Autor Zpráva
Xperia
Profil
Ahoj,

v současné době si "hraju" s neuronovou sítí :-) Nějak se mi to zalíbílo.

Chtěl bych se obrátit na některé z Vás, které s nimi mají zkušenosti. Např. napadlo mě, že by (samoučící) neuronová síť mohla vyhodnocovat úspěšnost doručení.
Na http://ann.thwien.de/index.php/Main_Page jsem nalezl zajímavou knihovnu, nicméně nemám vůbec ponětí, v jaké formě a jaká data by měla do neuronové sítě vstupovat. Výkon neřešte :-)

Chtěl bych třeba vyhodnocovat:
- příjmení (nic ve zlém, ale zaslat něco Demeterům se prostě nevyplácí)
- jméno
- čas
- je svátek
- prohlížeč
- OS uživatele
- mobil ?
- Apple zařízení ?

Je to vůbec reálné (opravdu neřešte výkon) ? :-)

Samozřejmě by šla vytvořit funkce, která např. neúspěšná jména hledá v poli apod. a podle toho určuje snižuje celkovou váhu...
Alphard
Profil
Jde o klasifikační problém a učení s učitelem. Na tohle se neuronové sítě používají a požadovaný výsledek úspěšnost/neúspěšnost doručení, tj. 1/0, je ok. Zbývá rozebrat vstupní data.

Neuronová síť se při učení bude snažit hledat koeficienty, podle kterých určí výsledek pro nové vzory. Nové vzory se typicky liší od těch vstupních, ale mají mít podobný charakter. Liší se například hodnotami, ale s tím, že menší změna odpovídá větší podobnosti. Graficky ve 2D si to lze představit jako aproximaci.

(Obrázek je z www.root.cz/clanky/biologicke-algoritmy-4-neuronove-site)

Jaká data lze tedy reálně použít?
- Čas je ok, můžeme rozumně předpokládat, že objednávka uzavřená ve 19:28 má blízký vztah v objednávce uzavřené v 19:20. Tohle by se měla NS bez problémů naučit, tím ale neříkám, že neexistují jednodušší metody.
- Naopak jména se mi na vstup neuronové sítě zdají nevhodná. Tento typ dat nelze zobecnit, síť se bude učit pouze konkrétní případy, což popírá smysl celé myšlenky. Když bude v učícím souboru několik Lucií, síť se to naučí, ale už nezobecní výsledek na Lenku. Kdyby se našel opravdu velký vstupní soubor dat a vytvořila se velká síť, snad by se dala naučit, aby si všímala různých národnostně charakteristických znaků ve jméně, ale tohle opravdu nebude moc lehké.

Zajímvější by bylo kombinovat více vstupních parametrů.
Xperia
Profil
Alpharde,

napadá Tě, co vše na objednávce by šlo projet neuronovou sítí? Představ si běžnou objednávku v e-shopu (plus skryté info - IP, ...)
Mám problém rozlišit, na co je neuronová síť vhodná



Jinak, máte někdo nějaké představy uplatnění neuronové sítě v domácnosti? Na něčem bych si to rád vyzkoušel ale netuším na čem :-)
Nebo i uplnění jinde? Např. OCR, face detect, ...
Petr_D
Profil
Xperia:
Sbírám data dotazníkovým systémem Limesurvey, pro další zpracování mám Statistiku SPSS a NeuroSolution. Projekt mám v začátku a vůbec nevím, zda z něho něco bude. Každopádně, pokud je vaše nabídka stále aktuální a máte-li zájem o opravdu zvláštní použití neuronových sítí, můžete se mi ozvat. http://petrdrbohlav.sweb.cz

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0