Autor Zpráva
DominicLadislavViktorin
Profil
Dobry den mam dotaz ohledne UI a Neuronove site, ktery ma dve casti!
Tak ze:

a) v jakem programovacim jazyce se to pise (popr. v jakem je to nejjednodussi)

b) existuje nejaky videonavod/navod na nejaky opravdu primitivni priklad?

Jsem jeden z tech ktery se uci spise z praxe a z toho co vidi a proto by mi stacil nejaky jednoduchy navod treba na vyhledavac.
Jinak dik vsem co budou reagovat na mou otazku a pokud mozno tak bez nadavek.
Keeehi
Profil
a) dost často je to Python

nejaky jednoduchy navod treba na vyhledavac
Vyhledávač nebude zrovna to jednoduché.

Nejjednodušší je asi klasifikace. Jde o metodu učení s učitelem, kde se nejdříve model natrénuje na instancích kde každá má přiřazenou nějakou třídu. Natrénovaný model pak umí u nových instancí určit, to které třídy patří.
Jednoduchý a oblíbený dataset pro různé takové pokusy je iris - měření provedená na okvětních lístcích krokusů různých druhů. scikit-learn.org/stable/tutorial/statistical_inference/supervised_learning.html
Pokročilejší je třeba rozpoznávání ručně psaných čísel www.tensorflow.org/tutorials/mnist/beginners

Obavám se však, že to není tak lehké, jak si představuješ. Je to celý vědní obor a musíš mít dost znalostí. Z nějakého tutriálu můžeš sice získat ideu, jak ta jedna konkrétní část funguje, ale abys to plně pochopil a věděl, jak to zapadá do toho velkého zbytku, tak si myslím, že je potřeba mnohem hlubšího studia.
DominicLadislavViktorin
Profil
Keeehi:
A neco v jazyce CZ by nebylo?...
Keeehi
Profil
Spíš ne. Můžeš zkusit najít slídy z přednášek českých vysokých škol ale i některé z nich bývají v angličtině.
DominicLadislavViktorin
Profil
...muzu se zeptat?.... Da se brat za rekneme "lehci" UI treba program, ktery ma nejakou databazi napr. Slozky s nazvy 1-100 a ja tomu programu "reknu" aby mi vyhledal slozku 37 a on mi ji najde....?
Joker
Profil
Trochu mimo téma:
Dumal jsem nad tím, jak vypadá uživatelské rozhraní pro neuronovou síť, než mi došlo, že v tomto vlákně zkratka UI nejspíš znamená „umělá inteligence“.

Tak jednak poznámka pro někoho, kdo to -jako já- taky hned nepochopil, a jednak upozornění, že se tu zkratka UI běžně používá pro něco jiného.
DominicLadislavViktorin
Profil
Joker:
Aha...tak spravne je AI?
Keeehi
Profil
DominicLadislavViktorin:
AI je vlastně anglická podoba českého UI. No a jelikož většina materiálů a odborných textů bude v angličtině, je asi lepší používat AI. Rozhodně se to pak nebude plést s anglickým UI - user interface.

Da se brat za rekneme "lehci" UI treba program, ktery ma nejakou databazi napr. Slozky s nazvy 1-100 a ja tomu programu "reknu" aby mi vyhledal slozku 37 a on mi ji najde....?
Ti se za umělou inteligenci brát nedá. Když napíšeš nějaký program a on jen vykonává to co jsi mu napsal, pak to umělá inteligence není. Slepé vykonávání daných příkazů nevyžaduje žádnou inteligenci. Umělá inteligence je o tom, že sama řeší problémy, aniž by ji někdo specificky řekl, jak to má udělat.
Vezmi si jako příklad třeba to rozpoznávání psaných čísel. Celý program je vlastně o definici parametrů neuronové sítě, čtení vstupních dat (obrázků) které jsou předávány neuronové síti a čtení odpovědí neuronové sítě. Na začátku se neuronová síť učí. Dostane obrázek a k němu informaci, že na něm je třeba číslo 3. Ale to jak trojka ve skutečnosti vypadá to neví, na to si musí přijít sama. A to je ta inteligence.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0