Autor Zpráva
34111
Profil
ahoj mvšem,
nevím si rady s kódováním. Pozor - nejedná se o HTML hlavičky ani nic podobného. Jedná se přímo o textové soubory a samotné psaní zdrojáku. Kdysy dávno jsem začal svůj projekt psát v pspadu ve windows. V editoru PSPad jsem měl ve volbě Formát nastaveno kódování Windows CP-1250. Následně jsem přešel po několika letech na Linux. Tam se mi v místním vývojovém editoru po otevření libovolného zdrojáku špatně zobrazovala veškerá čeština. Řešení jsem nehledal a přes Wine jsem nainstaloval opět PSPad a dalších x let programoval dál bez problému. Teď přecházím na Mac OS - MacBook Pro. A narazil jsem na ten stejný problém. Veškeré mé zdrojáky po otevření v jakémkoli vývojovém textovém editoru mají špatnou češtinu. Opět jsem rozchodil Wine a PSPad, ale tady už je problém i v interpretaci v prohlížeči - kompletně špatná čeština a přitom když vytvořím nový soubor, tak je čeština v pořádku.

Nevím přesně, kde je problém, ale otázka zní:

Když veškeré své projekty budu psát v editoru s nastaveným kódováním UTF-8 Unicode - je toto do budoucna v pořádku?? Mac OS mi toto kódování nabízí jako jediné rozumné - české nenabízí žádné - čekal bych UTF-8 Czech, ale není. V UTF-8 Unicode je vše v pořádku, čeština OK, po přehrání na server je taky vše v pořádku.. Je tedy rozumné nastavit v editoru toto Unicode UTF-8 kódování a dále v dokumentu např. UFT-8? Díky za rady.
pcmanik
Profil
Martin Brodecký:
Pointa UTF-8 je práve v tom že zastupuje abecedy snáď všetkých svetových jazykov. Preto nieje potrebné ďalšie delenie na czech, slovak...
A áno UTF-8 tak skoro nezmizne, takže je to správna voľba.

A ak chceš vedieť viac odkážem ťa na wikipediu, kde je o tom rozsiahly dokument.
Keeehi
Profil
Martin Brodecký:
Jen tak mimochodem, i ty původní soubory se dají převést do utf8. V PSPadu je otevřeš, v menu ve Formát klepneš na UTF-8 a úložíš. Toť vše.
34111
Profil
Díky všem, vše jsem převedl a používám UTF-8. Ještě jednou díky :)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0