Autor Zpráva
Atten
Profil
Dobrý den,

známý přišel za mnou s prosbou, že by potřeboval vytvořit jednoduchou webovou stránku, kde by mohl prezentovat svoje kresby, fotografie a malby. Bez větších efektů, nebo grafických "pičičáren", které by, podle jeho slov, odpoutávaly pozornost návštěvníka od jeho děl. Jelikož se má jednat skutečně o ničím zvláštní web, nechce do stránky investovat zbytečně X tisíc za profesionální práci webdesignéra. Skutečně jen jednoduchý web. Jelikož jsem dříve, jakožto samouk, zkoušel vytvořit pár stránek v HTML, něco jsem pochytil, pár věcí jsem se naučil (jak se co dělá, jak se co nedělá, co je úplně špatně) a to především díky uživatelům na této diskusi a všeobecně díky jakpsatweb.cz. Bohužel jsem se tomu postupem času přestal věnovat, díky nedostatku času a tak jsem spoustu věcí zapoměl.

Kámen úrazu však pro mne nastává ve chvíli, kdy bych mu měl nějakým jednoduchým principem zpřístupnit zadávání obrázků na stránku. Nemám ani minimální tušení, jak vytvořit administraci galerie obrázků pro jeho stránku, která by měla obsahovat jednoduché věci a to:

1) Nahrání obrázku z počítače - nejlépe s názvem
2) Úpravu (mazání, úpravu názvu) již vložených obrázků
3) Zobrazení nejaktuálnějšího (nejnovějšího) obrázku na miniatuře na hlavní stránce webu

Galerii bych řešil tak, jak je uvedeno v tomto vlákně.

Samozřejmě bych si nedovolil chtít, aby mi zde někdo vkládal již hotovou práci (i když bych se nezlobil :D), ale potřeboval bych nasměrovat správným směrem.

Pro mě je důležité, aby s tím nebylo zbytečně moc práce, jelikož se nejedná o žádnou prestižní stránku a, přiznejme si, komu by se s tím chtělo nějak přehnaně zabývat, když je to čistě pro jeho potřeby a on od toho vysloveně nechce nic zvláštního.

Absolutně nemám páru, jak pracovat s PHP, takže čím polopatičtěji to bude vysvětleno, tím lépe.

Dokázal by mi někdo z Vás kouzelníků poradit?

-

A jedna podotázka - lze vytvořit obyčejný přechod - prolnutí, mezi dvěma stránkami?
Atten
Profil
Nikdo nic?
Someone
Profil
No pravděpodobně to bude chtít aby ses naučil PHP, práci s databází (MySQL) a pro přihlašování nejspíš i session.
Atten
Profil
Takže neexistuje žádný univerzální kód, který bych si sám následně upravil, nebo nějaký stručný návod "jak na to" a já se musím naučit kompletně pracovat s PHP, abych vytvořil jednoduchou stránku? Ale no tak, to je rada na draka...
Medvídek
Profil
Atten:
já se musím naučit kompletně pracovat s PHP, abych vytvořil jednoduchou stránku? Ale no tak, to je rada na draka...
Použij třeba http://coppermine-gallery.net/, nebo to někomu zadej jako zakázku, nebo se nauč programovat :)
Atten
Profil
Coppermine vypadá zajímavě. Podívám se na to a zkusím si zjistit o co vlastně přesně jde. :)
Kcko
Profil
Atten:
nebo nějaký stručný návod "jak na to" a já se musím naučit kompletně pracovat s PHP, abych vytvořil jednoduchou stránku? Ale no tak, to je rada na draka...

Nikoliv, kompletně, ale pouze tak jak si přejete, aby to bylo technicky precizní. Pokud Vám stačí velmi jednoduchá aplikace, postačí pouze základy.

A jinak je to rada zhruba stejná jako je Vaše odpověď ;-)

Porozhlédl bych se po hotovém rešení nebo si to nechal udělat za dukáty.
Atten
Profil
No tak přiznejme si - pokud vlezu na diskusi do sekce "Jak něco udělat?", tak čekám radu "jak něco udělat" a určitě ne jen "Nauč se to". Pak totiž tahle sekce ztrácí smysl.
Kcko
Profil
Atten:
Napsal jste, že nemáte absolutní páru o PHP a přesto víte, že se bez tohoto jazyka neobejdete. Tak co čekáte, že Vám odpovíme? :-)

Zkuste toto http://www.simpleviewer.net/simpleviewer/ a vypadá to zhruba takto http://www.fotojanbelej.cz/deti/index.html , myslím, že hezká galerka a bez práce.
Atten
Profil
Odkaz, kde bych našel potřebné informace? Jen tak tipuji :) jakpsatweb se bohužel PHP nevěnuje nijak podrobně a já jinou stránku, podobných kvalit, která by se tomu věnovala, neznám.

Edit: Galerka výborná. Velice hezká.
Kcko
Profil
Těch odkazů může být povícero:

Oficiální dokumentace
-> http://php.net/

Český seriál o PHP
-> http://www.linuxsoft.cz/php/

A pokud bych hledal hotové řešení, poradí strýček Google
-> http://www.google.cz/search?q=simple+photogallery+php&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a
Atten
Profil
Aha, špatně si rozumíme. Galerie by byla ten nejmenší problém, protože na netu jich je povícero. Mě jde o tu administraci majitelem stránek. On samozřejmě nepoleze do základního kódu, potřebuje jen formulář pro nahrání fotky, případně mazání vložených fotek a úpravu jejich názvů. Za odkazy každopádně děkuji, budou se určitě hodit.
Kcko
Profil
Atten:
Já Vám rozumím velmi dobře, ale Vy mně moc ne >;D

No na to budete potřebovat ony základy PHP.

[*] Práce s formulářem / upload souboru / zpracovani $_POST / $_GET / $_SESSION
[*] Práce s obrázky
[*] Práce se soubory nebo v lepším případě s databází (MySQL)

---

Dle mého by stačilo, aby se pan majitel naučil zmenšovat obrázky (program IrfanView, i dávkově) a poté je nahrával přes FTP na server.

Pokud to stačit nebude, tak začněte studovat nebo rozbijte prasátko a vyvěste inzerát do sekce Práce a zakázky.
Atten
Profil
A to jsou přesně ty konkrétní informace, které potřebuji :D Jdu studovat základy. Zatím děkuji.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0