Autor Zpráva
CZghost
Profil
Dělám návrh designu stránek naší školy a potřebuju zjistit, jak udělat fungující dvouřádkové menu, že po najetí na položku v prvním menu se otevře menu na druhé řádce a lze v něm klikat na další položky. Při najetí na jinou položku v prvním řádku se předchozí menu zavře a otevře se jiné, opět na druhé řádce. První řádka by byla statická, tam by byly položky otevírající menu na druhé řádce, která by byla dynamická (aktivní).
Vypadalo by to asi takhle (při trošce fantazie si můžete domyslet design):

Řádka 1: Pro žáky základních škol | Pro studenty | Pro absolventy | Přihlášení
Řádka 2: Aktivní menu, obsah je pro otázku nepodstatný...

Po najetí na položku Pro žáky základních škol by se otevřelo menu určené pro uchazeče školy, po najetí na položku Pro studenty by se otevřelo menu s informacemi pro evidované studenty, atd. Položka Přihlášení by otevírala menu s odkazy na přihlašovací systémy, to je teď ale nepodstatné.
habendorf
Profil
Jako každé jiné rozbalovací menu, s tím, že submenu bude horizontální. Takže každé li v první úrovni bude obsahovat ul druhé úrovně a na li:hover se toto zobrazí.
CZghost
Profil
Pokus o obnovení diskuse
Reaguji na habendorfa:
Mám tedy takto využít css pro zobrazení menu? Jak mám ale předejít horizontálnímu posuvu k označené položce?

Menu by mělo vypadat nějak takhle:


Každá záložka by měla fungovat na přejetí myší, přičemž po odjetí myší ze záložky uvažuji čtyři faktory:
1) Uživatel najede na jinou záložku. Funkce: zobrazí se jiné menu
2) Uživatel najede na druhý řádek menu. Funkce: nic se neděje, uživatel může vybrat odkaz v menu
3) Uživatel odjede ze záložky, přičemž nenajede ani na jinou, ani na druhý řádek. Funkce: zobrazí se karta Domů
4) Uživatel odjede z druhé řádky někam jinam, přičemž se nejedná o jakoukoliv záložku. Funkce: zobrazí se karta Domů

Uvažoval jsem o použití javascriptu, ale nějak jsem se zamotal. Znovu prosím o radu.
P.S. - Omlouvám se za sedm měsíců neaktivity na tomto tématu, na chvíli jsem od návrhu vzhledu stránky upustil a pak jsem na to zapomněl. Stává se...
Chamurappi
Profil
Reaguji na CZghosta:
Vyrobit to jde snadno, položky podmenu „Domů“ budou rozbaleny trvale a ostatní podmenu budou napozicované tak, že je při rozbrazení překryjí.

Ale důrazně doporučuji zamyslet se nad tím, jestli je to dobrý nápad. Bude-li chtít uživatel přejet z „Přihlášení“ na „Bakaláři“, tak musí opatrně jet kurzorem po podbarveném pruhu, aby mu vyhlédnutá položka nezmizela. Vyrábíš bludiště pro myšku.
CZghost
Profil
Chamurappi:
> „Vyrábíš bludiště pro myšku.
To by se dalo řešit javascriptově, nastavit timeout nanejvýš na tři vteřiny (to atačí), který bude posléze zrušen při najetí na druhý řádek. Také jsem se potýkal s problémem „bludiště“ na řadě firemních a jiných oficiálních a autorizovaných webů (tj. to nemají ošetřené)

> „Vyrobit to jde snadno, položky podmenu ‚Domů‘ budou rozbaleny trvale a ostatní podmenu budou napozicované tak, že je při rozbrazení překryjí.
Nejsem si jistý, zda lze čistě v CSS ošetřit ty záložky (vybraná musí mít stejnou barvu jako submenu). To by šlo opět řešit javascriptem.
kaktuss
Profil
CZghost:
Nejsem si jistý, zda lze čistě v CSS ošetřit ty záložky (vybraná musí mít stejnou barvu jako submenu). To by šlo opět řešit javascriptem.

Samozrejme, že sa to dá. Odporúčam všetko, čo sa dá riešiť cez CSS, riešiť cez CSS a nerobiť kadejaké banality cez JS.
CZghost
Profil
kaktuss:
Nojo, ale defaultní záložka (Domů) zůstává otevřená trvale, což znamená, že potřebuju vzít v úvahu, na jakou záložku uživatel najel a podle toho potom změnit styl záložky tak, že se jakoby zavře. To přes CSS neudělám... Javascript by toto měl umět přes větvení. Bohužel nějak nemůžu přijít na to, jak to napsat, aby to prohlížeč pochopil.
peta
Profil
Neco podobneho je i na jpw
http://peter-mlich.wz.cz/web/js/prjpw/skryvane-zalozky.html
udalosti, ktere asi potrebujes jsou onmousemove, onmousedown, onmouseup, onmouseover.
CZghost
Profil
Tak jsem se rozhodl vzhledem ke struktuře webu a položek menu trošku změnit typ menu. Jedná se o horizontální menu vertikálně vysouvací. Nejlepší by bylo vzít si nějaký free program pro tvorbu. Nezná někdo nějaký dobrý, kde se dá menu plnohodnotně nastylovat? Stačí mi stylování barev...
Poznámka: Program, který umí plnohodnotnou práci s CSS případně umí používat pokročilejší práci s prvky CSS a barvy...
CZghost
Profil
Menu už tvořím manuálně, web bude navíc responsivní (přizpůsobení se obsahu pro mobily a tablety)...

Menu v počítačové a tabletové verzi bude pouze dvojúrovňové s odkazy na rozcestníky, mobilní menu bude nalevo skryté, po vyvolání tlačítkem bude odsouvat stránku doprava a bude obsahovat sekce s odkazy na přihlášení, základní odkazy kantorů a odkaz na celé menu, které se zobrazí místo celé stránky.
Patička se bude také měnit, v mobilní a tabletové verzi bude schovaná a vyvolat se dá pouze přes tlačítko dole, které bude mít pevnou výšku a bude zafixované na obrazovce.


EDIT: Patička se bude v mobilní verzi po vyvolání ukazovat napravo, celou stránku odsune doleva a znemožní jí rolování. Bude využívat knihovnu

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0