Autor Zpráva
Rodgers23
Profil
Ahoj,
prosím o radu. I když jsem se mrkl na různé debaty o pozicování a vycentrování stránky, nemohu najít otázku na můj problém. Mám stránku, kde všechny layouty jsou obalený divem:
#wrapper{    
    margin: 0 auto;    
    width:1100px;
}
. A některé layouty v tomto hlavním divu jsou v absolutní pozici. Když ale změním velikost stránky, web se mi rozsype. Je mi jasné, že layouty s absolutní pozici mi zůstanou na tom samém místě, takže se mi nepřizpůsobí velikosti zobrazení. Takže se ptám...mám úplně vynechat absolutní pozici a pohrát si stím přes float, margin atd...nebo se to dá nějakou fintou udělat jinak. O relativní pozici jsem se dočetl jen negativní věci. Díki moc za každou radu
mimochodec
Profil
Rodgers23:
.mám úplně vynechat absolutní pozici
Ano.

O relativní pozici jsem se dočetl jen negativní věci.
Tos asi četl nějaké zvláštní zdroje. Relativní pozicování je v pohodě. Vycentrovaný wrapper a v něm podle potřeby různě floatující obsah mi připadá jako nejčastější řešení.
juriad
Profil
mimochodec:
O relativní pozici jsem se dočetl jen negativní věci.
Tím nejspíš myslel pozicovat relativně v kombinaci s top/left. To je cesta do pekel.

Rodgers23:
position: relative se vskutku hodí (až na výjimky) na jedinou věc, a totiž udání souřadnicového systému pro absolutně pozicované potomky. Pro tvorbu layoutu se nehodí nikdy.
Tomáš123
Profil
Rodgers23:
mám úplně vynechat absolutní pozici
Nemusíš.

juriad:
... Pro tvorbu layoutu se nehodí nikdy.
Bojím sa, že tom mohlo vyznieť inak ako si myslel.

Rodgers23:
Absolútna pozícia je pri stavaní layoutu sama o sebe, ako si sám odhalil, nestabilná. Každý absolútne poziciovaný prvok predvolene odpočítava pozíciu od prvku <body>. Na zmenu tohoto správania existuje relatívna pozícia (position: relative). Deklarovaním prvku position: relative definujeme pre vnorené absolútne poziciované prvky nový počiatok súradnicového systému a poloha už sa nepočíta od <body> ale od iného, stabilnejšieho, šírku nemeniaceho elementu.

Teoreticky, je to dobrá pomoc, ale absolútne poziciovaný prvok potrebuje deklaráciu svojich šírkových rozmerov. Nejde tak dosiahnuť toho, čo sa pomocou floatu a marginu celkom ľahko dá - vytvoriť relatívne dobre šírke okna prispôsobivú stránku.

Ak ťa to zaujíma, pripravím ti ukážku, ak nie, vieš, že môžeš ostať aj pri poziciovaní.
Rodgers23
Profil
Takze kdybych vynechal uplne pozicovani pomoci absolute ci relative, bude to chyba? Stranku jsem si jiz jinak rozvrhl a jednotlive layouty tam umistuji pomoci margin a float. Kdyz tam totiz budu mit jakoukoliv pozici absolute, tak pri zmenseni ci zvetseni stranky mi to bude delat jak se rika bordel. Mam totiz rozsahlejsi web a kdyby se nahodou zadarilo, chtel bych na nem umistit postupem casu i nake reklamy
mimochodec
Profil
Rodgers23:
Nejlepší bude, když sem dáš odkaz. Pokud nechceš, můžeš to dát na http://kod.djpw.cz/
Rodgers23
Profil
Tak tady je návrh jedné z mých šablon bez pozicování absolute a relative: http://kod.djpw.cz/cipb
Rodgers23
Profil
Podle mě bude asi nejlepší dát jednotlivé bloky stránky do pozice relative a v nich dceřinné layouty udělat v pozici absolute a je to. Zkoušel jsem to i při zmenšení stránky a v pohodě.
mimochodec
Profil
Rodgers23: čekal jsem tady větší odezvu, nejsem zrovna super kodéor, jsou tady lepší odborníci. Ale je léto, tak tady není tak živo. Vidím jen detaily:

Vnitřním divům #sidepane, #rightside a #content zadáváš šířku. zadával bych spíš margin, případně těm o úroveň výš padding. Taky se zamysli, jestli ty tři vnitřní vůbec potřebuješ. Taky si nejsem jist, jestli #header musí mít zadanou šířku. Ale jinak mi ten kód připadá rozumný.
Rodgers23
Profil
mimochodec: ok, díki

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0