkracování je ten, že se vypíše první písmeno slova nebo slov daného spojení anebo charakteristická počáteční skupina písmen, někdy slabika nebo i více slabik, pokud možno tak, aby zkratka končila souhláskou. Za slovem takto zkráceným se píše tečka, po níž pak následuje buď mezera, nebo interpunkční znaménko (např. dvojtečka, otazník, vykřičník, nikdy však druhá tečka).
Většina zkratek je ustálená, píše se vždy stejným způsobem. Žádný soupis všech zkratek však neexistuje, protože výše uvedeným způsobem bychom mohli zkrátit většinu slov. [...] Důležité je, aby zkratka byla pro adresáta srozumitelná.
“ (Internetová jazyková příručka ÚJČ AV)

Tamtéž je jako příklad uvedeno: „čna = června, čce = července“.
unlucky
Profil
ano, ale čna a čce mi připadá divně. Většina uživatelů nebudou vědět co ty zkratky znamenají. Zabere jim 3-5 sekund, než přijdou na to, že to je zkratka měsíce
Tori
Profil
unlucky:
Většina uživatelů nebudou vědět co ty zkratky znamenají.
V jakém kontextu se vlastně mají objevit? Datum, souvislý text, ...?
unlucky
Profil
Tori:
datum, proto d8v8m 3-5 sek :D

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0