Autor Zpráva
Net
Profil
Zdravím,

prosím Vás je technicky možné naprogramovať - vytvoriť aplikáciu / script / program ktoré by fungovali nasledovným spôsobom?

1. aplikácia nainštalovaná v mojom PC pripojenom k internetu by pravidelne /raz za hodinu/ automaticky porovnala ceny konkrétnych výrobkov v mojom eshope A a dodávateľskom eshope B.

2. Ak aplikácia "zistí" že niektoré ceny porovnávaných výrobkov nie sú zhodné, automaticky sa nalogguje do môjho eshopu A a upraví ceny tak aby boli zhodné s cenami v eshope B.

Pre kontrolu a úpravu cien by sa samozrejme dal použiť xml export / import ten by však pri hodinových aktualizáciách vyžadoval neúmerné výdavky k hostingu takže xml import tovaru z "B" do "A" by prebehol iba raz denne a prípadné zmeny cien v priebehu dňa by zachytila a automaticky upravila na zhodu uvedená aplikácia.

K tomuto možnému riešeniu /?/ ma inšpiroval program http://www.slunecnice.cz/sw/netstractor/ ktorý pomocou scriptov "publisher" dokáže publikovať obsah na web.

V administrácii aplikácie by som pri pridávaní nového produktu na porovnanie vždy zadal obidve konkrétne URL porovnávaného produktu z oboch eshopov a samozrejme by aplikácia disponovala prístupovými heslami do administrácie môjho eshopu "A" kde by previedla zmenu.

Otázka je zatiaľ len čisto teoretická, ale ak budú odpovede pozitívne zrejme by som na jakpsatweb časom zadal zákazku tohto typu. Ako typ eshopu by som pravdepodobne použil tento CMS Professional.

Ďakujem za názory.
Yuhů
Profil
Udělat takovou aplikaci možné je.

Není mi jasné, proč takový program chcete provozovat na svém počítači a ne na svém serveru. Argument, že by nějaké exporty a importy znamenaly vyšší náklady na hosting, znamená pouze, že máte nějaký divný hosting. Hosting střední kvality by to měl normálně zvládat bez jakékoli zvýšené zátěže. Už jenom na elektřině propálíte spoustu peněz a to nemluvím o nestabilitě vlastního domácího počítače.

V procesu vidím tyto možné zádrhele:

* aby aplikace mohla zjistit, že se cena změnila, musí mít informaci o staré ceně. To znamená, že aplikace bude muset mít u sebe lokální databázi s cenami. Jestli se nepletu, jde o tutéž databázi, kterou má server. Není důvod tahle data duplikovat, takže to je další argument pro běh na serveru.

* budete-li ososávat značné množství stránek z cizích shopů, je možné, že vás zabanují. To se může stát jak při domácím, tak serverovém řešení.

* není snadné ze zadané stránky číslo s cenou vyparsovat. Hlavně je problém, že není jasné, které z uvedených čísel na stránce je ta cena. Takže kromě URL budete muset ručně zadávat i nějakou identifikaci, jak poznat správnou cenu, optimálně regulární výraz html zdroje. Tuhle úlohu zřejmě dobře dokáže plnit onen netstractor, ale naprogramovat stejnou funkci může být dost drahé.

* Extrémně nákladné to pak začne být hlavně ve chvíli, kdy kopírovaný shop začne měnit šablony.

Můj odhad ceny poptávaného řešení je někde mezi 150 až 200 tisíci. Možná jsem úplně mimo, ale za méně bych to fakt nechtěl řešit.
Marek88
Profil
Yuhů:
Se vším v tvém příspěvku se dá souhlasit snad kromě tohoto:
Můj odhad ceny poptávaného řešení je někde mezi 150 až 200 tisíci. Možná jsem úplně mimo, ale za méně bych to fakt nechtěl řešit.
Já jsem dělal něco podobného (běží to na serveru). Sice jsem student a dělal jsem to pro známou, takže moje cena byla od dost nižší než u "profíků" , ale reálně bych to odhadl na cenu asi 10x nižší (tedy 15 - 20 tisíc). Záleží také na tom, jak moc to má být spolehlivé (když je třeba výpadek na serveru, kde se chci podívat na cenu, tak co se stane? atd...) dále třeba jestli to má mít statistky cen (jejich změn) a já nevím co ještě. Ten funkční základ ale opravdu není žádná věda...
Ugo
Profil
Jestli dobře chápu, tak oba eshopy budou tvé? A nebo jen dodavatelský má možnost stažení XML? V prvním případě je to otázka spíš toho udělat to na prvním a přes API nebo přímo DB upravovat ceny druhého, případně si člověk připraví šablonu na parsování. Cena max. 5tis spíš mín. V případě druhého zbejvá asi jenom to parsování a nebo dohoda s nimi, cena za to co chceš s tím, že bych to nechal běžet na serveru by byla asi tak stejná. Samozřejmě s dodávkou eshopu je to tak triviální změna, že bych to viděl i jako klienskou změnu zdarma. Takže řešitelný to je a není to složité, ale jen základní verze bez vychytávek a navíc v serverovym řešení, v PHP to je prostě za pár hodin.

Takže souhrn za mě - technicky to možné je a nechal bych to na serveru
Fisak
Profil *
Nečetl sem výše uvedené komentáře ale myslím si že je zbytečné používat svůj pc stačí si nastavit cron který ti spustí určitý skript který toto všechno provede.
Net
Profil
Ďakujem za odborné odpovede.

Yuhů: "budete-li ososávat značné množství stránek z cizích shopů, je možné, že vás zabanují" = budem ososávat len eshop môjho zmluvného dodávateľa, cca 100 produktových stránok.

Ugo: "Jestli dobře chápu, tak oba eshopy budou tvé?" = nie, ten dodávateľský eshop ktorý treba ososávať nebude môj. Môj eshop bude raz denne importovať cez XML sortiment z dodávateľského eshopu, a hľadám spôsob ako zachytiť v priebehu nasledovných 24 hodín prípadné zmeny cien na dodávateľskom eshope a automaticky upraviť na zhodu ceny v mojom eshope.

Asi by bolo predsa len jednoduchšie importovať cez xml viac krát denne, fór je v tom že aj pri opakovanom plnom importe všetkým tovarov napríklad každé 2 hodiny vzniká pauza 120 minút počas ktorej nezachytím prípadnú zmenu ceny.

Ale skúšobne začínam ososávať dodávateľský eshop cez program WebMon - v ňom sa dá detailne nastaviť aby mi hlásil napríklad len zmenu konkrétneho slova na sledovanej stránke takže ceny eshopu monitoruje hravo.

Ďakujem vám všetkým za skvelé postrehy a odborné tipy veľmi ste mi pomohli zorientovať sa.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0