Autor Zpráva
alli
Profil *
Jaké omezení pro fotky by ste v MiB nastavili? Ptám se spíš na optimální omezení. Aby sem nenaštval většinu lidí a zároveň moc nepřetěžoval server. Děkuju
Chro
Profil
To záleží na tom, jaký max. rozměr v pixelech povolíš a v jakých obrazových formátech. Např. PNG bude při srovnatelném rozměru zabírat vždy více datové velikosti než JPG. Pro JPEG 1024×768 by měl stačit limit 5MB, případně není u větší fotky po uploadu těžké ji softwarově srazit pod limit bez znatelné ztráty kvality.
Medvídek
Profil
alli:
Záleží jak chceš s fotkama nakládat. Pokud nemáš problém s místem, tak je vždy nejlepší mít tu největší kvalitu pro budoucí práci a z ní si tvořit menší verze pro práci na webu.
alli
Profil *
jpg tak 600px. Jde mi o limit při uploadu. Spíš jsem si říkal 3MB a pokud bude víc, tak vyhodit chybovou hlášku o překročení.
Chro
Profil
600 px jpg bude stačit i 2 mega.
alli
Profil *
Já jsem se špatně vyjádřil. Resize dávám na 600px, ale chci vědět na kolik mám dát vstupní omezení.
Chamurappi
Profil
Reaguji na alliho:
Nechceš-li naštvat uživatele, povol tak velké fotky, jaké lezou přímo z běžně dostupných foťáků.
Alphard
Profil
Pracné, ale asi nejlepší, je zmenšovat fotky hned na straně klienta, dovolí-li to možnosti prohlížeče. Dobrý je např. www.plupload.com. Jako fallback klasický upload v rámci technických možností.
Využití hlavně pro hromadný upload, pro jednotlivé fotky nemá cenu.
alli
Profil *
Chamurappi:
Nechceš-li naštvat uživatele, povol tak velké fotky, jaké lezou přímo z běžně dostupných foťáků.
Přesně na to se ptám :-)
Jaká je běžná velikost fotek?
ninja
Profil
Běžná datová velikost lezoucí z foťáků (vynechámeli- rawy) je 2,5-5 MB na fotku.
alli
Profil *
a když by jste dělal omezení, tak nakolik by ste ho nastavil? Představte si, že tam máte resize fotek a nechcete server zbitečně zatěžovat, ale taky nechcete naštvat uživatele. Jaký střed je nejlepší? Je jasný, že omezením se vždy najde někdo koho naštvu, ale zároveň musím taky myslet na server.

1. nechcete zbitečně zatěžovat server
2. resize tam být musí aby se šetřilo místo
3. nechci zbitečně naštvat většinu uživatel

Proto se ptám na optimální velikost. Když jeden ze 100 bude nahrávat fotku nad povolenou velikost, tak je to sice průser, ale menší než naopak :-)
LudekBrno
Profil
alli:
Když nastavíš limit 5MB, tak se do toho vejde JPG naprosté většiny foťáků. Ještě nedávno by stačilo i zmíněných cca 2,5MB, ale dnes jsou běžné foťáky 15 i více Mpix a ty už bez velké ztráty kvality pod 5MB nesmrskneš. Nicméně velmi záleží na tom, pro koho je server určen. Pokud by to bylo pro fotoprofíky a nadšence, tak omezení není problém, protože tito uživatelé jsou zvyklí běžně fotky upravovat a nutnost zmenšení fotky není pro ně překážka. Naopak pokud má být server pro laiky, jejichž schopnosti práce s fotkou začínají stiskem spouště a končí zkopírováním do počítače, těm nemůžeš nastavit žádný limit, na který by běžně mohli narazit, protože je spolehlivě odradíš. Ale těch 5MB by mohlo být dostatečné.
ninja
Profil
Záleží hlavně na způsobu použití. Pokud nepotřebujete tisknout velké fotografie, rovnou při uploadu bych obrázky zmenšil na cca 2000 px, z čehož bych pak generoval konkrétní velikosti dle potřeby.
alli
Profil *
Děkuju moc.
Petr ZZZ
Profil
Řekl bych, že pokud jde o kvalitu fotografie v rozměrech běžných na internetu, potom od nějakých 500 kB nebo maximálně 1 MB výš už datová velikost téměř nehraje roli, ale jde zde takřka výlučně o formu a kvalitu kompozice a rozložení ostrých a neostrých partií, což je nutno promyslet a zajistit už při vzniku snímku.

Myslím si (skromně nebo neskromně, to neřešme), že na moje fotky brouků se celkem koukat dá; při rozměrech 800 x 533 pixelů mají většinou nějakých 150 až 200 kB, aniž by na poměr kvality a datové velikosti byly nějak zvlášť optimalizované (odhlédnu-li tedy od vlastní fotografické kompozice, za kterou se porce dřiny skrývá).

Setkal jsem se s fórem, do kterého lidi posílali fotky členovců s prosbou o určení, a bylo tam omezeni 100 kB na fotku. Na fotografických webech bývají celkem běžné limity 300 kB.

Ve zkratce tedy:

• zmenšit, protože plné rozlišení je na internetu zbytečné
• zároveň to ale s tím zmenšením nepřehánět, nýbrž dopřát uživateli dostatečnou míru svobody
• zajistit zmenšení skriptem při uploadu, aby se uživatel tímto aspektem nemusel zabývat

Myslím, že to, co navrhuje ninja, splňuje všechny zmíněné požadavky. Možná bych ještě ošetřil případ, kdy uživatel nahraje fotku malou, aby ji skript nezvětšil do nějakého rozostřeného nevkusu.
LudekBrno
Profil
Petr ZZZ:
Ano, není problém fotku kvalitně zmenšit a zredukovat objem při zachování ostrosti a kvality. Ale to právě umí jen zkušený člověk, který bude vědět optimální pixelové rozměry výsledné fotky, bude k tomu vědět správný způsob doostření a při uložení zvolí vhodnou kompresi. Pak může být fotka 200kB vizuálně perfektní, viz. tvoje nebo moje :-) http://jobfoto.cz/D90/01_alicante/index.html Ale problém je, pokud něco takového má udělat laik, ten tu fotku většinou jen doprasí. Pak je lepší, aby to dělal při vkládání server.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0