« 1 2 »
Autor Zpráva
Georgík
Profil
Dobrý den.

Prosím Vás, nevíte někdo, jak vycentrovat básničku doprostřed stránky a když již bude uprostřed, tak ještě jednotlivé řádky doleva na stejnou úroveň, do bloku ?

Ještě Vás prosím, jestli by mohlo jít o řešení za použití "kaskádových stylů" a pro prohlížeč "Mozilla Firefox" a pro "Microsoft Internet Explorer" ?

Pomožte mi, moc prosím!

Velice Vám všem děkuji.

S pozdravem Jirka
Yuhů
Profil
moc to nechápu, ale třeba pomůže tohle:

<div style="text-align: center;">
<div style="width: 500px; text-align: left; margin: 0px auto;">
básnička
</div>
</div>
Georgík
Profil
Dobrý den.

Velice děkuji panu Yuhů za nápad správným směrem, ale nerad bych se básničkou trefoval do "width:???px;" .

Záměr byl, aby to bylo, jako v knížce .

[code]
první verš,
druhý verš delší,
třetí verš,
čtvrtý verš vlastně ještě úplně nejdelší
[/code]

Celý web je spíše jako knížka, tak nevím ...

Ještě jednou prosím, máte někdo nějaký nápad hodný génia ?

Nebojte se psát. Velice Vám všem děkuji.

S pozdravem Jirka
Havel-st
Profil *
A jak to vystředit, když nebude omezená šířka? ... vždyť to bude přes celé okno.
Georgík
Profil
Dobrý den.

Uvádím řešení, které zajistí spolehlivé fungování v Mozilla Firefox:

<div style="margin:0px auto 0px auto;text-align:center;display:table;">
<div style="text-align:left;">
První verš,<br />
druhý verš delší,<br />
Třetí verš,<br />
čtvrtý verš vlastně ještě úplně nejdelší.
</div>
</div>

Mám pocit hraničící s jistotou, že MS IE 6 zde selhává kvůli své další chybě. Styly vnitřního DIVu ovliňují chování vnějšího. (Zkuste odstranit styl ve vnitřním DIVu.)

Díky Microsoft Internet Exploreru 6 mi vývoj všech trochu složitějších stránek podle standadů trvá nejméně 2x déle. Prosím, máte již nějaké zprávy, co nás čeká s jeho následující verzí (MS IE 7) ????

Stále ještě vítám řešení, které mi poskytne správný výsledek i pro MS IE.

Velice díky.

S přátelským pozdravem Jirka
peta
Profil *
Georgík
tak tam dej EM, nemusis pouzivat PX
auto = automatic
* px: pixels - screen
* em: font-"M"-height = font-size
* ex: font-"x"-height
* in: inches - 1 inch , equal to 2.54 cm
* cm: centimeters
* mm: millimeters
* pt: points - CSS 2.1, equal to 1/72nd of an inch
* pc: picas - 1 pica , equal to 12 points
peta
Profil *
ty BR by se dali zrusit pres white-space, tam je myslim parametr :pre
Georgík
Profil
Dobrý den.

Péťa
Odzadu: Velice děkuji za tip, ale "white-space:pre;" bohužel zase nefunguje pro Microsoft Internet Explorer. Možná by bylo jednodušší říkat, co v MS IE funguje bezchybně, v souladu se současnými standardy.

Všichni
Stále bych rád uvítal nějaké radikální, avšak korektní, standardy dodržující řešení problému nejméně pro Mozillu Firefox i Microsoft Internet Explorer (6 a 7).

Velice děkuji.

S přátelským pozdravem Jirka

P.S.: V opravdu krajním případě mi prosím poraďte nějaký hack zneškodňující v Microsoft Internet Exploreru chybně fungující styly.
Yuhů
Profil
nakresli nám to jako obrázek, já stále nechápu, jak to má vypadat.

Pokud se to má chovat jako tabulka, tak použij tabulku.
Timy
Profil
Yuhů
Jestli to chápu, tak jde o to, vycentrovat (horizontálně) blok o neznámé šířce (respektive o šířce nejdelšího řádku té básničky)
Timy
Profil
co tohle?

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<html>
<head>
<style>
table {margin:auto}
</style>
</head>

<body>
<table>
<tr>
<td>
asdf asf as fasdf <br>
as fas fas <br>
as asd asd <br>
sadf as <br>
asf as asd fasd fasd as as as as fsdgds gsd sd sd gsdf sd sd
</table>
</body>
</html>
Georgík
Profil
Dobrý den.

Yuhů
Zde to je. Omluvte prosím sníženou kvalitu.

Myslím, že se básničky v tomto formátu normálně tisknou, že?

Básničky mají být umístěny v masivních blocích textu.

Velice děkuji všem účastníkům.

S přátelským pozdravem Jirka
Yuhů
Profil
Jediné možné řešení popsal Timy. HTML tabulka bez nastaveného rozměru. Já bych tam dodal ještě pro Explorer nestandardní atribut align, který to vycentruje i v Exploreru:

<table align="center">
Chamurappi
Profil
Reaguji na Yuhůa:
1) Pokud za standard považujeme W3C, tak není nestandardní.
2) Explorer 6 v Timyho kódu podporuje margin: auto;
Timy
Profil
Chamurappi
1) Pokud za standard považujeme W3C, tak není nestandardní. -- atribut align u table je zavržený(?) - "Deprecated", nicméně validní (transitional).
PerToon
Profil
Ale takhle bude každý řádek začít jinde, ne? Nebudou srovnaný podle levýho okraje... nebo jo?
Timy
Profil
PerToon
zkus. Vycentrovaná je pouze ta tabulka. Text v tabulce už centrovaný není.
PerToon
Profil
Jo, máš pravdu... je to tak... nejdřív zkusit a pak mluvit...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Timyho:
Zavržený, ale ne nestandardní.
Považujeme-li za standard ISO HTML, tak tam již nestandardní je :-)
Timy
Profil
Chamurappi
Zavržený, ale ne nestandardní. -- já jsem neodporoval, já jsem to jenom objasnil:-)
Georgík
Profil
Dobrý den.

All
Zapoměl jsem říci, že to potřebuji pro standard XHTML Strict. A tam m.j. neprojde klasický align.

Dělám to hlavně pro to, abych oddělil informace od formátování. Celý web je vlastně složen z dokumentů.

Velice Vám děkuji za pomoc, možná nějaký hack na CSS. (X)HTML bych rád měl validní.

S přátelským pozdravem Jirka
Timy
Profil
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<html>
<head>
<style type="text/css">
table {margin:auto}
</style>
</head>

<body>
<table>
<tr>
<td>
asdf asf as fasdf <br />
as fas fas <br />
as asd asd <br />
sadf as <br />
asf as asd fasd fasd as as as as fsdgds gsd sd sd gsdf sd sd
</td>
</tr>
</table>
</body>
</html>


tohle funguje a je to xhtml validní
Chamurappi
Profil
Reaguji na Georgíka:
Dobrý den,

nějak jsem nepochopil, proč toužíte zrovna po XHTML Strict. Oddělení informací od formátování nesouvisí s XHTML. Vyhoďte ten align a používejte HTML Strict, je lepší. Web budete mít složený z dokumentů a ne z přebytečných značek :-)

S přátelským pozdravem Chamurappi
Georgík
Profil
Dobrý den.

Timy
Víte, já jsem to úplně původně tabulkou měl, ale pak jsem si říkal takových přebytečných značek v tak jinak krásném dokumentu, to by bylo, abych něco nevymyslel. Nevím, jestli víte, ale XHTML je až od verze 1.0. Potom jsou nějaké další, ale ty já do značné míry považuji za úlet.

Velice děkuji za pomoc. Hack (nebo něco) by nebyl?

S přátelským pozdravem Jirka
Timy
Profil
Georgík
Nevím, jestli víte, ale XHTML je až od verze 1.0 -- tuším;-) Ale nedávno jsem ještě objevil xhtml basic 1.0 a nějak nevím, co to je:-/ Jinakjsem tam nechal doctype pro html4, jinak je to ale xhtml validní (tedy snad, validátorem to neprojelo).

Velice děkuji za pomoc. Hack (nebo něco) by nebyl? -- obávám se, že ne, ale třeba se ještě najde nějaký css-guru :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Georgíka:
Myslím, že Timy o XHTML ví dost, kdysi ho používal všude.

Já považuji za úlet XHTML již verze 1.0. Elementy nabízí úplně stejné jako HTML 4.01, je jen užvaněnější, takže proč se s ním chcete zdržovat?

Tabulka se ze sémantického hlediska na báseň vůbec nehodí. Ale je to v dané situaci zřejmě to nejjednodušší řešení. Chcete-li mermomocí užívat nějaký hack, považujte za hack tu tabulku :-)
Timy
Profil
Georgík
V podstatě by bylo nejideálnější, kdybyste nevyžadoval neznámou šířku. Pak by to bylo MNOHEM jednodušší.

Chamurappi
Myslím, že Timy o XHTML ví dost, kdysi ho používal všude. -- mám to brát jako poklonu? ;-)
Plaváček
Profil
Georgik: V CSS to, co požaduješ udělat nelze. Použij tabulku. Nicméně netuším, k čemu je to, co požaduješ dobré.
Georgík
Profil
Dobrý den.

Timy
Řešení o známé šířce také znám, již to tu bylo.

Chamurappi
Proč bych měl chtít nejjednodušší řešení?

All
Neví někdo o XHTML validním a šířkově elastickém řešení bez tabulek? Třeba pro Mozillu Firefox a IE zvlášť. Každý zcela jinak. Zkusím to nějak spojit později.

Děkuji za reakce.

S pozdravem Jirka
Plaváček
Profil
Myslím, Georgiku, že už ti tu bylo dvakrát řečeno, že současnými prostředky CSS vyřešit problém, který jsi nastolil, prostě neĺze a bylo ti nabídnuto i validní XHTML řešení (když už na tom trváš) pomocí tabulky. Nevím, co bys ještě chtěl víc. Jediné, co ti mohu doporučit je knihu Petra Staníčka CSS kaskádové styly, kde je celá kapitola věnována problému CSS pozicování a po jejím důkladném prostudování zjistíš, proč to, co chceš, možné není. Tímto tuto neplodnou diskusi končím s pozvzdechem "komu není rady, tomu není pomoci" :)
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0