Autor Zpráva
ondra256
Profil
Zdravím,

rád bych se vás zeptal na názor ohledně html editorů.

Dříve jsem použival wysiwyg nebo tynimce editor, ale ty bohužel nefungovaly moc dobře. Stávalo se často, že to rozhodilo web z důvodu přidávání html tagů.

Je nynější situace stále taková nebo již došlo ke zlepšení a lze tedy spolehlivě editory používat? Dobré zkušenosti mám s texy, ale rád si nechám poradit.

Co používáte vy?
Keeehi
Profil
Každý je něco jiného.
WYSIWYG je název kategorie kam editor jako TyniMCE nebo CKEditor patří.

Texy je naproti tomu značkovací jazyk. Do této kategorie dále patří třeba Markdown, BBCode, Wiki markup ale i HTML.

No a celkem nedávno doběhla úspěšně kampaň pro zafinancování prosemirror. Ještě jsem neměl čas to sám vyzkoušet, ale logicky mi to dává smysl.
ondra256
Profil
Položím otázku jinak: Je nějaký takový editor již v dnešní době opravdu použitelný?
Joker
Profil
ondra256:
Stávalo se často, že to rozhodilo web z důvodu přidávání html tagů.
V tom případě byla nejspíš chyba na straně toho webu, resp. v integrování editoru do webu, nebo v přebírání výstupu z editoru.

lze tedy spolehlivě editory používat?
Podle mě to šlo dřív a jde to i teď.
Samozřejmě ale ne tak, že prásknu na stránku editor a cokoliv z něj vyleze pošlu 1:1 do databáze a následně na stránku.

Ohledně toho, jestli používat WYSIWYG editor (TinyMCE, CKEditor), nebo nějaký druh značkování (BBCode, Texy), záleží podle mě na typu uživatelů webu.
Cílová skupina některých stránek třeba Texy bude používat bez problému, od cílové skupiny jiných stránek se to očekávat nedá.
Str4wberry
Profil
Yuhů poslední roky doporučuje Microsoft Expression Web.

Osobně na jednom webu s WordPressem používám TinyMCE (nebo co je tam výchozí) a dost mě ten editor štve. Typicky v kódu nechává různé nadbytečné mezery / prázdné odstavce a podobně. Některé konstrukce jako třeba odstavce v <li> v něm neumím udělat.

U Texy/Markdown si nepamatuji syntaxi a neznám pro ně nějaký dobrý editor. Úsporná syntaxe je hezká, ale bez editoru, co rozumně umí klávesové zkratky, to moc pohodlné není. Tím mi hodně vyhovuje zdejší editor, který sice používá BB kód, ale člověk s ním prakticky nepřijde do styku, protože vše ovládá klávesovými zkratkami.

Nejraději momentálně píšu texty v HTML, protože to znám dobře, mám nad tím 100% kontrolu, můžu v něm vytvořit cokoliv a s Emmetem a chytrým editorem (jako je na Živá ukázka), je to celkem pohodlné. Stránku pro psaní mám rozdělenou napůl – v jedné části píšu HTML a v druhé okamžitě vidím, jak bude výsledek přesně vypadat.
Kcko
Profil
Str4wberry:
Stránku mám ve svém CMS taky na dvě části, jednu obyčejnou textareau a vedle (podtím) výsledek. Ale já zase používám Markdown, přijde mi na naučení velmi snadný, stačí si projít dokumentaci a napsat si v tom pár věcí a je to. Hlavně placeholdery odkazů jsou skvělá věc. (Umístí se někam pod číslo odkaz a pak se všude v textu už používá jen placeholder na to číslo ...).
Editor pro MD snad netřeba :) github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet
Str4wberry
Profil
Mně ten MD/Texy přijde jako taková nouzovka, pokud člověk musí psát v poznámkovém bloku.

Můžu-li ale mít lepší editor, tak moc výhod nevidím:

1) Pro nadpis napíšu v HTML h2#kotva a Tab. V MD by to bylo asi složitější.

2) Pro formátování napíšu v HTML b/i a Tab pro tučné a kursivu. Zde v MD musím psát dvě hvězdičky před a za. To je pomalejší.

3) Seznamy jsou v MD lehce snazší. Nemusí se používat obal ul/ol jako v HTML. To má ale zase problém, že nejde snadno přepnout číslovaný seznam na nečíslovaný a obráceně.

4) Odkaz vytvořím v HTML jako a a Tab, následně můžu dalším Tabem přeskočit z URL na text odkazu. V MD bych musel složitě psát závorky. K čemu používáš odkazy pomocí čísel?

5) Obrázek vložím jako img, Tab. Dalším Tabem potom přeskočím ze src do altu. V MD bych se opět musel patlat se závorkami.

6) Pro zdrojové kódy je znak ` při používání české klávesnice dost komplikovaný na zapsání.
Kcko
Profil
Tvůj argument na Emmet ano; taky ho používám (nejen na HTML ale i na CSS a práce s tím je neskutečně rychlá a návyková), ale pokud člověk nemá možnost Emmetu; tak mi MD přijde víc než jako nouzovka a na Githubu se bez nějakého základního nacviku neškrtneš. (Jak vyplníš např. readme nebo budeš reagovat v issues aniž bys psal jen holý text, ale chtěl tomu dát nějakou štábní formátovací formu?

Jinak se všemi body souhlasím.

4) Nemusí to být jen číslo ale třeba pojmenovaný alias. To dělám, pokud v textu potřebuji odkaz vícekrát, tak si ho uložím do "placeholderu" a používám jej.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0