Autor Zpráva
Peter123
Profil *
Ahoj,
hladám odpoveď na túto otázku a zatial som nenašiel uspokojujúcu odpoveď. Mojim cielom je vytvoriť návrh (povedzme webovej) aplikácie bez toho, aby som napísal jediný riadok kódu. Čiže výstup by bola akási "kniha", ktorá by povedala všetko o aplikácii krok za krokom.

Moje otázky:
1) čo všetko by mala táto kniha(návrh) obsahovať?
2) aké nástroje by boli pre tento návrh použité?
3) máte zaužívané postupy z praxe? aký je cyklus vývoja vášho softwaru?

Zaujímalo by ma všetko, čo sa týka teórie návrhu softwaru.

Dík za pomoc
Sir Tom
Profil
Peter123:
Ahoj,
moc nerozumím dotazu, ale asi máš na mysli softwarové inženýrství. Předběžnou architekturu aplikace můžeš tvořit např. UML diagramy.
Čili tato "kniha" by mohla být tvořeno nějakým návrhem té celé architektury, vzhledem aplikace, popis aplikace, ...
Peter123
Profil *
Sir Tom:
Ano, myslím že rozumieš správne. Návrh architektúry, vzhlad, popis... (+všetko v tých 3 tečkách). Možno by sme to mohli zúžiť na OOP (MVC frameworkyv PHP, Java...). Je jasné, že to budú tvoriť UML diagramy, ale potreboval by som konkrétny ucelený postup, možno na príklade, ako postupovať a aké nástroje použiť. Tiež si to predstavujem nejak tak, že jedna (možno prvá?) z kapitol by bola class diagram atď.

Možno už existuje nejaký pomocník (kniha) pri vývoji a návrhu aplikácie, aby som bol schopný vytvoriť vlastnú "knihu" o novej aplikácii... netuším, zatial ani neviem, ako sa volá to, čo hladám... "Ako vytvoriť KNIHU s návrhom aplikácie" je moc všeobecný názov, preto momentálne tápam...
Sir Tom
Profil
Peter123:
Velice také záleží na druhu a rozsahu celé aplikace. Je jasné, že malé diskuzní forum bude mít jinou "knihu" než-li třeba takový internetbanking. Asi bych doporučil si vybrat nějaký konkrétní úkol (třeba přihlašování na závody a správa závodů a jejich závodníků) a na tomto konkrétním případě "vybudovat" popis architektury a tu zobecňovat, aby šla aplikovat na jiné úkoly. Vytvoření na začátku obecné architektury asi půjde velmi těžko...
Peter123
Profil *
Sir Tom:
To chápem, nehladám knihu, ktorá bude obecná pre všetky typy aplikácií, ale knihu, ktorá mi pomôže napísať vlastnú "knihu" ku každéj aplikácii...

Úlohu som dopredu nevyberal, pretože som si chcel nechať poradiť, resp. doporučiť nejaký vzorový projekt, na ktorom by som videl "životný cyklus" vývoja.. Nechcem riešiť nový projekt, ani od nikoho, aby ho navrhol za mňa. Skôr by so uvítal nejaký stredne jednoduchý, hotový návrh z praxe...

Objavil som Software Engineering (9th Edition) od Iana Sommervilla a nejaké skriptá k úvodu do softwarového inžinierstva, ale kým to neprejdem, neviem či je to ono, preto nechcem uzatvárať toto vlákno. Tiež by som ho nechal otvorené, ak by sa chcel niekto podeliť o nejaké rady z praxe pri návrhu nejakej aplikácie.. Uvítam čokolvek..
Tori
Profil
Joel Spolsky má zajímavou sérii článků o funkčních specifikacích (to jste asi myslel tou "knihou" o aplikaci?).
Peter123
Profil *
Tori:
Hm, myslím že to neni uplne ono. "Kniha" by mala byť nejaké konkrétne definovanie aplikácie a jej častí a vrstiev... Graficky, slovne.. Asi návrh interface apod.. A ja hladám knihu o "Knihe", kde by bol výčet všetkého, čo by "Kniha" mohla a mala obsahovať.. Pomohla by aj nejaký príklad "Knihy" z praxe..
Ugo
Profil
A co třeba Medvídka Pů nebo Bylo nás 5 atp. to jsou taky dobré knihy ne? Na rovinu vidím problém v tom že se na toto ptáš, dokumentace (návrh) jak bych to nazval já musí obsahovat dost iformací aby splnila úkol a tak málo aby byla dobře čitelná a pochopitelná, kolik a jakých je čistě na tom kdo to píše.
Tori
Profil
Peter123:
"Kniha" by mala byť nejaké konkrétne definovanie aplikácie a jej častí a vrstiev... Graficky, slovne.. Asi návrh interface apod.

Cituji z 2.dílu té série: „Part 2: What's a Spec? [...]
1. A functional specification describes how a product will work entirely from the user's perspective. It doesn't care how the thing is implemented. It talks about features. It specifies screens, menus, dialogs, and so on.
2. A technical specification describes the internal implementation of the program. It talks about data structures, relational database models, choice of programming languages and tools, algorithms, etc.

- opravdu mluvíme každý o něčem jiném?

Ještě jsem si vzpomněla na knihu K. Wiegers: Požadavky na software. Připadala mi užitečná, i když osobně jsem si z ní moc nevzala, protože se imho zabývá vývojem velkých aplikací v týmu, což je o hodně úrovní nade mnou. Koukněte i na M. Gunderloy - Z kodéra vývojářem.
Peter123
Profil *
Ugo
dokumentace (návrh) jak bych to nazval já musí obsahovat dost iformací aby splnila úkol a tak málo aby byla dobře čitelná a pochopitelná
..neviem či chápem, ale teraz ma nezaujíma rozsah, skôr zachytné body, postup (resp. osnova návrhu, vzor), podla ktorej by sa dali vytvárať dalšie návrhy

Tori:
opravdu mluvíme každý o něčem jiném?
Úplne určite nie, ale ideálne by bolo, keby návrh aplikície obsahoval ako funkčné, tak i technické špecifikácie... V podstate kmopletná príručka od vývojára pre kódera :)

Z každej Vašej doporučenej literatúry by sa určite dalo niečo použiť, "Z kodéra vývojárom" vyzerá podla obsahu dosť zaujímavo..

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0