Autor Zpráva
stajgi
Profil
Ahoj,
prosím o radu. Potřeboval bych poradit, jak vytvořit nějakou automatizovanější fotogalerii. Myslím tím, že vložím do programu fotky a udělá mi malé náhledy a velké fotky. Potřeboval bych urychlit svou práci. Jelikož jsem samouk a poměrně začátečník, vytvořil jsem známému web ale Má tam velkou spoustu fotek a asi cca 80 stránek. Téměř na každé je průměrně 15 fotek. Tzn velké množství fotek. Doteď jsem to dělal ručně přes grafický editor -- vytvořil jsem z každého originálu velkou variantu fotky k zobrazení a malou náhledovou s přidáním okrajů a rámečku. Je to opravdu náročné. Prosím poraďte mi jak docílit stejné nebo co nejpodobnější fotogalerie a to způsobem např. otevřu program, zadám stránku kam ji nahrát a vložím originální fotky a zbytek už udělá program. Tak abych nemusel vypisovat kód se slimboxem a velikostma každé fotky. Moc děkuji za rady.
Zde je ukázka galerie, které vytvářím: http://www.restaurovanibittner.cz/korouhevtkalcu.php
scheras
Profil *
Populární software na vytváření a publikování fotogalerií je mnoho, například jAlbum nebo Picasa.
peta
Profil
XnView, IrfanView. Ja osobne si delam nahledy rucne, protoze je chci mit posunute na vyznamnejsi oblast, coz automatika neudela.
stajgi
Profil
Ok tak tímto si vytvořím třeba náhled a velkou fotku k zobrazení. Jak ale dál s nahráváním na stránky? Abych to nemusel vypisovat manuálně na každé stránce?
Rellik
Profil
Můžeš se inspirovat třeba u Případně si del vyhledat "výpis souborů ze složky php" ;)
stajgi
Profil
Moc děkuji. To vypadá zajímavě. V php se ale moc nevyznám :( Znamená to, že stačí nahrát do složky originální fotky a on z nich už sám udělá náhledy? Jak by se kód musel upravit, aby odpovídal stavu na mých stránkách? tzn. Aby náhledy byly čtverečky doplněny o bílé okraje s rámečkem zobrazeny vedle sebe s mezerama a po rozkliknutí se zobrazí ve slimboxu? Potřeboval bych to asi více polopatě. Krok po kroku - co mám vytvořit - kam nahrát fotky - co vložit do stránky aby se mi zobrazily jak požaduji? Asi je to jak s blbcem ale hodně by mi to pomohlo. Fakt si v tomto případě nevím rady. Zkoušel jsem jAlbum a podobné ale to vytváří zvláštní stránky s fotkama. Potřebuji opravdu něco co bude korespondovat s ukázkou. Ještě jednou: http://www.restaurovanibittner.cz/korouhevtkalcu.php
Všem moc děkuji předem i těm, kteří již reagovali.
Rellik
Profil
stajgi:
Aby náhledy byly čtverečky doplněny o bílé okraje s rámečkem
Na to aby náhledy měly bílé pozadí není třeba jim přidávat nesmyslně bílé okraje. Jinak to co chceš už je jednoduché upravit z té mé ukázky. Opravdu stačí nahrát jen fotky do té složky a všechno se udělá automaticky. Jen bys místo toho zobrazení velké fotky pomocí JS, kdy se při najetí myší na miniaturu zobrazí, bys dal normální odkaz s definicí toho slimboxu nebo přímo originálního lightboxu
Stačily by upravit dva řádky kódu, které vypisují ty náhledy a do hlavičky přidat odkazy na jquery a soubor lightboxu.
Odkazy (náhledy) by vypadaly pak tak:

..."<a href=\"obrazky/".$file."\" rel=\"lightbox\"><img src=\"obrazky/nahledy/".$file."\" alt=\"".$file."\"></a>\n";
a ten druhý
... "<a href=\"obrazky/".$file."\" rel=\"lightbox\" ><img src=\"thumb.php?nazev=".$file."\" alt=\"".$file."\"></a>\n";
Zbytek je už víceméně na html a css, jak si to celé zobrazíš...
stajgi
Profil
Díky moc. Vyzkouším to. Ještě se ozvu buď s dotazem a nebo, že to jede ;)
stajgi
Profil
Je to bomba !! :-D
pár kosmetických záležitostí:

- jak je možné upravit ty náhledy na ty pravidelné čtverečky a měnit barvu okraje? (pokud je to vůbec možné)

- lze nějak přidávat popisky obrázků? (to asi nebude možné co?) - ale bylo by to fajn.
Rellik
Profil
1/ jde to tak, že ty náhledy budeš vypisovat do tabulky, které bude mít nastavené pevné rozměry pro každou buňku a přidáš barvu pozadí a náhled vycentruješ na střed.
2/ na to bys musel ukládat informace tyto informace někam ukládat. Nejlépe databáze a vypisovat je u obrázku, ke kterém patří pomocí "title". To by obnášelo už větší zásah respektive celé předělání. Protože bys musel nahrávat obrázky pomocí formuláře (uploadu), kde bys ke každému připsal popisek. Pak už bys ty obrázky neskenoval pomocí "čtení" obsahu adresáře, jako je tomu teď, ale galerii skládal pomocí té databáze. Tak pokud si na to troufneš můžeš to vyzkoušet, pokud ne, budeš muset popisky oželet ;)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0