Autor Zpráva
xciza
Profil
Ahoj,
budu psát bakalářku na téma Optimalizace webu pro mobilní zařízení, a tak bych se chtěl zeptat, jestli nevíte o nějakém dobrém zdroji, kde bych mohl zjistit, jak vůbec normální web převést na mobilní? Nějaká ta teorie asi nebude problém, ale nemůžu nikde najít, jak převést ten web? Jaké jsou možnosti a postupy atd. ?

Díky za každou radu
Str4wberry
Profil

Hlavní možnosti a postupy

1) Upravená (zjednodušená) nebo HTML stránka s upraveným CSS a JS, často běžící na jiné adrese než klasický web. V takové stránce pro mobilní zařízení nejsou datově/výkonově náročné prvky. Dříve takový web třeba ani nespoléhal na používání JS, případně používal jen základní CSS.

2) Mobilní aplikace. Aplikace běžící v telefonu, která načítá jen nejnutnější data, případně data upravená pro mobilní zařízení (například menší obrázky). Přidaná hodnota může být ve stahování na pozadí a kešování dat na později, v takřka online notifikacích či v rozhraní pro použití kamery atd.

3) Upravené CSS pro větší pohodlí prohlížení na úzkém displeji. Dnes se často používá responsive design, kdy se vzhled neupravuje přímo pro mobilní zařízení, ale pro určité rozměry, při kterých se rozložení webu různě přeskládává pro lepší využití plochy, tu a tam něco zmizí, tu a tam se něco objeví.

4) Žádné úpravy. Dobře udělaný nebo jednoduchý klasický web se může přijatelně dobře používat i na malém zařízení.


Jak na mobilní web převést?

První možnost je automaticky. Existují nástroje, které sami web převedou. Samozřejmě v značně proměnlivé kvalitě (příklad GoMo).

Potom se nabízí převod ruční, u kterého je dobré myslet na to, že mobilní zařízení často používají pomalejší připojení, tj. myslet na datovou optimalisaci (omezení datové velikosti, snížení počtu stahovaných objektů). Dále potom na to, že zákazníci/uživatelé mohou web z mobilu používat k trochu jinému účelu. Je nutno web uspořádat tak, aby podstatné informace byly snadno dostupné i na malé obrazovce telefonu.

Co se týče samotného technického řešení, tak v případě bodů 1 a 3 si pomalu stačí zmenšit okno prohlížeče a snažit se web sestavit tak, aby se v něm dobře používal. Dnešní mobilní prohlížeče se oproti těm klasickým zase tolik neliší.
xciza
Profil
Díky moc. Byli by třeba i nějaké odkazy či knihy kde se dočtu více o daných možnostech?
Belial
Profil *
Sorry za off topic, ale toto je hukot. Myslel jsem, že bakalářka má být výzkum = danné problematice rozumíš. Někdo další ji potom může použít a věří, že tvé poznatky jsou pravdivé. Proto se to i píše, že = má to být přínos :) ... nechci rýpat, ale pevně věřím, že taková bakalářka nemůže obstát v solidní škole. Pokud ano, pánbůh nás chraň aneb "mám strach chodit k doktorovi když vím jaký jsem inženýr".

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0