Autor Zpráva
maks
Ahoj,

peru se s instalací SVN na localhostu podle různých manuálů, ať z příkazové řádky, nebo i pomocí TortoiseSVN. Práci s SVN znám z příkazové řádky, ale samotná instalace a zprovoznění SVN je pro mě nějaké zakleté.

Dostal jsem se do fáze, kdy jsem si vytvořil repozitory (na adrese http://localhost/svn/, příp. C:\xampp\htdocs\svn\), v daném adresáři mám automaticky vytvořené nějaké věci patřící k SVN (conf, db, hooks, locks, format, readme.txt, svn.ico).

Nyní jsem skončil na tom, že bych potřeboval říci "vezmi všechno ze složky http://localhost/prace/ (resp. c:\\xampp\htdocs\prace\) a zaverzuj to".

Dosud jsem pracoval s http://www.guyrutenberg.com/2007/10/29/creating-local-svn-repository-home-repository/ (nedostal jsem se přes krok s kódem svn import ..., nevěděl jsem, co kam dosadit, příp. mi to házelo nějakou hlášku - tu kdyžtak dodám) a http://tortoisesvn.net/docs/release/TortoiseSVN_en/tsvn-repository.html (z nouze jsem zkusil TortoiseSVN, skončil jsem opět u importu těch tří souborů podle návodu s chybou "Illegal repository URL: ...").

Poradíte?
Děkuji.
Jan Tvrdík
maks:
Doporučuji ti ušetřit si starosti s SVN a nainstalovat radši Git.
maks
Jan Tvrdík:
to je ta odpověď, kterou jsem nechtěl a která problém neřeší. Zarytí Gitovci a antiSVN uživatelé. Čas na učení se práce s Gitem momentálně nepřeváží váhody práce s SVN, s kterým jsem v různých firmách pracoval posledních X let a nikdy mi nic nechybělo. Tímto je neporovnávám.

Pokud tedy nebudeš konkrétní a nenapíšeš mi, jak Git nainstalovat a dostat se do fáze, kterou potřebuju nyní se SVN, asi o něj zájem nemám.

Pokud mě někdo chce přesvědčovat, že jedno je lepší než druhé, tak o tuto diskusi zájem nemám.
Děkuji za pochopení.
Jan Tvrdík
maks:
Zarytí Gitovci a antiSVN uživatelé
Nejsem zarytý příznivce Gitu a odpůrce SVN, ale je mi líto lidé, kteří v dnešní sobě ještě s SVN trpí. Používal jsem oboje, dokonce jsem si protrpěl i instalaci SVN serveru (což je to, o co se ty teď pokoušíš).

Pokud tedy nebudeš konkrétní a nenapíšeš mi, jak Git nainstalovat
Pokud máš windows, tak si stáhneš klikací instalátor z git-scm.com a mačkáš pořád Next, až se to nakonec nainstaluje. Spustíš Git Bash (ze Start menu) a spustíš příkazy

git config --global user.name "Your Name Here"
git config --global user.email "your_email@example.com"

Následně přejde pomocí cd do složky, kterou chceš verzovat a spustíš příkaz git init .
(Viz také podrobný návod se screenshoty)

Případně pokud nemáš rád konzoli, tak se na ni můžeš úplně vykašlat a stáhnout si např. GitHub for Windows.

Ještě aby bylo jasné – jaký problém vlastně řešíš, že potřebuješ mít u sebe nainstalovaný lokální SVN server? Nemůžeš mít ten repositář někde na serveru?
maks
Jan Tvrdík:
Nemůžeš mít ten repositář někde na serveru?
prozatím ne. Chci si verzovat lokálně vyvíjené věci, protože tu u některých mám X verzí a potřebuji v tom mít pořádek. Plus se občas stane, že člověk udělá nějakou změnu, která se bez verzování těžko opravuje zpět (ne vždy se dá Ctrl+Z doklikat na ono potřebné místo a stav).

Než jsi napsal, koukl jsem se na Git (přeci jen), konzole mi cizí není, ač používám Windows.

Co se serveru týče, přiznám se, že možná by to řešení bylo, ale bojím se. Mám VPS, ale nejsem serverař a s Linuxem nějakou zkušenost mám, ale abych na server, kde běží X věcí (některé důležité) instaloval něco, co vidím poprvně v životě, na to koule nemám.
Jan Tvrdík
maks:
Co se serveru týče, přiznám se, že možná by to řešení bylo
Myslel jsem, že bys vyhledal na internetu nějaký „SVN hosting“. Většina bude placená, ale třeba najdeš něco rozumného zdarma nebo alespoň levně. Instalovat SVN server bych se trochu bál, i když na Linuxu to předpokládám bude jednodušší, než na Windows.

Každopádně pořád si stojím za tím, že obzvláště pro lokální verzování představuje Git lepší řešení.
maks
Jan Tvrdík:
později bych to na server dostat chtěl, samozřejmě.

Ale asi to nebude nic, co bych zvládl sám, prozatím to odkládám a zkusím se s tím sžít lokálně.

Když už píšeš o nějakém SVN hostingu (a já, že mám vlastní server), jak by to pak probíhalo, co se deploye týče? Na jednom serveru budeme mít repozitáře (co myslíš tím SVN hosting? Uvidíme tam aktuální stav daného repozitáře/větve (ach ta terminologie), nebo je to "jen" uložiště souborů?), provedeme nějaké změny, commitneme (ať jsou v repository aktuální soubory), ale na FTP (tzn. na náš server) bychom je museli následně nahrát ručně, ne?

Jinak, server je Linuxový, Windowsy mám na PC, proto jsem teď řešil Windows verzi.
Jan Tvrdík
maks:
později bych to na server dostat chtěl, samozřejmě.
Což opět půjde snadno vyřešit s Gitem a výrazně složitěji (pokud vím) s SVN.

jak by to pak probíhalo, co se deploye týče?
To záleží, jak si to vymyslíš, nastavíš, nakonfiguruješ. V zásadě vše, co dává logický smysl, je do jisté míry realizovatelné. Opět platí, že s Gitem jdou tyto věci řešit snáze.

Uvidíme tam aktuální stav daného repozitáře (…) nebo je to "jen" uložiště souborů?)
Záleží na konkrétním hostingu, ale drtivá většina bude určitě nabízet webové rozhraní pro procházení repositáře a jednotlivých commitů. Spousta pak i další nástroje pro týmovou spolupráci jako nějaký issue tracker, wiki, možnost komentování commitů, nastavení notifikací na změny a tak podobně.

provedeme nějaké změny, commitneme (…), ale na FTP (…) bychom je museli následně nahrát ručně, ne?
Ne nutně, lze to různými nástroji automatizovat.
maks
Jan Tvrdík:
když už jsme u Gitu, byl bys, prosím, trochu konkrétnější? V případě „Ne nutně, lze to různými nástroji automatizovat.
Zaregistroval jsem se na bitbucket.org, teď tam přenáším lokální repozitář (git remote add, git push).

Když budu mít repozitář na tomto serveru, označený jako soukromý (pak se musím mrknout, jak ho zpřístupnit i ostatním vyvoleným (třeba 3 lidem), pokud bude třeba), jak bych to mohl automatizovat? Lze být konkrétní? Budu mít více vývojových větví a při commitu do produkční větve bych to potřeboval deploynout. Ale jsme opět tam, kde jsme byli - jedná se o dva různé servery (bitbucket, kam půjde commit vs. můj server, kde běží web).
Jan Tvrdík
maks:
Viz např. git propojení s webhostingem.

jedná se o dva různé servery
Což Gitu jinak nevadí, přes git remote add můžeš přidat tolik vzdálených serverů, kolik se ti hodí.

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: