Autor Zpráva
han5vk
Profil
Zdravím, začal som pracovať na novej verzii svojho webu, kde som použil na pozadie hlavného obsahu polopriehľadný biely PNG, lebo mi prišlo že je to najlepšie podporovaná varianta polopriehĺadnosti na web. Problém ale mám s tým, že s vypnutými obrázkami sa web stane nečitateľný, pretože má tmavé pozadie, čierny text a biele polopriehľadné pozadie toho textu tam nie je. Ako mám toto riešiť, keď ak nastavím background-color:white tak to pozadie už nie je polopriehĺadné. Potrebujem ale nejaké flexibilnejšie riešenie, pretože farba tohto pozadia sa bude dať meniť v administrácii. Momentálne tam PHPkom generujem polopriehľadný PNG 1x1px. Napadlo mi použiť RGBA() v css na background-color, ale to mi zasa neberie IE. Čo s tým?
juriad
Profil
Pozadí hlavní části webu nastav šedou barvu, která odpovídá složení tmavého pozadí a „poloprůhledného“ obrázku. A pak zjistíš, že ten obrázek vůbec nepotřebuješ. :)
Nedočetl jsem do konce.
Nebude to šedá, ale bude to $barva_pozadi * (1-$alpha) + bila * $alpha. Neprůhlednou barvu tedy vypočítáš v PHP.
han5vk
Profil
Problém je v tom, že to veľké tmavé pozadie nie je len farba, ale obrázok. A má tam odtieňe rôznych farieb. Rozmýšĺal som nad nejakým hackom (_?) pre IE, ale bez obrázkov by som mu musel nastaviť nejakú RGB farbu, plnú a teda používatelia s IE by nemali polopriehľadné pozadie toho hlavného obsahu..
juriad
Profil
A co jednoduše hlavnímu obsahu nastavit v CSS opacity? Obezlička s filterem pro starší IE existuje.
han5vk
Profil
Toho som si vedomý, lenže doteraz som mal zato, že priehľadný bude aj text...
margin
Profil *
han5vk:
Toho som si vedomý, lenže doteraz som mal zato, že priehľadný bude aj text...
Pokud bys to udělal takto, tak průsvitný bude veškerý obsah, tedy i text.

Nejjednodušší, co mě napadá, udělat i tmavé pozadí obrázkem, což obnáší další http požadavek, naštěstí na obrázek zanedbatelné datové velikosti. Pokud bys zal odkaz na živou ukázku, je možné, že se najde něco elegantnějšího.
han5vk
Profil
Tuna to mám podobne, akurát to tmavé pozadie má 1,4MB, takže sa môže dlhšie načítavať. Na localhoste už mám veľkosť okolo 200KB ;)
kaktuss
Profil
pouzi RGBA background a pre IE urob zvlast riesenie.
inac nechapem, preco riesis vypnute obrazky...
han5vk
Profil
Preto, prečo ľudia riešia vypnuté js a css. Navyše ma to dosť nahnevalo keď som si to otvoril na mobile a nepoťahalo to obrázky a nič sa nedalo čítať.
kaktuss
Profil
Riešiť takéto veci je nezmysel. Bez js si nepozrieš pomaly 90% webu. Btw. aký predpotopný browser používaš v mobile? Pretože ešte sa mi nestalo na klasickom androide alebo iphone, že by mi niekde nepoťahalo obrázky atď...

Niekedy si pripadám na sk alebo cz ako v praveku. Kým tu riešite vypnuté js, podporu pomaly IE6-7 a pod. vo svete si človek, ktorý stále používa IE8 pozrie na weboch čoraz častejšie niečo v zmysle "It looks like you're using an old browser. Old browsers including Internet Explorer 6, 7 and 8 can't handle some of the new stuff... atd blá blá blá..." + linky na stiahnutie moderných browserov.

Tak.
han5vk
Profil
POužívam chrome, malo to asi nejaký bug, alebo pomalú rýchlosť, ja neviem. To je síce pekné že si prídeš ako v praveku, ale čo takí ľudia v školách alebo firmách so starými počítačmi, kde majú len IE a nemôžu si stiahnuť nič nové? Preto sa stránky optimalizujú čo najširšie. To že bez JS si nepozriem 90% webu ale nie je moja chyba, ale chyba vývojára. Áno, isté veci sú oveľa jednoduchšie a krajšie s JS. Ale keď otvorím stránku s vypnutým JS a vypľuje sa na mňa len zmes obrázkov a nezmyslov, tak to je problém. Ale to už sme OT.. A predstav si, aj tebe, aj každému sa môže stať že sa mu obrázok nenatiahne. Pomalý net, stratené pakety, zlá cesta, hocičo... preto by mala byť stránka použiteľná aj bez nich, tak ako bez JS.
kaktuss
Profil
Ono našťastie podľa posledných štatistík na Slovensku používa IE8 len okolo 4.31% ľudí, IE7 celosvetovo už len 0,7%, takže to až také strašné nie je. Problémom je skôr vypnuté JS (tiež asi mizivé % zúfalcov), pretože mnohokrát to znefunkční určité funkcionality na stránke a to nepíšem o tom, že "isté veci sú oveľa jednoduchšie a krajšie s JS", ale napríklad bežne máš rezervačný systém alebo kadejaké kalendáre len JS, prípadne bez JS sa neprihlásiš ani do Tatrabanky (iné som neskúšal, ale asi podobne). Otázkou je tiež, či ti niekto zaplatí ten čas, ktorý by si míňal na optimalizáciu pre IE7 (0,7%!) a no-js. Pravdupovediac, optimalizáciu IE7 robím ešte aj ja, ale skôr na úrovni "aby to nebolo rozhádzané a teda vyzeralo normálne".
han5vk
Profil
kaktuss:
IE rieším podobne, nevadí mi že nemá zaoblené rohy či box shadowy. Avšak nechápem prečo má napr. tá Tatrabanka problém to spraviť bez JS. Ja si staviam CMS, a js tam mám akurát tak na vymazávanie formulárov, a všetko funguje ako má aj bez neho.

Moderátor Petr ZZZ: Odstraněna reakce na smazaný příspěvek.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0