Autor Zpráva
soego
Profil
Ahoj všem. Je možné nějak udělat aby se mi řekněme třeba obrazek.jpg který je uložen ve složce images na ftp www.priklad1.cz zobrazoval stránce www.priklad2.cz která nemá s www.priklad1.cz nic společného?

Třeba tak, že si do nějakého scriptu na www.priklad2.cz dám něco jako toto: ftp.priklad1.cz, user=blablabla, password=blablabla <img src="www.priklad1.cz/images/obrazek.jpg ">
Vím, že jsem to napsal asi jako prase, ale vy určitě budete vědět o co jde :-)
jenikkozak
Profil
Pokud je ten obrázek ve veřejně přístupné části serveru, pak stačí obyčejné <img src="http://www.priklad1.cz/images/obrazek.jpg">
Petr ZZZ
Profil
Jen doplním, že předpokladem toho, aby to bylo legální, je souhlas majitele domény jedné s použitím na doméně druhé (a samozřejmě souhlas autora obrázku). A dále je dobré mít na paměti, že vyhledávače můžou poznat, že se jedná o stejný obrázek, a ve vyhledávání obrázků pak můžou ten obrázek ukazovat jen na jedné z domén (obvykle na té původní). — Osobně bych to nedělal. Pokud by to nebylo z nějakého důvodu opravdu nezbytné, nedával bych si na web obrázek, který už je k dispozici na jiném webu.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
dále je dobré mít na paměti, že vyhledávače můžou poznat, že se jedná o stejný obrázek
To poznají zcela určitě, vždyť v HTML je cesta k původnímu umístění souboru.
Joker
Profil
Jinak asi by teoreticky šlo načíst obrázek i z FTP vyžadujícího přihlášení přes
<img src="ftp://username:password@ftp.example.com/cesta">
Ale v první řadě je nutné mít na paměti, že tím zveřejníte přihlašovací údaje k tomu FTP serveru, takže ve většině případů to nebude dobrý nápad (možná snad leda v případě, kdy by z nějakého technického důvodu byl nutný přístup přes jméno a heslo, ale prakticky by to FTP bylo veřejné a nevadilo by, že každý může to přihlášení znát).
Taky si nejsem jistý, jestli by všechny prohlížeče toto bez problémů vzaly.

Petr ZZZ:
vyhledávače můžou poznat, že se jedná o stejný obrázek, a ve vyhledávání obrázků pak můžou ten obrázek ukazovat jen na jedné z domén
Dokonce to tak bude vždycky, protože skutečně jde o jeden obrázek.

Žádat o souhlas majitele té cizí domény (ale může to být tazatel sám, prostě chce použít stejný obrázek pro dva projekty) je podle mě vhodné a slušné, ale ne přímo nutné, protože svým způsobem odkazování na obrázek není kopírování a kdyby se to majiteli té cizí domény nelíbilo, může to zakázat.
_es
Profil
Joker:
kdyby se to majiteli té cizí domény nelíbilo, může to zakázat.
Ako?
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Jokera:
„odkazování na obrázek není kopírování “

Kód uvedený ve [#2] není (v dané souvislosti) odkaz, ale hotlink. Osobně považuji hotlink za vytěžování cizí databáze, přiznám ale, že nevím, jaké v tomto směru panují zvyky, a nepídil jsem se po precedentech.
Joker
Profil
Petr ZZZ:
Kód uvedený ve [#2] není (v dané souvislosti) odkaz, ale hotlink.
Hotlink je odkaz, takže je to odkaz.
Zejména v kontextu, ve kterém se o tom bavíme (tj. rozdíl mezi dvěma kopiemi obrázku a dvěma odkazy na jeden obrázek).

_es:
„kdyby se to majiteli té cizí domény nelíbilo, může to zakázat.“
Ako?
Obvykle kontrolou refereru.
Weby které hotlinky zakazují to obvykle dělají tak, že pokud referer je cizí web, pošlou mu jiný obrázek (obvykle s nějakým upozorněním, že hotlinky nedovolují).
_es
Profil
Joker:
Obvykle kontrolou refereru.
pošlou mu jiný obrázek
Nehrozia tým nejaké vedľajšie škodlivé dôsledky pre nie-škodlivých sťahujúcich?
Trejpa
Profil
_es:
Nehrozia tým nejaké vedľajšie škodlivé dôsledky pre nie-škodlivých sťahujúcich?
Z kontroly nejdřív vyloučíš svůj web, konkrétní vyhledávače s jejich roboty a zobrazení samotného obrázku (bez refereru).
Petr ZZZ
Profil
Joker:
„Hotlink je odkaz, takže je to odkaz.“
Tak, když to doslovně přeložíme, vyjde nám "horký odkaz", pod kterým si teda představím spíš tu horkou bramboru než obvyklý odkaz. :-)

Pod odkazem si představuji funkčnost, která mě pošle na jinou stránku, a ne něco, co mi na doméně A ukáže část pocházející z domény B a tvářící se, jako by pocházela z domény A.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0