Autor Zpráva
Xperia
Profil
Ahoj,

měl bych takový velký dotaz, ...

Jak přizpůsobit stránku pro tisk? Myslím konkrétně:

- nastavení okrajů,
- oddělení stránek, např. mám kartu a dělám ji oboustranně a potřebuju aby byla na druhé straně na stejném místě.
Davex
Profil
V nastavení vzhledu stránky při tisku si nastavíš okraje a oddělení stránek pravděpodobně ve vlastnostech ovladače tiskárny.
Xperia
Profil
To je přesně to co nepotřebuji znát, potřebuji vedět jestli lze nějak nastavit stránku tak, aby každý uživatel ji měl stejnou na vytisknuté stránce a podle toho co potřebuji.

Jinak, pracuji v podniku kde mám nastarosti administrativu a pro dopravu určité věci ve výrobě používáme signál ve formě karet... Ty jsou oboustranné a zalaminované. Údaje se v takové firmě mění tak často, že když jsem vypracoval webové stránky pro jedrostranný tisk různých karet, značení apod. ušetřilo to až desítky hodin měsíčně. Ale nejde mi vytisknout ta oboustranná karta, prostě abych ten totožný obsah měl i z druhé strany na tom samém PŘESNÉM MÍSTĚ.

Davexi, to co popisuješ ty je jednoduché. Ale já nepotřebuji donutit desítky zaměstnanců pro úpravu okrajů ale já jich to tak potřebuji dodat. A oddělenéí stránek mám namysli něco jiného, v excelu se to jmenuje - Zobrazit konce stránek, kde si přesně nastavíš kde ti skončí a co jde na další stranu....
Marek88
Profil
Obávám se, že to nastavení okrajů z prohlížeče automaticky nepůjde. Ale třeba se pletu. Možná bude existovat nějaký desktopový program (nebo addon do firefoxu).
To zalomení stránky je popsané na www.jakpsatweb.cz/css/css-tisk.html#zalomeni.
Petr ZZZ
Profil
Takový blbý nápad – když je to čistě interní záležitost jedné firmy, co třeba nabízet to jako soubor ve formátu Word nebo Excel (nebo PDF)? – http://www.example.com/karta.doc
Xperia
Profil
Petr ZZZ, excel soubory používáme nyní a věř, že je problém to aktualizovat. Čísla se mění neustále (např. vylepšení na výrobku, nové číslo zákazníka apod...) Od předáků slyším samou chválu na program v PHP který jsem vytvořil a chtěl bych jej rozšířit.
Petr ZZZ
Profil
Xperia:
Znáš-li formát papíru, na který se má tisknout – absolutní jednotky by právě při tisku měly fungovat přesně. Marginy, rozměry divů i velikosti písma můžeš v CSS zadávat např. v milimetrech. Uděláš divy takové, aby zduplikování celé stránky způsobilo, že druhá polovina už se na první stránku papíru nevejde, a musí to fungovat, ne? Jen nevím, jak v CSS nastavit oboustranný tisk, to asi bude záležitost tiskárny.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Na milimetry se spolehnout nedá. Velikost okrajů stránky totiž záleží nejen na tiskárně, ale také na nastavení použitého prohlížeče. Chová se to tak trochu nepředvídatelně. Pokud se v prohlížeči nastaví nulový okraj, tiskárna (která nezvládá bezokrajový tisk) tam svůj okraj přidá. (Tedy dokument neořízne, ale posune.) Zatímco je-li v prohlížeči nastavený okraj větší než je ten minimální okraj tiskárny, bere se ten větší. (Ale nejsem schopen zaručit, že některá tiskárna tyto dva rozměry nesčítá.)
Použiješ-li margin v mm (vlastně jakýkoliv), přičítám se k těmto okrajům, které ty jako webmaster nemůžeš ovlivnit. Čili ty nemůžeš počítat s tím, že nějaký tvůj prvek začne třeba 4 cm od levého okraje, vzít jeho šířku a šířku papíru a dopočítat tak rozměr, odsazení, které potřebuješ zleva na druhé stránce tak, aby kartička byla potištěna správně z obou stran. Jistým řešením by mohlo být zarovnání karty na střed (a spoléhat, že nikoho nenapadlo nastavit si asymetrické postranní okraje v prohlížeči).

Jen nevím, jak v CSS nastavit oboustranný tisk, to asi bude záležitost tiskárny.
To už máš požadavky příliš vysoké. :) To nezvládne nastavit ani prohlížeč, natož webmaster.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na jenikakozaka:
a spoléhat, že nikoho nenapadlo nastavit si asymetrické postranní okraje v prohlížeči

Jak to myslíš? Není tiskový styl právě od toho, aby tiskl jinak, než je stránka vidět v prohlížeči? A ten Markův88 odkaz taky nic neřeší?
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
A ten Markův88 odkaz taky nic neřeší?
Řeší zalomení stránky. Určení, kde jedna stránka při tisku končí a kde druhá začíná. Neřeší, kde bude jaký prvek umístěný na konkrétní stránce. Jestli bude milimetr od okraje, nebo pět centimetrů.

Není tiskový styl právě od toho, aby tiskl jinak, než je stránka vidět v prohlížeči?
Je. Ale nepomůže zmenšit neznámé okraje.

„a spoléhat, že nikoho nenapadlo nastavit si asymetrické postranní okraje v prohlížeči“
Jak to myslíš?
Uživatel si může ve svém prohlížeči nastavit horní, dolní, pravý a levý okraj podle své chuti. Toto nastavení zůstává zachováno až do té doby, dokud to nezmění jinak. Pokud chceš tisknout na kartičku z obou stran, musíš znát na rubu pravý okraj a na líci levý okraj. Nemůžeš se spolehnout na to, že uživatel má oba okraje v prohlížeči nastavené na stejné hodnotě. (To jsem myslel těmi asymetrickými postranními okraji.)
Petr ZZZ
Profil
jenikkozak:
Nemůžeš se spolehnout na to, že uživatel má oba okraje v prohlížeči nastavené na stejné hodnotě.
Právě, v prohlížeči. Media print je ale přece na to, aby nastavení v prohlížeči bylo fuk. Na to se nedá spolehnout?

jenikkozak:
OK, díky, když tak to zkusím a dám vědět, jak to dopadlo.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Právě, v prohlížeči. Media print je ale přece na to, aby nastavení v prohlížeči bylo fuk. Na to se nedá spolehnout?
Zkus něco vytisknout. Jako webmaster nastav margin tiskového stylu třeba 10 mm. (Zatím je okraj 10 mm.)
Dej si to tisknout. Prohlížeč se zeptá (možná), jaké chceš okraje, co chceš do hlavičky (URL, datum...) Nyní je okraj 10 mm + ty zvýrazněné okraje.
Pak prohlížeč předá úlohu ovladači tiskárny. Ten se možná zeptá, kolikrát to chceš, na jaký papír, z kolika stran, pokud to není bezokrajová tiskárna, je nyní okraj 10 mm + zvýrazněné okraje + (ne vždy) okraj, který tiskárna vkládá, protože nedokáže tisknout až do konce papíru.

Tiskový či netiskový styl rozhoduje pouze o těch 10 mm, nemá žádnou šanci ovlivnit ty dva rozměry, které se k němu později připočítávají.
Bubák
Profil
Xperia:
excel soubory používáme nyní a věř, že je problém to aktualizovat.
Existovala taková finta pro MS Office, nevím, jestli ještě bude fungovat, ale stačilo změnit koncovku u tabulka.html na tabulka.xls a bylo hotovo.
Xperia
Profil
Tak jsem to vyřešil jinak, oboustranný tisk je záležitost tiskárny, to ano. Ale ona tiskne 1-1, 2-2, 3-3... A když jsem s css vždy snažil všechno vycentrovat tak, aby to bylo na druhé stránce stejně, nevyšlo to.

Tak jsem export webu hodil do PDF, každou stránku zduplikoval a človíček si nyní jen stáhne PDF který rovnou pošle na oboustrannou tiskárnu a má vše přesně tam, kde má být :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0