« 1 2
Autor Zpráva
Georgík
Profil
Dobrý den.

Myslím Plaváčku, že mohu chtít od diskuze, právě to, co do ní vkládám. Když Tě to rmoutí, tak si toho nevšímej. Podívej se, co za energii jsem do fóra vložil a co se mi vrátilo.

Fórum nečte jediný pouhý designer, který má zrovna práce nad hlavu. Nějaké knížky jsem přečetl a vím, že například existují nedokumentované hacky, které již mnohdy pomohly.

Na validním XHTML trvám, podobně, jako možná Ty a vůbec nechápu, proč bych se měl spokojit s nevalidním řešením.

S pozdravem Jirka
Plaváček
Profil
Ale co je nevalidního na tabulce? Použij prostě normu, která ti to nezakazuje. Děláme to tak všichni, pokud neexistuje jiné, lepší řešení. Ostatně od toho jiné normy existují, aby se používaly, když je třeba.

Obecně vzato CSS hacky jsou tak jako tak cesta do pekel a v tomto případě ti ani nepomohou, protože chceš po technologii něco, co prostě nedokáže. Respektive našlo by se snad řešení pro moderní prohlížeče, ale nikoliv pro Internet Explorer.

A když už jsme u té energie, věnoval jsem téměř půl hodiny svého času osvěžování svých znalostí CSS a podnikl jsem pár pokusů, abych našel řešení, které by vyřešilo tvůj problém. Nenašel jsem ho a pochybuji, že ho najde někdo jiný. Ne pomocí CSS.

Snad by to šlo obelstít javascriptovou obezličkou (což by splňovalo tvůj požadavek validity), ale na JS nejsem odborník a to už jsme navíc mimo téma.
Georgík
Profil
Dobrý den Plaváčku.

Jako výborný webdesigner jsi důležitý potencionální cíl mého snažení na diskuzi a investoval jsi hodně energie, díky. Bohužel shodou okolností jsi nepochybně přišel na jiná, než mně momentálně potřebná, zákoutí - třeba hacky - z oblasti webdesignu, než ti profesionálové, které jsem původně hledal.

Dlužno dodat, že si také nejsem jist, jestli mé "centrálně naplánované" řešení vůbec existuje a hlavně, jestli je vůbec někomu přístupné.

Řešení zřejmě nechám samovolně dozrát a časem se uvidí. Ale na naprosto perfektní řešení nerezignuji. Jen to zatím odložím. Nakonec to přinejhorším obelstím JavaScriptem. Žádný uživatel nebude litovat a uživatelé moderních prohlížečů již vůbec.

S těmi moderními prohlížeči to je svatá pravda, Internet Explorer by měl dostat takový ten Zlatý citrón za nejvíce zničených webdesignerů a webprogramátorů.

Tabulky v CSS ano, ale jen v případech, pro které jsou tabulky určeny. Zároveň nechci, aby Internet Explorer těžil ze své relativně dobré schopnosti pracovat s tabulkami, zejména na úrovni zastaralé verze 4 (bez CSS a CSS1) a dále s CSS v quirk módu špinavých triků. Ale například i v standards-compliant módu nečistých her.

Přiznám se, rád bych pomohl urychlit přechod na validní aplikace postavené na layoutu z tagů div. Ten přechod, který, jak doufám, vytvoří tlak právě na výrobce Internet Exploreru, Froont Page a podobných, které ať uživatel dělá, co chce, produkují mírně řečeno silně ne-validní kód. Když v tomto oboru již tak špatně funguje klasická tržní konkurence.

S pozdravem Jirka
Chamurappi
Profil
Reaguji na Timyho:
nedávno jsem ještě objevil xhtml basic 1.0 a nějak nevím, co to je :-/
Další skládačka z XHTML modularizace zaměřená opět na různá malá chytrá zařízení. Pochybuji, že ideu modularizace něco na světě podporuje. W3C měří úspěšnost činností, ne výsledky.


Reaguji na Plaváčka:
V CSS to, co požaduješ udělat nelze
Nejsem si tím jist. Specifikace CSS jsem zatím tak důkladně nepitval, existuje v nich příliš mnoho vazeb, příliš mnoho možností. Takže vyslovím domněnku, že podle návrhu CSS 2.1 toho dosáhnout lze s využitím vlastnosti display: inline-block; -- alespoň když jsem si s tím hrál včera v Opeře, tak mi to fungovalo.

Jinak pro zajímavost: v Netscapu 4 by mělo fungovat float: center;


Reaguji na Georgíka:
Obdivuji váš kultivovaný projev a vaši důvěru ve W3C.

Proč bych měl chtít nejjednodušší řešení?
Chtěl jste mít „krásný dokument“ bez přebytečných značek. Alespoň to tak vypadalo, než jste začal vyžadovat XHTML.

Neví někdo o XHTML validním a šířkově elastickém řešení bez tabulek? Třeba pro Mozillu Firefox a IE zvlášť.
Nechápu, jaký smysl má rozlišení prohlížečů a zároveň zachování XHTML validity. Vždyť Explorer ani XHTML nezná.

Chcete řešení výhradně pro Explorer? Napadá mě několik způsobů, zde nabízím jeden z nich: Zamezte zalamování řádků (tvrdými mezerami nebo CSS vlastností white-space: nowrap;) a nastavte nulovou šířku <div>u, který bude vycentrovaný. Explorer ho sám natáhne na potřebnou šířku a zachová pozici uprostřed. Toužíte-li po rozlišení prohlížeče CSS hackem, dejte před vlastnosti určené pro Explorer třeba pomlčku. Vy ale chcete užívat „standards-compliant“ režim, který se vyznačuje tím, že není stabilní, neb výrobce prohlížeče si vyhrazuje právo nebrat ohledy na zpětnou kompatibilitu, ani na vaše hacky. Tímto drsným nedostatkem quirk režim netrpí, což je jeho velké plus. To jste zvážil?

Na validním XHTML trvám
Nechcete přebytečné značky a zároveň trváte na XHTML. Na jazyku s mizernou podporou a pochybnou budoucností. Co máte proti HTML 4?

vůbec nechápu, proč bych se měl spokojit s nevalidním řešením
Připomenu vám vaši citaci: „Díky Microsoft Internet Exploreru 6 mi vývoj všech trochu složitějších stránek podle standadů trvá nejméně 2x déle

Již dva dny zde hledáte řešení problému, který šlo řešit v Exploreru 4 -- rok před vydáním CSS 2 -- způsobem, který jsem popsal výše. Vývoj podle standardů vám trvá déle, protože vaše oblíbené standardy nerespektovaly již existující implementace a minoritní prohlížeče již jejich dodržováním neměly co ztratit. Nekompatibilita mezi majoritním prohlížečem a zbytkem světa je kvůli W3C takřka nevyhnutelná. Vám nepřipadá divné, že sjednocující standard není jednotně podporován? Myslíte si, že kdyby místo zlého Microsoftu vládl na trhu hodný Netscape/Mozilla, že byste byl spokojenější? Podívejte se třeba na okolnosti zmatku v box modelu. Otázka zarovnání básně se opírá o podobnou historii.

Já osobně se spokojím ve většině případů s nevalidním řešením. Ne proto, že bych validní neuměl. Ne proto, že bych neuměl či nechtěl používat kaskádové styly. Dle mého názoru si konsorcium W3 nezaslouží, abych vůči němu zaujímal specifický přístup při kódování stránek. Nevidím jediný důvod, proč brát ohledy na něj. Vidím jen důvody, proč brát ohledy na rozšířené prohlížeče.

Přiznám se, rád bych pomohl urychlit přechod na validní aplikace postavené na layoutu z tagů div
Pomohl komu? Přechod čeho? Validita a sémantika jsou dvě rozdílné věci. Validní je i deset do sebe zahnízděných tabulek. Sémanticky né nekorektní layout složený z <div>ů nevyžaduje validitu.

Element <table> s atributem align je nejjednodušším zpětně i dopředně kompatibilním řešením vašeho problému. Hledat složitější konstrukce jen kvůli sémantice je pitomost. Chcete-li mít validní XHTML, použijte Transitional DTD, v níž align je.

Když v tomto oboru již tak špatně funguje klasická tržní konkurence
Konkurence již celkem funguje, z monopolu se stává oligopol. Máme více prohlížečů, které lákají uživatele vším možným, zvyšují komfort života na webu. Uživatele zpravidla nezajímá W3C. Povinností webmastera není vyvíjet jakýsi tlak ve jménu posvátného webového standardu, ale přizpůsobit se aktuálnímu stavu.
Timy
Profil
Chamurappi
alespoň když jsem si s tím hrál včera v Opeře, tak mi to fungovalo. -- no ono by mělo stačit tu tabulku přepsat do css:

<div style="margin:auto;display:table">
<div style="display:table-cell">
asfsafas
</div>
</div>

ale nefunguje to v IE.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0