Autor Zpráva
Attila
Profil *
Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu jak mám postupovat, když chci zařadit člověka do kategorie podle věku a zárověň i podle vzdálenosti.
(Jsou to kategorie na běžecké závody. Trasy 12 a 25 km. Věkové kategorie viz. tabulka.)

Název kategorie    Zkratka     Vzdálenost
Muži A - do 35 let    MA    25 Km
Muži B - 36-50 let    MB    25 km
Muži C - 50+ let    MC    25 Km
Muži D - do 35 let    MD    12 Km
Muži E - 36-50 let    ME    12 Km
Muži F - 50+ let    MF    12 Km
Ženy A - do 35 let    ZA    25 Km
Ženy B - 36-50 let    ZB    25 km
Ženy C - 50+ let    ZC    25 Km
Ženy D - do 35 let    ZD    12 Km
Ženy E - 36-50 let    ZE    12 Km
Ženy F - 50+ let    ZF    12 Km

Od závodníků dostanu jméno, ročník narození a trasu.
Lukáš, 2000, 12 km
Lenka, 1980, 12 km
Martina, 2005, 25 km
Marcel, 1960, 25 km

A potřeboval bych aby excel vložil zkratku závodu podle ročníku a vybrané trasy.
Výsledek by měl vypadat takto:
Lukáš, 2000, 12 km, MD
Lenka, 1980, 12 km, ZE
Martina, 2005, 25 km, ZA
Marcel, 1960, 25 km, MC

Jde to nějak udělat nebo je to nesmysl?
Rozdělení na muže a ženy není moc nutné, ale kdyby to šlo i s tím, tak to by bylo úplně nejlepší.
Děkuji za případné odpovědi a rady.
Tomášeek
Profil
Attila:
Rozdělení na muže a ženy není moc nutné, ale kdyby to šlo i s tím, tak to by bylo úplně nejlepší.
Jak má stroj (Excel) rozlišit, kdo je muž a kdo žena? Stačí mi ten algoritmus popsat slovně, jak si to představuješ.

Aktuální rok pro výpočet věku najdeš ve funkci ROK/YEAR. Pokud potřebuješ i měsíc, aktuální je ve funkci MĚSÍC/YEAR (český Excel jsem už dlouho neviděl, ale tuším, že i s diakritikou).

Pak už máš oba podstatné údaje, které vložíš jen do vhodné podmínky, resp. sady podmínek (funkce KDYŽ/IF). Upozorním, že podmínky lze do sebe zanořovat - 3 vnořené podmínky pak vypadají nějak takto (=IF(vyraz;true;IF(vyraz;true;IF(vyraz;true;false)))). Kompletní nápovědu najdeš na support.office.com/cs-cz/article/rok-funkce-c64f017a-1354-490d-981f-578e8ec8d3b9 (i pro další funkce), případně zkus hledat, návodů pro práci s funkcemi v Excelu je mraky.
Attila
Profil *
Jak má stroj (Excel) rozlišit, kdo je muž a kdo žena? Stačí mi ten algoritmus popsat slovně, jak si to představuješ
Aha, já to blbě napsal. Je tam ještě jeden sloupec a v něm M/Ž.

Pak už máš oba podstatné údaje, které vložíš jen do vhodné podmínky, resp. sady podmínek (funkce KDYŽ/IF). Upozorním, že podmínky lze do sebe zanořovat - 3 vnořené podmínky pak vypadají nějak takto (=IF(vyraz;true;IF(vyraz;true;IF(vyraz;true;false)))). Kompletní nápovědu najdeš na support.office.com/cs-cz/article/rok-funkce-c64f017a-1354-490d-981f-578e8ec8d3b9 (i pro další funkce), případně zkus hledat, návodů pro práci s funkcemi v Excelu je mraky.
OK podívám se na to. Asi je to ono. Ještě napíšu.

Děkuji za pomoc.
Tomášeek
Profil
Attila:
Aha, já to blbě napsal. Je tam ještě jeden sloupec a v něm M/Ž.
V tom případě je to jednoduché.

Zkratka bude sestávat ze sloupce obsahujícího M/Z (pokud je tam ještě "problém" v diakritice, a sice, že kategorie je "Z" a v datech je "Ž", bude tam podmínka navíc) a indexu kategorie získaného na základě dat o věku a délce trati.
Attila
Profil *
Nakonec jsem to vyřešil takto:

- Podle věku jsem přiřadil písmeno: =KDYŽ(H2>50;"C";KDYŽ(H2>34;"B";KDYŽ(H2<35;"A";"Error")))
- A potom jsem spojil písmeno s pohlavím a vzdálenosti: =CONCATENATE(F2;I2;J2)

Děkuji Tomášeek za pomoc.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0