Autor Zpráva
iiic
Profil
Ahoj

Hledám nějaký nástroj / plugin do prohlížeče / javascript , co by mi zpomalil načítání stránky, abych mohl vidět, jak se web zobrazuje na pomalých připojeních a lépe je pro něj optimalizovat.

Nevíte někdo prosím o něčem takovém ?

Teď když je ten trend optimalizace pro mobily s pomalým připojením bych si chtěl udělat nějaké testy (třeba se kouknout jak rychle/pomalu se ve skutečnosti načítá nějaký web s tím Googlím AMP HTML).

Načítat si to na mobilu (případně tethering do PC) s vyčerpaným FUP není nejpohodlnější a ta rychlost načítání není konstantní (a dost často se načítání sekne úplně).

Už dříve jsem narazil na javascript (bookmarklet), který přesně tohle dělal. Zadal jsem rychlost (v jednotkách znak/čas) a on mi tu stránku znovu načetl ale vykresloval ji velmi pomalu, včetně hlaviček (teď myslím hlavičky html stránky, ne http protokolu) a pak následný kód.
Jenže jsem si odkaz neuložil a teď už ho nemůžu najít. Hledá se to obtížně protože to jsou samé testy rychlosti připojení, testy rychlosti načítání stránky (zobrazí konkrétní čas načtení), problémy s tím a tím, že funguje pomalu, ale žádný způsob, jak úmyslně načítání stránky brzdit.
Str4wberry
Profil
Jde to ve vývojářských nástrojích na kartě Síť.

Třeba v Chrome:

iiic
Profil
Str4wberry:

díky, přesně něco takového jsem hledal… akorát tedy jsem docela překvapený tím, jak dneska ten Chrome vykresluje. Vždycky bílá stránka, v konzoli se načítají javascripty a až pak najednou se zobrazí celý textový obsah stránky.

Průběžné zobrazování obsahu stránky během načítání už v Chromu vůbec není? (Zkoušel jsem hodně webů a u všech to bylo stejné).
Taurus
Profil
Nejsem v tomto kovaný, ale mám tip. Není to tím, že je js v hlavičce, zkrátka před obsahem? Co to strčit na konec?
tiso
Profil
iiic: to záleží aj od kódu stránky, niektoré requesty blokujú vykresľovanie. Preto sa najprv musia načítať ďalšie súbory (obrázky, skripty), kým browser vie, že môže začať vykresľovať obsah.
Str4wberry
Profil
Průběžné načítání v Chrome je, ale musí ho tvůrce stránky používat.

Pokud se styly a skripty umístí nad obsah, tak mohou blokovat vykreslení stránky. Například kdyby byla v externím skriptu použita metoda document.write, která funguje pouze při načítání stránky, tak by to byl problém. Na CSS zase čeká prohlížeč z toho důvodu, aby nemusel stránku stokrát překreslovat. Nakonec potom ještě čeká JavaScript na CSS pro případ, že by bylo v JS potřeba zjistit styl nějakého elementu.

Protože tyto důvody, kvůli kterým se čeká, jsou spíš teoretické (např. se document.write nemusí používat a skript styly zjišťovat nepotřebuje) a u reálných webů nehrozí nebo jsou řešeny jinak, je možné použít asynchronní načítání, které vykreslování neblokuje.

CSS se potom v praxi dělí na „kritickou“ část, která obsahuje styly pro vykreslení začátku stránky a je vložena přímo do hlavičky do značky <style>, a zbytek, který se načte asynchronně.

Řešit asynchronní načítání napříč prohlížeči je docela věda.
iiic
Profil
Tak za zajímavosti jsem si to zkusil zpomalit ještě více (můj Chrome to teď v aktuální verzi nemá, ale Chrome Canary build ano ), až na 1kbps a dal si tam stránky které nemají žádný javascript a žádné, nebo minimální css ( info.cern.ch/hypertext/WWW/People.html , kreta.rovnou.cz , … ) a něco jako postupné vykreslování se tam už dá pozorovat, ale (což je zajímavé) vždy pouze jedno.

Dlouho se načítá, pak prohlížeč zobrazí první část stránky, pak se ještě déle načítá a načte se zbytek až do konce (bavím se o textovém obsahu, obrázky a tak se načítají i poté). Nejspíše se prohlížeč snaží odhadnou dostatek textu na zaplnění první části stránky (docela neúspěšně) , bez nutnosti scrollování, ten zobrazit a pak donačíst a zobrazit celou stránku.
Joker
Profil
iiic:
Vykreslování stránky vyloženě postupně jak přichází by mohlo být nežádoucí i proto, že rozměry prvků často závisí na jejich obsahu, takže by se stránka během vykreslování neustále přeskládávala. Navíc by ji musel prohlížeč renderovat mnohokrát pořád dokola.

Ale to je jen můj dohad.
iiic
Profil
Joker:
Teď si uvědomuji, že musím být vlastně už hrozně starý :D

Protože naposled když jsem něco takového pozoroval, tak to bylo na analogovém modemu s nějakým starým IEčkem (to asi nebyla ani šestka v té době) a pak jsem přešel na FF1 .

Každopádně všechny tyhle prohlížeče tak fungovaly… vykreslovaly pořád dokola a dokola, stránka sice přeskakovala, ale uživatel alespoň věděl, že se pomalu, ale jistě načítá. Podle mě vykreslovaly tag po tagu. Fakt se ta stránka přeskládala klidně i 20x než byla kompletní.

Jsem si myslel, že to tak funguje doteď a jak se dívám, tak už asi ne :D
Chamurappi
Profil
Reaguji na iiice:
s nějakým starým IEčkem (to asi nebyla ani šestka v té době) a pak jsem přešel na FF1
Mezi vydáním Exploreru 6 a Firefoxu 1 uběhly tři roky. Jen velmi málo lidí mělo Explorer 5 až do roku 2004.

Každopádně všechny tyhle prohlížeče tak fungovaly… vykreslovaly pořád dokola a dokola, stránka sice přeskakovala, ale uživatel alespoň věděl, že se pomalu, ale jistě načítá
V případě tabulkových layoutů obvykle čekaly na dotažení zbytku tabulky. Takže naopak u většiny větších webů bývalo běžné, že uživatel čučel dlouho do prázdna.

Jsem si myslel, že to tak funguje doteď a jak se dívám, tak už asi ne :D
Funguje to velmi podobně jako tehdy. Akorát si prohlížeče troufnou naopak na častější překreslování a přeskládání než dříve, protože počítají s vyšším výkonem počítače.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0