Autor Zpráva
candiess
Profil
Ahoj všichni,
mam takový, možná trochu UX dotaz.

Na většinu projektů se již snažím implementovat podporu gest na mobilu (Hammer.js) a všechno funguje jak má, jde mi ovšem o tu druhou stránku věci a to sice jak říct uživateli, že gesta používat může.

Jsou na toto již nějaké standarizované ikony? Nebo při načtení stránky vyskočí pop-up okno? Nebo nějaká vysvětlující animace?

Děkuji za všechny postřehy!
Chamurappi
Profil
Reaguji na candiesse:
Jsou na toto již nějaké standardizované ikony?
O žádných nevím.

Nebo při načtení stránky vyskočí pop-up okno?
Jen, pokud jsou gesta důležitější než cokoliv, kvůli čemu člověk mohl přijít.

Nedávno jsem na jeden web dělal posun sloupců tabulky dotykovým gestem (bez knihovny) a do volného místa v levém horním rohu jsem dal statický symbol pravé ruky s nataženým ukazováčkem, pod nímž byla šipka doleva… tento symbol se při prvním posunu tabulky odsune mimo viditelnou plochu, ale v tu chvíli už uživatel pochopí, že jde tahat doleva i doprava. Když jsem to pak dal k vyzkoušení jinému člověku, pochopil, co ikonka sděluje, ale při prvním pokusu táhnout ho prohlížeč posunul v historii, protože stránku chytil moc na kraji. Nevím, jak ikonou vysvětlit, že se nemá chytat na okraji.

Před dvěma roky jsem také programoval gesto pro znovunačtení dat, které vymyslel Twitter – tažením směrem dolu za horní hranicí stránky. Testovací uživatelé se ozvali, že to koliduje se standardním gestem, kterým se v některých telefonech vyvolává adresní řádek prohlížeče, takže se to ani nedostalo do ostrého provozu.

Možná se mýlím, ale nemyslím si, že se gesta v prohlížečích nějak víc ujmou a že vznikne v oblasti použitelnosti nějaký de facto standard v tom, jak věci dělat.
Str4wberry
Profil
Upozorňovat na gesta a podobné pokročilé ovládání bývá dobré nějak nenásilně, tedy pokud na tom nestojí celé ovládání aplikace.

Příklad: Kromě posouvání gestem půjde totéž udělat šipkou „>“. Když na tu šipku člověk párkrát ťukne, zobrazí se mu nápověda/tip, že totéž jde pohodlněji dělat gestem.

Pro grafické znázornění je asi nejlepší, jak píše Chamurappi, nějaká ta ruka s prstem a šipkou do strany.
candiess
Profil
Děkuji Vám pánové mnohokrát, tak nějak jsem to tušil jen jsem se chtěl ujistit, zdali se nebere na trh nějaký nový trend, který by tohle měl zmáknuté. Samozřejmě, na gestech nestojí celá aplikace, jde o dopřání většího komfortu uživateli.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0