Autor Zpráva
spenciii
Profil
Dobrý den,
žádám Vás o radu, jak bych mohl vytvořit vlastní url zkracovač (podobný Google URL Shorteneru).
Děkuji
okolojsoucí
Profil *
Vygeneruješ náhodný 5 písmenový string který není uložen v databázi a následně jej přiřadíš vložené adrese.
Při přechodu na URL děláš přesně opak.
weroro
Profil
okolojsoucí:
Nie je vhodnejšie uložiť do DB danú URL a ako odkaz použiť ID záznamu v 36-kovej sústave?
maks
Profil
weroro:
záleží, jestli chceš, abych si mohl náhodně zobrazit jakoukoliv zkrácenou adresu, nebo jen tu, kterou mi někdo poslal. To se dá eliminovat do jisté míry generováním náhodného stringu (je pravda, že i tak se dá ten string o konstantní délce a dostatečném množství záznamů/pokusů tipnout, resp. nalézt nějaký již použitý).
Str4wberry
Profil
Taky bych to spíš řešil převáděním číselného ID na písmena (a naopak). Mít krátkou URL, která půjde těžko uhodnout, jsou protichůdné požadavky.
Amunak
Profil
Existuje hotové open source řešení YOURLS.
maks
Profil
Str4wberry:
záleží, jestli budeme brát rozdíl mezi řekněme 14 a 18 znaky. Podstata zůstává stejná, zbavit se kiometrových oblud s plno parametr. Úplně krátkou adresu budeme dostávat těžko, většina krátkých domén je rozebrána. A i kdyby ne, tak stejně jsou to odkazy ke kliknutí, ne k zapamatování si. A na twitteru, kvůli kteérmu se původně dělaly, nás těch pár znaků nevytrhne.
Amunak
Profil
maks:
Myslím, že není až takový problém sehnat libovolnou tříznakovou doménu s dvouznakovou TLD. I tříznakých .cz domén je ještě docela dost. Nejsou sice pěkné, ale jak jsi sám psal - nejsou k zapamatování.

A na twitteru, kvůli kteérmu se původně dělaly, nás těch pár znaků nevytrhne.
Řekl bych, že zrovna na twitteru je docela zásadní rozdíl mezi linkem http://xgk.cz/aaa a http://example.com/patnactiznakova - najednou můžeš napsat o dvě až tři slova víc.
maks
Profil
Amunak:
Řekl bych, že zrovna na twitteru je docela zásadní rozdíl mezi linkem http://xgk.cz/aaa a http://example.com/patnactiznakova
pozor. Bavíme se o tom, co následuje za doménou.

Rozdíl mezi http://xgk.cz/aaa a http://xgk.cz/aaabbb (abychom eliminovali náhodné uhodnutí existují URL) je už zanedbatelný. To i "linková režie"v podobě 7 znaků protokolu zabere více místa.
Amunak
Profil
maks:
No, původně byla řeč o patnácti znacích. Otázka taky je, čemu vadí uhodnutí URL. Mohl bys je taky přiřazovat dynamicky - spošítal by sis počet kombinací ve třech znacích, a jakmile by se to třeba z 20% zaplnilo, tak bys přidal znak. A tak pořád. Už u nějakých 6 znaků je těch kombinací tolik, že 20% z nich bude pořád ohromné číslo.
maks
Profil
Amunak:
No, původně byla řeč o patnácti znacích.
kde? Já jsem psla, že rozdíl mezi 14 a 18 není tak velký. Je minimální. Nepočítal jsem to, bral jsem to jako odhad.

Konkrétně:
http://xgk.cz/aaa (17 znaků)
http://xgk.cz/aaabbb (20 znaků)
Obě čísla jsou větš, než o kterých jsem psal, ale obě jsou snesitelná.

Otázka taky je, čemu vadí uhodnutí URL.
tak pokud posíláš odkaz kamarádovi, dovedu si představit situaci, že nechceš, aby o něm všichni věděli. Tedy, pokud nejsi ty coby odesílatel počítačově zdatný a posíláš něco, co by mělo být snad radši utajeno :-) Ale dostáváme se asi do roviny spekulací, podstatné asi padlo už dříve.
Amunak
Profil
maks:
Aha, omlouvám se. Pochopil jsem to tak, že se bavíš o patnáctiznakové části za doménou. Teď už mi to dává smysl.

tak pokud posíláš odkaz kamarádovi, dovedu si představit situaci, že nechceš, aby o něm všichni věděli.
No, přesně z tohohle důvodu nemám zkracovač veřejně přístupný, takže o něm ví jen ten, komu odkaz pošlu (pokud si vůbec všimne, že zkracovač používám). A nedokážu si představit, že by někdo testoval ostatní odkazy na to, co tam je. Tedy může - a i když na něco narazí, rozhodně to nebude soubor s hesly :-)

Když mám něco takhle citlivějšího, a nerozhodnu se to chránit nějak jinak, tak u YOURLS vyplním vlastní řetězec. Ten má okolo osmi znaků, ale dělám to hlavně proto, aby to bylo něco zapamatovatelného. Kdo neví, o co jde, neuhodne to, a kdo to ví, tak ať si to klidně najde. Ale obecně nechránit něco opravdu citlivého třeba heslem, a spoléíhat na to, že někdo neuhodne 6 znaků, je dost hloupé.
maks
Profil
Amunak:
spoléíhat na to, že někdo neuhodne 6 znaků, je dost hloupé.
to bezesporu ano :-)
weroro
Profil
Mňa by ešte zaujímalo, ako sa rieši presmerovanie zo skracovača na URL z databázy? Robí sa to pomocou 301 alebo je na to nejaký iný spôsob aby vyhľadávače neštrajkovali?
Joker
Profil
weroro:
ako sa rieši presmerovanie zo skracovača na URL z databázy?
Obvykle asi přes 301.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0