Autor Zpráva
Draffix
Profil
Zdravím, chtěl bych se zeptat, kam ukládat zálohu z databáze? Vím, že je to amatérský dotaz, ale řeším teď podobný problém a nejsem si jist, jak ho řešit. Je mi jasné, že nejlepší je umístit zálohu na jiný server/jiné místo, nicméně kam přesně? Dejme tomu, že jsem na hostingu Wedos, mám klasický hosting (záloha pouze 1x týdně a to jen pro jejich účely) a chci aby se záloha automaticky prováděla každý den. O praktické řešení mi nejde, to už si vyřeším, ale to si mám objednat nový hosting abych získal i nový server (resp. jiné datové uložiště) nebo si udělat free hosting a ukládat to tam? Zkrátka bych chtěl, aby ty data byly bezpečně zajištěny a zároveň se nejlépe nacházely na jiném místě, než je webových obsah stránek.
MyShare
Profil
Draffix:
Zkrátka bych chtěl, aby ty data byly bezpečně zajištěny a zároveň se nejlépe nacházely na jiném místě, než je webových obsah stránek.
A čo tak u teba v pc?

Ale i tak databáza vlastne jej záloha nezaberie veľa miesta jedná sa o veľkosť v KB v niektorých prípadoch MB ale to pochybujem u teba...
Skús si stiahnuť jednu zálohu a pozri koľko KB má podľa toho sa zariaď ale vždy je lepšie si spraviť v pc zložku napr. zaloha/<-- a do nej to podľa času ukladať

Ja to rišim tak, že vždy spravím zálohu napr. každých 4hod. a uložím ju ako DB_Zaloha_02_06_2013_16_00.sql alebo DB_Zaloha_02_06_2013_17_35.sql
A vždy vies z ktorého dňa v ako čase bola záloha vykonaná.. toť z môjho pohľadu :)

Ale je zbytočné na to objednávať zvlásť hosting keďže ho maximálne aj tak nevyužiješ.
Draffix
Profil
Jde o to, že to není pro mé osobní účely, nýbrž pro e-shop. Takže ukládat na PC lze, ale nepřijde mi to jako vhodné řešení to ukládat na zákazníkovo PC
MyShare
Profil
Ahaaa tak jasne!
Pokiaľ ti ide o tu bezpečnosť môžeš to ukladať do hlavného adresára ktorý sa nachádza mimo zložku web alebo akú tam máte
alebo vytvoriť normálne v koreňovom adresári webu zložku napr. backup/ a pridať do nej .htaccess
Order Allow,Deny
Deny from all

čiže sa z vonka k nej nik nedostane.
aDAm
Profil
Zvolit jiný hosting který má denní zálohy a ne jen pro vlastní potřeby?
Davex
Profil
Draffix:
kam ukládat zálohu z databáze?
Pokud jsou data z e-shopu pro firmu životně důležitá, tak má být záloha zašifrovaná a uložena na geograficky oddělené lokalitě. Může nastat situace, kdy se k datům na webserveru již nebude možné dostat. Jsou třeba známy případy, kdy webhostingová firma zkrachovala, server byl zabaven policií apod.

nicméně kam přesně?
Pokud to nemá být na nějakém PC doma nebo ve firmě, tak se dá záloha nahrát třeba na Amazon S3/Glacier (za 5 GB dat se dá vejít pod $1 měsíčně), na capsa.cz (11 GB zdarma) nebo na nějaký FTP hosting. Dalo by se použít i služeb typu Dropbox nebo SkyDrive, ale ty asi nemají jednoduchý přístup přes FTP a jsou víceméně bez záruky.
DJ Miky
Profil
aDAm:
Zvolit jiný hosting který má denní zálohy a ne jen pro vlastní potřeby?

To není řešení, pořád ta hostingová firma bude "single point of failure". Stačí, aby zavřela krám, a máš po datech i po zálohách. Pro jakákoliv důležitější data vždy využít jiného poskytovatele a jiné geografické umístění.
Joker
Profil
DJ Miky:
To není řešení, pořád ta hostingová firma bude "single point of failure".
Když to bude „lepší“ hosting, měl by mít zálohy na jiném místě. Pak by zůstávala jen ta věc, že by je ta firma z nějakého důvodu odmítala vydat.

Draffix:
to si mám objednat nový hosting abych získal i nový server (resp. jiné datové uložiště) nebo si udělat free hosting a ukládat to tam?
Freehosting mi přijde značně nepraktický, protože ty se často brání tomu být jen „skladiště souborů“, tj. když tam nebude aktivní web, mohou po čase ten účet zrušit.
Vy přece nechcete hosting, ale úložiště souborů.
Takže by bylo lepší využít cloudové úložiště typu Dropbox například.

ukládat na PC lze, ale nepřijde mi to jako vhodné řešení to ukládat na zákazníkovo PC
Já bych to tak nezatracoval.
Samozřejmě PC není úplně ideální, lepší je třeba NAS, některé modely to umějí i automaticky (připojit se na nějaké určené místo a stáhnout zálohy).
Ale předpokládám, že existuje nějaký „firemní server“, nebo alespoň firemní počítač, kde je třeba účetnictví, firemní dokumenty a podobně. A když je dost dobrý na tohle, bude dost dobrý i na ty zálohy (což by stejně měla být jen sekundární záloha pro případ, že z nějakého důvodu nebudou k dispozici zálohy na hostingu).

Doplnění:
Existuje dokonce služba, která umí automatizovaně zálohovat web na Dropbox (a snad i jinam). Nemám s ní žádné zkušenosti a nic o ní nevím, jen jsem narazil na ten odkaz.
wedos
Profil
Pro zálohování použijte WEDOS Disk, který není rozšířením webhostingu nebo VPS, ale samostatnou službou. My jsme jen dali všem uživatelům možnost zdarma to vyzkoušet na malém prostoru. 5 nebo 10GB považujeme u nás obecně (vzhledem ke kapacitám) za malý prostor. Je to tedy bonus pro stávající uživatele a ne rozšíření stávajících služeb. Není tedy primární účelem služby mít u nás další kopii dat nějakého webhostingu nebo VPS (data máme v RAIDU, potom třeba na dalších lokálních discích a potom na záložním diskovém poli a nyní bychom měli další kopii). WEDOS Disk je zcela jiná služba a ten bonus může chtít každý využít jinak.
Na zálohy existují různé programy, různé skripty a různé doplňky do CMS (Joomla, WordPress...), které umějí víc, než by uměla nějaká nám dělaná aplikace. My nejdeme cestou aplikací s omezenými dovednostmi, ale cestou prostoru, který bude za dobrou cenu a zároveň přístupný mnoha protokoly.

Free verze WEDOS Disk je tedy pro stávající uživatele bonus. Vyzkoušejte si ji. Můžete si tam zálohovat jakákoliv data. Tedy i ta, která nemohou být nyní na webhostingu. Můžete si tam vyzálohovat webhosting nebo VPS. Na webhostingu většina CMS umí backup pomocí FTP z administrace. Na VPS není problém si ten WEDOS Disk připojit a nahrát tam co potřebujete.

Vezměte si, že takovou nabídku nemá asi nikdo jiný na trhu. K webhostingu s neomezenými daty, kde jsou klienti i s desítkami nebo stovkami GB dat, dostanete 5GB jen tak na cokoliv... Totéž platí u VPS, kde máte 10GB. To je nabídka, která nemá příliš konkurenci.
Docílíte tedy třeba toho, že u nás máte data v RAIDu na jednom diskovém poli, které je jako primární. My data potom pravidelně zálohujeme na jiné disky. Potom je to celé na jiném diskovém poli. K tomu si před každou změnou můžete udělat rychlou zálohu na WEDOS Disk (zase na jiném diskovém poli). WEDOS Disk si můžete připojit jako síťový disk ke svému PC nebo k VPS. Nakonec máte (doufám) svoji zálohu lokálně... K tomu budete moci přikoupit WEDOS Disk s geograficky oddělenou zálohou a docílíte toho, že kdyby WEDOS lehl popelem a ve stejný okamžik vám někdo ukradne notebook, že o svoje data nepřijdete...
A to vše na profesionálních technologiích FUJITSU.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0