Autor Zpráva
jefitto44
Profil
Chcel by som sa opýtať, či sa dá cez CSS urobiť vlastná rolovacia lišta, ak používam niekde na nejaký element overflow:auto; a nechcem, aby sa tam zobrazila štandardná lišta, ale mnou vytvorená, resp. zmenená. Sú na to nejaké príkazy? Či ako na to?
Keeehi
Profil
Ano dá. Použiješ overflow:hidden, lištu si vyrobíš jak uznáš za vhodné a scrolluješ javascriptem. Kromě toho, že je to fuj, tak si dej pozor na problémy s kompatibilitou při vypnutém javascriptu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na jefitta44:
V Explorerech jde posuvník nabarvit. Ve Webkitu mu jde měnit obrázky.

nechcem, aby sa tam zobrazila štandardná lišta
Proč ne? Uživatel by jí snad nerozuměl? Nebo je ve hře nějaký důležitější faktor, než použitelnost?
jefitto44
Profil
Proste tam chcem niečo také, ako je štvrté zľava
http://1.bp.blogspot.com/-UqSowgCpkVw/T2CwO9QID5I/AAAAAAAAC8c/mXMiHQGKc_g/s1600/html%2Btext%2Barea%2Bwith%2Bscroll%2Bbars.jpg
_es
Profil
jefitto44:
Zo stránok, ktoré mi takto „vylepšia“ ovládacie prvky, ihneď idem preč.
jefitto44
Profil
Ty možno áno, ale mnoho ľudí nie...
Joker
Profil
jefitto44:
Ty možno áno, ale mnoho ľudí nie
Počet lidí, kteří z nahrazení standardních ovládacích prvků proprietárními budou zmatení, případně jim ty proprietární vůbec nebudou fungovat, bych nepodceňoval.

Obecně, pokud nějaká funkčnost je standardně realizovaná nějakým způsobem a uživatelé jsou na to zvyklí, udělat to nějak jinak je vždycky problém, nevýhoda.
Aby to mělo smysl, muselo by to být vyvážené přínosy stejné nebo větší důležitosti.

I kdyby skutečně „mnoho ľudí nie“, i kdyby „mnoho“ bylo třeba 90%, pořád to znamená ztratit 10% návštěvníků úplně zbytečně.

Šlo by samozřejmě namítnout, že proprietární rolovátka nemusejí vypadat a fungovat zásadně odlišně od těch standardních. Pořád ale bude nutné řešit kompatibilitu a hlavně se nabízí otázka, proč to pak vůbec dělat (tzn. proč se patlat s tím aby to bylo prakticky stejné jako standardní funkčnost, když můžu rovnou bez práce použít tu standardní funkčnost).


Doplnění, jestli to je ten s tím tlustým modrým posuvníkem, tak to je myslím systémový z Mac OS X.
Takže uživatelé s příslušným systémem to tak uvidí normálně.
Případně kdo by po něm toužil, určitě se takový vzhled dá nainstalovat i do Windows a Linuxu.
jefitto44
Profil
Dobre, tak si predstavte, že mám túto stránku http://www.pasostudio.sk/ a mám tam nahodený v contente overflow:auto s výškou povedzme 500px. To znamená, že chcem, aby sa mi tam zobrazilo iba tých 500px a ostatné sa bude rolovať... teraz si predstavte, že sa tam zjaví to štandardné rolovatko... no ako asi bude vyzerať tá stránka?
_es
Profil
jefitto44:
no ako asi bude vyzerať tá stránka?
No ako stránka v prehliadači s normálnymi ovládacími prvkami okolo. Čo iné špeciálne by si chcel? Na čo bude návštevníkovi nejaké iné „rolovátko“? Sa mu s ním snáď bude „rolovať“ stránka nejako lepšie?
Joker
Profil
jefitto44:
chcem, aby sa mi tam zobrazilo iba tých 500px a ostatné sa bude rolovať... teraz si predstavte, že sa tam zjaví to štandardné rolovatko... no ako asi bude vyzerať tá stránka?
V mém prohlížeči takhle:


Barvu posuvníku bych na tom viděl spíš jako vedlejší problém.

V dané situaci bych spíš doporučil stránkování než rolování. Nechcete výšku toho prvku omezit na nějaký určitý rozměr, ale na určitý počet příspěvků.
Už proto, že kdybych si chtěl pustit nějaké to video, byl by vopruz si nejdřív posouvat stránku abych viděl celý ten rolovací prvek a potom si nastavovat ještě ten rolovací prvek tak, aby v něm bylo vidět celé video (nejvtipnější by bylo, kdyby u některého videa některý jeho rozměr přesáhl rozměry toho rolovacího prvku).
jefitto44
Profil
Joker, pasostudio je prvá stránka, ktorú som našiel na nete... nie je to konkrétne a nepotrebujem to pre túto stránku. Ale dik aj tak :)
Joker
Profil
jefitto44:
nie je to konkrétne a nepotrebujem to pre túto stránku
Aha, tak přesto se na tom daly ukázat některé možné problémy, které se týkají i jiných stránek.
final
Profil
existuje na to xy pluginov, stačí hľadať
jefitto44
Profil
Pluginov do čoho? Do html? Do CSS?

Nie, ja proste nechcem tam to rolovatko normálne, lebo by celkom pokazilo dojem zo stránky... potrebujem tam niečo tmavé... povedzme tenká zaoblená lišta, v ktorej by povedzme bol modrý behúň (oválneho tvaru) a s ním by sa rolovalo
_es
Profil
jefitto44:
O akom „rolovátku“ vlastne píšeš? O tých dvoch, čo sú podľa potreby okolo stránky, alebo máš na stránke elementy, do ktorých sa nezmestí ich obsah a až o tie „rolovátka“ ti ide? V [#3] si sa mohol dozvedieť, že cez CSS to funguje len v niektorých prehliadačoch aj to rozdielnym spôsobom. Riešenie v [#2] má zase iné nedostatky - to „rolovátko“ môže byť menej funkčné než originálne.

nechcem tam to rolovatko normálne, lebo by celkom pokazilo dojem zo stránky...
Dojem skôr pokazí to, ak na stránke nebude nič zaujímavé. Na nejaké špeciálne „rolovátka“ sa ti návštevníci vykašlú, prípadne ich ešte aj znechutia.
Chamurappi
Profil
Reaguji na jefitta44:
ja proste nechcem tam to rolovatko normálne, lebo by celkom pokazilo dojem zo stránky...
Dojem nejspíš nejvíc pokazí, že tam vůbec nějaké rolovátko je. Na tom, jak vypadá, už tolik nesejde.
jefitto44
Profil
Proste bude tam niečo také Liberálův nářek ibaže to bude jedno a bude to mať výšku 500 px (napríklad...) No a tak keby bolo to rolovatko tenšie, v zelených odtieňoch a robené takým štýlom, ako som uviedol vyššie... to chcem dosiahnúť
_es
Profil
jefitto44:
No a nebude lepšie to spraviť tak, aby žiadne „rolovátka“ uprostred stránky neboli?
Joker
Profil
jefitto44:
A jak hodláte řešit mnou výše naznačený problém s dvojitými posuvníky a v horším případě situaci, kdy v prohlížeči nebude ani těch 500px na výšku*?


* Vůbec nemluvím o mobilech. S dnešními širokoúhlými monitory, kdy nejrozšířenější vertikální rozlišení je 768px a existují uhozená rozlišení jako 1600x900 (legrační, když stolní počítač má menší vertikální rozlišení displeje, než mobil za ~2000 Kč), je 500px výšky překvapivě hodně.
Viděl jsem i prohlížeč, kde na stránku zbývalo snad méně než 400px výšky. Na můj návrh odstranit několik řad různých toolbarů majitelka reagovala, že je tam chce a že jí to takhle vyhovuje.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0