Autor Zpráva
Pavel K.
Profil *
Dobrý den,
můžete mi prosím poradit v jedné pro vás možná primitivní věci?
Stáhnul jsem si openSSL a chci si pomocí RSA zašifrovat textový soubor. Mám veřejný klíč příjemce, ale nemůžu se dopátrat jak na to.
A dále by mě zajímalo jak si spočítat v openSSL hash nějakého souboru. Děkuji.

Moderátor Chamurappi: Titulek „rada openSSL“ nevystihoval podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší. Když tě diskuse vyzve k vylepšení, výzvu neignoruj.
Davex
Profil
Pavel K.:
Stáhnul jsem si openSSL
To je dost široký pojem. Pokud myslíš utilitu openssl, tak ta slouží jen k manipulaci s certifikáty nebo testování. K šifrování souborů nebo spočítání hashe ze souboru slouží jiné utility jako třeba gpg nebo sha1sum apod. Ne, že by šifrovat pomocí openssl nešlo, ale je to dost neohrabané a musí se to poskládat do víc kroků.

Jinak pomocí asymetrické šifry jako je RSA se většinou šifruje jenom jednorázový klíč pro rozšifrování souboru. Soubory se pak šifrují symetrickými šiframi jako např. DES nebo AES. Proč? Protože asymetrické šifry jsou o několik řádů pomalejší než symetrické.
Pavel K.
Profil *
Davex:
Díky, ale řekl jsi mi všechno co vím.

Upřesním to. Stáhl jsem si Win64 OpenSSL v1.0.1e Light, zašifrovat se mi podařilo. Teď si lámu hlavu s tím hashem. Kdyby někdo věděl jak na to budu vděčný.
Davex
Profil
Pavel K.:
Díky, ale řekl jsi mi všechno co vím.
Tak to se omlouvám. Z položeného dotazu jsem měl opačný pocit.

Teď si lámu hlavu s tím hashem.
Například openssl dgst < soubor

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0