Autor Zpráva
janbarasek
Profil
Ahoj,
pracuji na projektu, kde jsou výukové videa matematiky. Většina z nich je zdarma (ty nahraji na YouTube a do stránky vložím jen vygenerovaný iframe). Rád bych ale některé "lepší" videa nebo celé kurzy s výkladem určité látky udělal jen pro platící uživatele (protože jejich vyrobení trvá i více jak měsíc a obsahují mnoho hodin materiálu).
A vás se ptám: Jak? Můžete zhodnotit případné řešení a napsat, které je asi nejlepší?

Určitě tu padne možnost, že mám videa umístit k sobě na server a do stránky vložit vlastní flashový přehrávač (to ale neumím a ani netuším, jak se to dělá - já se vyznám spíše v PHP a C++), dále mě napadlo videa vložit na YouTube jako neveřejná a jen platící uživatelé budou znát odkaz (tam ale hrozí, že to nečestný návštěvník rozšíří dál).

Pokud bych měl videa u sebe na serveru, tak by to asi nebylo úplně výkonově jednoduché, že? Vůbec nemám představu, jak moc je to pro server náročné (jenom čtení z disku ale asi nebude zas taková katastrofa, když se to udělá správně). Můžete mi doporučit nějakou konfiguraci, jakou by ten server zhruba měl mít? Očekávám, že na serveru by bylo minimálně 50GB videí a v jeden okamžik je bude průměrně sledovat asi 30 platících uživatelů.

Děkuji.
Krakatoa
Profil
Podle mě je nejvhodnější si videa uložit k sobě na server / hosting.
Přehrávání řešit pomocí html5 (podpora už 81%), v případě, že nebude dostupné tak pomocí flash přehravače, případně volitelně.
Návodů na vložení videa pomocí html5 je spousty.
Najít na netu vhodný flash přehravač snad taky nebude problém, návod k němu taky ne, vše by měla být triviální záležitost.
Pokud se jedná o výuková videa tak předpokládám, že jsou víceméně statická, vhodným způsobem enkodování jde snížit jejich velikost na minimum při zachování dostatečné kvality.
Volit kontejner mp4, enkodovat pomocí x264 na konstantní kvalitu (parametr crf, defaultní je 23, vyzkoušet a použít co možná nejvyšší (= výsledný soubor s co nejnižším bitrate)), netuším kolik těch videí máš a co je to za videa, ale 50 GB to nakonec určitě nebude, pokud je takto zoptimalizuješ.
Zvuk enkodovat do AAC (Nero AAC enkoderem (parametr q a zvolit co nejnižší) nebo enkoderem od aplu co je v QuickTime (na to je utilitka)).
Požadavek na hosting / server bude hlavně aby zvládal připojení, tedy když to vemu odhadem, 1080p vyuková (statičtější) videa s vysokou kvalitou můžou mít odhadem do 1500 kbps při vhodném způsobu enkodování (viz výše). Pokud jich bude 30 tak připojení musí zvládat 45000 kbps a k tomu ještě přičíst dostatečnou rezervu (například skrz to, že videa mají variabilní bitrate, ale to zas váceméně vyrovnává buferování).
Jesli se nepletu, máš hosting na wedosu, ten má jak rychlé využitelné připojení?
janbarasek
Profil
Krakatoa:
Přehrávání řešit pomocí html5 (podpora už 81%)
To mě napadlo taky, to bych dokonce uměl i sám nakódovat. Spíše se bojím Exploreru (který nemám jak otestovat, protože mám na počítači jen Linux) a také se bojím toho, že by šlo video jednoduše ukradnout. Flash se mi po technické stránce nelíbí, protože má mnoho nevýhod (je pomalejší, má zbytečně vysoké nároky na paměť, prohlížeč musí mít nainstalovaný plugin, ...), ale zase si říkám, že se z něj budou ty videa krást hůře.

Pokud se jedná o výuková videa tak předpokládám, že jsou víceméně statická
Záleží jak se to vezme. Videa jsou točené hodně kvalitní kamerou a přednášející vysvětluje látku u tabule. Jedná se o videa z vysokoškolské matematiky. Šlo by to i softwarově, ale byla by to nuda. Sázím na "osobní" kontakt s divákem vs. učitel. Videa mám připravené zatím ve formátu AVI a mají něco málo přes 50GB, ve formátu MP4 budou mít odhadem asi tak 85% původní velikosti (zkušenost s předchozím renderem). Kvalitu se mi moc snižovat nechce, jde o to, aby byla tabule dobře čitelná, protože vyučující píše fixem přes poměrně velkou plochu.

Požadavek na hosting / server bude hlavně aby zvládal připojení
No, toho se bojím nejvíce. Paralelně s tím by ale ještě někde měl běžet web a databáze, což se taky lehce projeví na zátěži (ale pravděpodobně vůči videu minimálně).

Jesli se nepletu, máš hosting na wedosu, ten má jak rychlé využitelné připojení?
Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně vážný projekt, tak jsem se rozhodl investovat do architektury a nedělá mi problém koupit hosting/VPS kdekoli jinde, pokud se bude jednat o kvalitní službu.

Jinak děkuji za názor. :)
Krakatoa
Profil
janbarasek:

Explorer mám, klidně otestuju za tebe. Co se týče klasických flash přehrávačů, tak ty mají link na video v html kódu, takže ta obtížnost při kradnutí vyjde nastejno. Otázku obtížnosti při kradnutí videí bych neřešil, podle mě je to zbytečné, kór když se jedná o uživatele, kteří se zajímají o vysokoškolskou matematiku.

Pokud jsou videa točená hodně kvalitně, tím líp, o to níž se může jít s bitrate. AVI ani MP4 není formát, ale kontejner, v sobě můžou mít tytéž videa. Když ti napíšu mail, pošleš mi jakoukoliv 5 - 10 minutovou ukázku videa? Předvedu ti názorně nejlepší způspob převodu, podle mě budeš překvapený .-)
Fisir
Profil
Reaguji na Krakatou:
Není žádoucí přesouvat konverzaci na soukromé kanály, radši se poděl tady. Pokud je veřejný dotaz, měla by být veřejná i odpověď.
Krakatoa
Profil
Fisir:
Pokud dá link na 5 - 10 minutové zdrojové video sem, tak proč ne.
janbarasek
Profil
Krakatoa:
Ok, tak jsem na web nahrál pár sekund ukázkového videa, které by jinak skončilo v koši. Stáhni si ho na úložišti. :)
Budu rád, když mi přerenderovanou verzi (jak jsi psal) nahraješ na nějaké úložiště, kde bude soubor dlouhodobě dostupný pro uživatele z budoucnosti. Hádám ale, že úspora nebude příliš veliká (maximálně 10%). Video dostupné ke stažení jsou "surová data", co produkuje kamera - lepší snímač nemám k dispozici (resp. ten, kdo přednáší).

PS: Původní odkaz jsem musel změnit přes zkracovač, protože mě nechtělo fórum pustit odeslat příspěvek s předchozím odkazem... ach jo.
PS^2: Aha, takže mě to nepustilo ani se zkracovačem... mám já toto zapotřebí... mělo by se to nějak vychytat. Trvalo mi 5 minut, než jsem našel zkracovátko, které antispam nezná.
_es
Profil
janbarasek:
Původní odkaz jsem musel změnit přes zkracovač, protože mě nechtělo fórum pustit odeslat příspěvek s předchozím odkazem... ach jo.
To je úmyselné, viď Povídání o živých ukázkách » Co živá ukázka není?.

mělo by se to nějak vychytat.
Dať do „sprostých“ slov ďalšie „zkracovátko“ a viď Povídání o živých ukázkách » Co je živá ukázka?.
Krakatoa
Profil
janbarasek:
Udělal jsem tři nástřely.
Video enkodováno pomocí x264 s parametry crf 23 (což je defaultní nastavení x264, 43 % původní velikosti), crf 26 (23 % původní velikosti) a crf 30 (10 % původní velikosti).
Audio pomocí nero aac enkodéru s parametrem q 0.2
Takže úspora je relativně velká.
Podle mě na filmy je vhodné použít crf kolem 23, na podobné videa jako toto bych volil klidně crf kolem 26 (menší kvalita).
Když vemu to crf 26, tak to máš velikostně na 23% toho původního (úspora 77 %), průměrný datový tok konkrétně tohoto videa 558 kbps (max. 880 kbps), pokud se bude stahovat 30x paralelně tak to máš 16 740 kbps, takže by to datově zvládal i ten free vps, na kterém to mám (ten má připojení 50 000 kbps)...

Máš to tu:
http://soft.vserver.cz/br/
Dlouhodobě to dostupné nebude, časem to smažu.
Přehrát to jde v prohlížeči s podporou html5 videa (h264 a aac), případně si videa můžeš stáhnout.

Vyhovuje? Nebo je problém s kvalitou? Cokoliv se dá nastavit jinak.
Jo ještě doplním, zdrojové video je na 15 fps a kvality takové jaké je, takže pokud se někomu nelíbí kvalita enkodovaných videí tak i na toto se musí brát zřetel :-)
Jo a Firefox používá k přehrávání h264 videa Media Foundation (Vista a výš), na Linuxu umí html5 video (h264/aac) myslím Chrome.
Lída
Profil *
Krakatoa:
Zdravím.. řeším stejný problém; jak zpřístupnit videa na stránce jen pro platící členy. Píšete to tu nejspíš moc pěkně, jenže já tomu vůbec nerozumím. Neexistuje nějaké instantní řešení? Klidně bych zaplatila za to, že mi to někdo vytvoří a naučí mě stránku ovládat, ale ani nevím, na koho se obrátit. Zkusila jsem pár firem zabývajících se tvorbou www, ale řekli mi, že to nedělají. Nemáte nějakou radu? Díky..
Keeehi
Profil
Instantní řešení neexistuje. A určitě jsou firmy, které to zvládnou, takže by mělo stačit se poptat u dalších. Nepopsala jsi, jaký tvůj projekt je ani jak je velký, takže se to velmi špatně odhaduje, ale cena může být klidně v řádech desítek i stovek tisíc. Záleží, jaké máš představy a případně rozpočet.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0