Autor Zpráva
Jurasek
Profil
Ahoj přátelé,

Jsem začátečník (tvořím cca 2 měsíce v html 4.01 transitional) a mám tři, snad ne moc hloupé dotazy. Četl jsem kde co, ale jasné odpovědi jsem nenašel...

1) Píšu stránky česky a anglicky, tzn. každá jednotlivá stránka má dvě verze. Jediné čím to mám rozlišené (tedy kromě obsahu a názvu souborů), je že jsem změnil v meta "en" na"cs" <meta http-equiv="Content-Language" content="cs">. Je to tak správně (a dostatečné), anebo je třeba/dobré udělat ještě něco jiného (třeba kvůli českým vyhledávačům)? A jak na jména souborů, mám index.html (anglicky) a cs-ndex, atd., je to tak dobře?

2) Budu tam mít cca 20 fotogalerií, každá tak do 20 fotek. Ty budou všechny 2x: 1x menší, jako statická galerie (ta by měla stačit, pokud má někdo pomalé připojení, anebo nemá javascript zapnutý), a pak větší, které půjdou přes Lightbox. Je to v pohodě mít ty fotky jen ve složkách, anebo potřebuju/je lepší mít něco jako jquery?

3) Jde robotům nějak zakázat vstup do složek s fotkama? (něco podobného jsem kdysi snad četl, teď ale nemůžu nic najít...).
Já vím, že je to neochrání stránku, ale nechci aby v Google lidem vyjížděly jen fotky (ač s vodoznakem).

Moc díky
amon
Profil
1.1) Ešte by možno bolo vhodné pridať tagu <html> atribút lang: <html lang="cs">.
1.2) Možno by som zvážil samostatný adresár: cs/index.html

2) Určite je vhodnejšie (pre užívateľovo pohodlie) použiť niektoré z dostupných "lightbox" riešení pre galérie. Porovnanie rôznych riešení napr. tu: The Lightbox Clones Matrix (anglicky)

3) Jednak je možné obmedziť prístup robotov k jednotlivým HTML stránkam pomocou meta tagu robots alebo komplexnejšie súborom robots.txt.
panther
Profil
Jurasek:
1. strukturu jazyk-nazevSouboru nedoporučuji, přehlednější je mít jazyky oddělené do složek nebo subdomén. Zda složky, nebo subdomény, na to obecně odpovědět nelze. Pro každý případ se hodí něco jiného.

2. jQuery není zaklínadlo, je to též jen JavaScript. Nedá se tedy říct, že by to bylo něco lepšího. Kdo má vypnutý JavaScript, otevře se mu zvětšená fotka v prázdném okně, nějak takto.

3. ještě doplním .htaccess
Jurasek
Profil
Díky moc vám oběma,

takže jestli tomu dobře rozumím, nejlepší asi bude udelat "cs" složku a "en" složku a v nich mít ty verze?
Jak se ale udělá, že je pak v adrese to en, nebo cs; např: mojedomena/en/index?

Taky jsem už koukal jsem na .htaccess a robots.txt, dik za radu. Znamená to, že když mám vsechny fotky ve složkách img, img2, img3, atd., tak můžu zápisem v robots.txt:

user-agent: *
disallow: /img/

zakázat robotům jen vstup k jednotlivym fotkám, ale přitom celé fotogalerie - fotogalerie.html - (i s fotkama) zůstanou normálně přístupné (i robotům)? To by bylo super.

Ještě jednou moc díky

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0