Autor Zpráva
MartinM_93
Profil
Ahoj, nevím zda se to hodí zrovna sem. Zkusím říct co myslím společnictvím webového projektu. Mám živnost, nápad, teď jej dávám na papír. Každopádně co mi chybí je čas a nerad pracuji sám. Mám kamaráda, co programuje jako já, ale živnost nemá (nevím zda je to podstatné). Chtěl by jsme se s ním domluvit, že by mu šlo třeba 30% zisků z daného projektu po dobu třeba 5-ti let (pro příklad). Určitě to můžeme udělat ústně a nebo bych mu mohl dát peníze za odvedenou práci, ale když bude mít část to projektu, bude se podle mě o něj víc snažit a pečovat.

Problém je, že nevím zda to jde udělat smluvně. Jako, že já a můj kamarád spoluvlastníme tyto stránky v poměru 70% ku 30% a dle toho si taky budeme dělit zisky. Tento problém řeším obecně, protože projektů bych v budoucnu chtěl rozjet více a rád bych aby někteří lidé do nich investovali své znalosti a zkušenosti výměnou za procenta.

Lze to nějak? Máte někdo zkušenosti?

Díky. Martin
Radek_Z
Profil *
1) Pokud věříš, že to bude vydělávat velké peníze a máš nějaké na vývoj, pak mu procenta nenabízej. Budeš mít větší volnost v rozhodování, větší zisky. Procenta mohou být potenciálně nejdražší způsob placení.
2) Pokud nemáš prachy a podíl je způsob, jak získat kámoše, aby to "zdarma" vytvořil, pak OK. Smlouva je fajn věc, ale pokud bude kámoš lump (takových už bylo), pak to vždycky dokáže nějak udělat, aby ji obešel.

Hrozně záleží na tom, co je to za projekt. Pokud to není jen hobby pokus, pak bych šel rovnou do s.r.o. a dal bych mu 30 % podíl. Je to možná nejlepší volba, byť vás to na začátku bude stát 15 - 25 tisíc (podle toho, zda si to oběháte sami nebo s.r.o. koupíte). Hele, pokud z toho nebudeš mít jen nějaké všimné, tak rozhodně s.r.o.
MartinM_93
Profil
Tomu projektu věřím, ale založení s.r.o. přeci něco stojí. Nevím jestli se tedy pořád musí dávat 200 tisíc při založení jako kapitál firmy, který tedy jde vybrat zpátky. Možnosti mého nápadu jsou široké, ale nemyslím si, že by dokázal během prvních let generovat milionové obraty.

Kdyby jsme ty peníze na založení s.r.o. měl tak to investuji do programátorů ať to udělají a jak říkáš nebudu se dělit o procenta.

Spíš co mě zajímá je opravdu ta smlouva. Je jasně že někdo může být lump a chtít ji obejít je to o tom to správně napsat a když tak se poučit pro příště. Zajímámě zda existuje smlouva o spolupráci (spoluvlastnictví) projektu. Nebo se mám obrátit přímo na nějakého právníka.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0