Autor Zpráva
Shaim
Profil
Předem pardon pokud se jedná o špatnou kategorii, ale moc lepších jsem nenašel.

Můj dotaz je celkem jednoduchý a zároveň složitý.

Jaký by jste mi doporučili další jazyk? (aktuálně dělám pár let php).

Uvažuji velmi vážně o Javě, i když původně jsem byl rozhodnut pro C#.

Vaše subjektivní názory? Jde mi hlavně o perspektivní jazyk, který se za pár let neztratí.
Sir Tom
Profil
Shaim:
Můj subjektivní názor je, že lepší je být věrný jednomu jazyku a ne více (dle přísloví devatero řemesel a desáté bída). U PHP můžeš své znalosti rozšiřovat o OOP, návrhové vzory, apod.
Myslím si, že perspektiva v PHP je, i když to není nejskvělejší jazyk.

K tvé otázce. Větší perspektivu spatřuji v JAVA. Je to více používanější jazyk, má větší komunitu, v práci je poptáván o trochu více a může sloužit jako odrazový můstek k dalším. Koneckonců JAVA má také poměrně blízko k Androidu - čili pak můžeš dělat (po naučení Android) aplikace pro chytré telefony.

Jinak - též dobrý jazyk je čeština - aby lidé věděli, že se píše abyste a nikoliv aby jste.
juriad
Profil
Záleží na tom, k čemu ten jazyk chceš:
- pokud hledáš zaměstnání u korporací, určitě Java nebo C#
- pokud chceš psát kritické části aplikací nebo práci s hardwarem (velká rychlost, malá paměť), určitě C nebo C++
- pokud chceš nějaký akademický jazyk, na kterém se naučit nové způsoby programování, určitě Haskell nebo Perl
- pokud chceš jen tak něco skriptovat, psát si drobné prográmky, zvolil bych Python nebo skriptování v rámci systému Bash

Pak samozřejmě záleží na tom, s jakým jazykem se střetáváš:
- máš Apple a chceš si napsat nějaké aplikačky, zvol ObjectiveC
- máš Android a chceš si napsat nějaké aplikačky, zvol Javu (ano, lze i v jiných jazycích)
- jsi pařan minecraftu a chceš si napsat nějaký ten mod, zvol Javu,
- baví tě Autocad a chceš si ušetřit práci skriptováním, zvol Scheme
- chceš vylepšit nějakou opensourcovou aplikaci, zvol takový jazyk v jakém je napsaná

Pokud budu rozmýšlet mezi Javou a C#, zvolil bych Javu:
1) už ji umím a mám o ní přehled
2) pod Linuxem mi C# moc nepošlape, zvlášť pokud aplikace používá nějakou speciální knihovnu
3) kvalitní IDE je zdarma a je jich několik. Omlouvám se všem milovníkům VisualStudia, ale opravdu ho za sebe nepovažuji za dostatečně kvalitní.
4) řekl bych, že k Javě najdeš online hodně příkladů, dokumentace a knihoven (jelikož jsem nic moc pro C# nehledal, neznám tamější situaci)

Nevýhodami obou jazyků je:
- vyžadují běhové prostredí
- špatná integrace do systému; těžko napíšeš prográmek, který bude spouštět další programy
- ani jeden z jazyků není čistý; v obou jsou kompromisy a návrhové chyby
- jsou to molochy, vyžadují hodně kódu pro malý efekt

Na rozdíl od Sira Toma si myslím, že je lepší umět jazyků víc a v konkrétní situaci zvolit ten správný.
Jakmile budeš mít v rukávě takových pět různých jazyků a alespoň jeden, dva budeš ovládat, tak se během pár hodin snadno naučíš jakýkoli další.
Souhlasím s tím, že čeština je důležitá

Mrkni na video: javatar
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Sira Toma:
Je to více používanější jazyk
Ehm, tedy já bych řekl jaksi buď jedno („více používaný jazyk“) nebo druhé („používanější jazyk“), oboje dohromady prosím ne. :-)

Jinak - též dobrý jazyk je čeština - aby lidé věděli, že se píše abyste a nikoliv aby jste.
Tož tady nelze než souhlasit. :-)
Joker
Profil
Shaim:
Předem pardon pokud se jedná o špatnou kategorii, ale moc lepších jsem nenašel.
Když se to nějak týká zaměření fóra (tvorby webů), ale není pro to vhodná kategorie, vždycky tu je kategorie „Nezařaditelné dotazy o webu“ :-)
Většina předchozích diskusí na to téma (stačí hledat „jaký programovací jazyk“) je tam.
Mně osobně připadá na to nejlepší Problémy v začátcích, ale asi to může být i tady (Jak něco udělat).

Jinak celkem souhlasím juriadovým shrnutím v [#3].
S tím, že ovšem i PHP vidím jako perspektivní jazyk (když dotaz čtu jako „doteď jsem dělal PHP a teď bych chtěl něco perspektivního“).
PHP je hodně rozšířené a je v něm spousta webů, včetně těch opravdu „těžkých vah“ (Facebook například), takže perspektiva tu určitě je.
U PHP je možná jeho hlavní výhoda, strmá křivka učení, zároveň nevýhoda v tom, že je jednak doménou začátečníků a jednak kdejaký patlal s pár měsíci zkušeností se považuje pomalu za špičkového PHP programátora. Ale to neznamená, že není místo pro kvalitní PHP programátory.

Ohledně C# vs. Java, já osobně dělám PHP + C#, ale podle mě je to skoro jedno.
Mezi „javisty“ a „dotnetáři“ panuje trochu rivalita, ale upřímně řečeno Java s C# jsou podle mě stylem myšlení skoro stejné a v případě potřeby se jde poměrně rychle přeučit z jednoho na druhý.

Sir Tom:
lepší je být věrný jednomu jazyku a ne více (dle přísloví devatero řemesel a desáté bída).
S tím nesouhlasím.
V tom smyslu, že když jsem doteď dělal například C# a mám možnost dělat na něčem velmi zajímavém co je v Javě, není důvod to odmítat kvůli tomu, že „Já dělám jen C#“.

Jinak - též dobrý jazyk je čeština - aby lidé věděli, že se píše abyste a nikoliv aby jste.
A když už jsme u toho, přihodil bych ještě angličtinu, protože alespoň schopnost pochopit anglicky psaný text se u programátorů bere jako standard.
Sir Tom
Profil
juriad, Joker:
Neberte, prosím, můj výrok o věrnosti k jednomu jazyku nijak moc vážně. Znát více jazyků je samozřejmě dobrá věc. Sám znám kromě PHP i Java. Myslel jsem to spíše tak, aby někdo se neoháněl kolik jazyků umí, ale že je třeba znát jazyk opravdu dobře. Čili, že je důležitější kvalita znalosti jazyků nad jejich kvantitou. Zrovna tyto (PHP + Java + C#) jsou velmi podobné a ať si Shaim vybere jakýkoliv, nebude to nikdy krok vedle.
Souhlasím, že není důvod odmítat zajímavý projekt v jiném jazyce, jenom proto, že používám jiný jazyk. Na druhou stranu si ale každý musí změřit své síly a sám usoudit, zda-li na to má...
kaktuss
Profil
juriad:
Síce som otázku nepísal ja (aj keď aj ja nad tým začínam rozmýšľať), ale tak pekne si to napísal, že ďakujem :-).
Joker
Profil
Sir Tom [#6]:
Aha, tak jestli je to myšlené jako kritika přístupu „Právě jsem dočetl Naučte se PHP snadno a rychle, takže umím PHP, jaký jazyk si dám teď?“, v tomhle směru s tím naopak souhlasím.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Shaima:
Jde mi hlavně o perspektivní jazyk, který se za pár let neztratí.
Zatím jen velmi malému množství populárních programovacích jazyků se povedlo, aby se ztratily.

Hledáš-li náhradu za PHP, tak nevím, jaká je teď mezi hostingy podpora pro JSP. Dřív bývala pro ASP.NET o dost větší než pro JSP (i když pořád malá ve srovnání s PHP).

Vaše subjektivní názory?
Mně se líbí C# a JavaScript :-)
Co se vývoje pro mobilní zařízení týče, myslím si, že časem stejně všechno, co nepotřebuje zasahovat do hardwaru, převálcují webové aplikace.


Reaguji na Jokera:
v případě potřeby se jde poměrně rychle přeučit z jednoho na druhý
Na druhou stranu si ale člověk v jednom jazyce může osvojit návyky, které v druhém vypadají divně, nebo fungují hůře. Na dobré přeučování je zapotřebí mít o trošku širší rozhled.
Sir Tom
Profil
Joker:
Ano - kritika tohoto přístupu a kritika lidí, kteří si do CV napíší 15 jazyků, protože si myslí, že čím víc, tím líp.
Shaim
Profil
Nakonec jsem se rozhodl pro Javu. Nabídky práce se mi zdá, že nejvíce jsou na php a javu. Pak občas C/C++/CX.

Zatím tedy půjdu do Javy a případně se postupem času přeučím na C#, kdyby byla potřeba.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0