Autor Zpráva
Jurasek
Profil
Ahoj přátelé,

vracím se sem s ještě jednou otázkou: píšu web anglicky (hlavní verze) a česky. Zatím to mám všechno pohromadě v jedné složce (zatím jen u mě na počítači, ale doufám to dát na web tento týden) . index.html je anglicky, cs-index česky. Další stránky se pak liší jen jmény, např. photogallery1.html a fotogalerie1.html. Každý jazyk bude mít tak 30 stránek. Jak to udělat, aby to bylo správně/dobře? Dvě složky "cs" a "en", a v "root" nechat jen to co je společné (složky s fotkama a obrázkama, lightbox)? Anebo mám nechat v "root" i index.html, aby ho roboti snadno našli? Nebo je lepší nechat celou anglickou verzi v "root" a jen tu českou dát zvlášť? A co pak ten cs-index, najdou ho české vyhledávače?
Moc a moc díky za radu
Petr ZZZ
Profil
Soubor index.html je na doméně jen jeden – a ten se zobrazí v prohlížeči, když naťukáš do adresního řádku jméno domény (může se jmenovat i jinak, ale jaké názvy jsou možné, by sis případně musel zjistit u tvého hostingu). Zda nazveš úvodní stránku české verze cs-index.html nebo cesky.html nebo úplně jinak, je věcí tvé fantazie.

Jiná věc by byla, kdybys měl na dvě jazykové verze dvě různé domény, třeba jednu s TLD en a druhou s cz, potom by se mohla úvodní stránka v obou verzích jmenovat stejně, třeba index.html. Zda je lepší mít všechny jazykové verze pod jednou doménou nebo každou pod národní TLD, nevím; v praxi se toto může řídit taky podle toho, zda jsou příslušné doménové názvy volné. Každopádně vyhledávače by měly najít jakoukoliv stránku, na kterou vede sledovatelný odkaz z nějaké stránky, kterou už znají (odkaz nesmí být zakázaný).

Co se týče obrázků a jiných neměnných souborů, z hlediska datové velikosti je samozřejmě vhodné mít obrázky na internetu jen jednou, tedy pro všechny jazykové verze společné. Z čehož vyvstává docela otázka do pranice, zda je dobré mít obrázky třeba na domena.cz a pak je volat i z domény .en, nebo zda nebude lepší mít všechno pod jednou střechou a na jazykové verze mít místo vlastních domén jen podadresáře v rámci jediné domény, třeba takto: www.jawa.com/en/motorbikes.html a www.jawa.com/cs/motorky.html. Nevím, taky by mě zajímaly další názory.
Jurasek
Profil
Diky, za příspěvek. Doménu plánuju/chci mít jen jednu, a tak nevím zda to nechat všechno v "root" pohromadě, nebo to dát do dvou (cs a en) složek, anebo nechat jen tu anglickou v "root" a českou mít v adresáři cs.
Co myslíte?

A pak kdybych to udělal jak zmiňuje Petr ZZZ (na příkladu jawa) nevadilo by pak robotům že v "root" není index.html, ale musí pro něj do "en" adresáře?

Moc díky
Petr ZZZ
Profil
Právě že v tom příkladu by soubor index.html vedl na web www.jawa.com. Dělení na jazyky by zde bylo až na další úrovni, v podadresářích /en a /cs. Samozřejmě bych na stránku www.jawa.com umístil odkazy na obě jazykové verze (nebo alespoň odkaz na českou verzi, kdyby byla úvodní stránka v angličtině).
YoSarin
Profil
ideální chování je (podle mého názoru) takové, že uživatel prostým přepsáním /en/ na /cs/ v url bude moci přejít na druhou jazykovou verzi...

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0